Koroner arter hastalığında myokard canlılığının TI-201 reenjeksiyon SPECT ve TI-201 nitrat SPECT ile değerlendirilmesi
The evaluation of myocardial viability in coronary artery disease with TI-201 reinjection nitrate SPECT: a comparative study
  1. Tez No: 142216
  2. Yazar: BURCU UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ERBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET TI-201 myokard perfüzyon sintigrafisi, myokardial perfüzyon ve canlılığın değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılır. Nitratlar, iskemik myokarda bölgesel koroner kan akımının artmasını sağlarlar ve myokard canlılığının gösterilmesinde yardımcı ajanlardır. Bu çalışmada koroner arter hastalığında myokard canlılığının değerlendirilmesinde TI-201 reenjeksiyon SPECT ve TI-201 nitrat SPECTin sonuçlarının karşılaştırılması ve TI-201 nitrat SPECTin revaskülarizasyondan sonra fonksiyonel düzelmeyi göstermedeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya myokard infarktüsü geçirmiş, sol ventrikü'l disfonksiyonu olan (EF0.05) gözlendi. Sonuç olarak, myokard canlılığının belirlenmesinde TI-201 nitrat SPECT ile elde edilen sonuçların TI-201 reenjeksiyon protokolü uygulanarak alınan verilerle uyumlu olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TI-201 myocardial perfusion scintigraphy is frequently used in the evaluation of myocardial perfusion and viability. Nitrates increase collateral blood flow in regions of myocardial ischemia and can be used in the assessement of myocardial viability. In this study, the comparison of TI-201 reinjection SPECT and TI-201 nitrate-augmented redistribution in the assessement of myocardial viability was evaluated. Fourteen patients (4 female, 10 male, mean age 62±9) were enrolled. All had previous history of myocardial infarction and left ventricular disfunction (EF0.05), no statistically significant difference was observed between nitrate-augmented perfusion and reinjection method (p>0.05). It was concluded that the results of TI-201 reinjection imaging and nitrate augmented redistribution in the assessement of myocardial viability are similar and nitrate augmented redistribution can be used without using repeated injection of TI-201 in viability assessement.