Üç santimetre ve daha büyük çaplı tek veya multpl otonom toksik tiroid nodüllerinde radyoaktif iyot tedavisinin etkinliği
Effectiveness of radioiodine therapy in soutary or multiple autonomously functioning thyroid sodules with equal or more than 3 cm in diameter
  1. Tez No: 142219
  2. Yazar: CENGİZ TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Tek fokal (OFTA) veya multifokal (toksik MNG) otonom fonksiyon gösteren büyük toksik nodüllerin tedavisinde RAİ verilmesi tartışmalıdır. Özellikle 3 cm ve daha büyük nodülleri olan hastalarda, RAİ tedavisi ile tirotoksikozun erken sağaltımının sağlanamaması, ve tekrarlayan dozların verilmesi gerekebileceği düşünüldüğünden bu hastalara yaygın olarak cerrahi tedavi önerilmektedir. Ancak bu hastaların genellikle ileri yaşlarda olması, sıklıkla ek başka hastalıklarının da bulunması ve çoğunda cerrahi risklerin yüksek olması nedenleriyle 3cm ve daha büyük çaplı toksik nodülleri bulunan hastalarda RAİ tedavisinin etkinliğinin araştırılması önemim korumaktadır. Bu çalışma, kliniğimizde Mart- 1998 ve Temmuz-2003 tarihleri arasında kliniğimizde standart doz yöntemiyle RAİ tedavisi verilen 3 cm ve daha büyük nodülü bulunan OFTA'lı ve toksik MNG'li hastalarda, RAİ tedavisinin etkinliğini ve tedavi sonuçlarım hangi faktörlerin değiştirdiğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle tiroid USG' sinde tanımlanan nodul boyutlarından en az birisi 3 cm ve daha büyük olan toplam 65 (40 OFTA'lı ve 25 toksik MNG'li) hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tüm hastaların tiroid USG'lerine, tiroid sintigrafilerine ve 2 hasta dışmda 4. ve 24. saat RAÎU değerlerine ulaşılmıştır. Hastaların nodüler ve genel tiroid bezi hacimleri USG'de tanımlanan nodul boyutları kriter alınarak elipsoid metodla hesaplanmış ve not edilmiştir. Ayrıca hastaların yaşı, operasyon geçirip geçirmedikleri, ilk tam sırasındaki TFT sonucu (hipertiroidi veya subklinik hipertiroidi olarak), nodulun kistik /nekrotik dejenerasyon gösterip göstermediği, tiroid sintigrafisinde nodul dışı tiroid parankiminde tam supresyon izlenip izlenmediği, tedavinin hemen öncesindeki TSH değerinin 0.1 mi 'nin altmda veya üstünde olduğu, tedavi öncesi ATİ kullanıp kullanmadığı ve tedavi dozları tedavi sonucunu etkilemesi muhtemel bağımsız değişkenler olarak kaydedildi. Tedavi sonucu ise 3., 6. ay ve 1. yılda TFT sonuçlarıyla değerlendirildi. Buna göre tedavi sonrası ötiroidi ve hipotiroidi sağlananların tedavisi başardı, hipertiroidisi veya subklinik hipertiroidisi devam edenlerin tedavisi ise başarısız sayıldı. OFTA'lı ve toksik MNG'li hastalar ayrı ayrı ve birlikte değerlendirilerek kaydedilen bütün faktörlerin 3. ve 6. ay tedavi başarısını ve 3., 6. ay ve 1. yıl hipotiroidi gelişmesi oranım nasıl değiştirdiği t-testi, Mann- Whitney U testi veya ki-kare testi ile analiz edildi. Ayrıca bağımsız bazı faktörler arasında korrelasyon olup olmadığı Pearson veya Spearman korrelasyon analizleri yardımıyla değerlendirildi. Hastaların 45'i kadın 20'si erkektir. Ortalama yaşları 63.3±10.0 olarak bulunmuştur. Hastalar ortalama 24.9±12.1 ay izlenmişlerdir. 87Tüm hastalar arasında tek doz RAİ tedavisinin başarısı; 3. ayda %75, 6. ayda %94 ve 1. yılda %95 olarak bulunmuştur. İki hastaya tekrarlayan RAİ tedavi dozu verildikten sonraki toplam tedavi basan oranı ise %97'dir. Tedavi sonrası hipertiroidi izlenen (hipertiroidi veya subklinik hipertiroidinin devam ettiği) vakaların giderek azaldığı dikkati çekmiştir. Özellikle 6. ayda; 2 OFTA'lı ve 2 toksik MNG'li olmak üzere toplam sadece 4 hastada (%6) tek doz RAİ tedavisi başarısız olmuştur.. Hipotiroidi gelişen hastaların oranı ise 3. ayda %12, 6.ayda %15 ve 1. yılda %23 olarak bulunmuştur. Tekrarlanan RAİ tedavisiyle 2. yıldan sonra hipotiroidi sağlanan bir hasta ve 23. ayda hipotiroidi izlenen bir hasta da eklenince nihai hipotiroidi oram %26 olarak bulunmuştur. Tüm hastalar birlikte değerlendirildiğinde tedavi dozu, yaş, cinsiyet, 24. saat RAİU değerleri, ilk tanı sırasındaki TFT sonucu, operasyonu öyküsü, nodül(ler)inde kistik-nekrotik dejenerasyon bulunup bulunmaması, nodul dışı tiroid dokusunda tam supreyon olup olmaması, tedaviden hemen önceki TFT sonuçları, TSH'nın 0.1 rnlU/l'nin altında veya üstünde olması ve tedavi öncesi antitiroid ilaç kullanımı gibi faktörlerin, 3. ve 6. ay tedavi başarısı ve 3., 6. ay ve 1. yıl hipotiroidi gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür. 3. ve 6. ayda tedavisi başardı olanlar ve olmayanlar arasında bez hacmi açısından ise anlamlı farklar bulunmuştur. Ayrıca birer bağımsız değişken olarak kaydedilen faktörlerden; yaş ile tiroid bezi hacmi, 24. saat RAİU değerleri ile nodul hacmi ve tiroid bezi hacmi, ayrıca nodul hacmi ile tiroid bezi hacmi arasında istatistiksel olarak anlamlı korrelasyonlar bulunmuştur. Bu çalışma 3 cm ve daha büyük tek veya multipl otonom fonksiyone toksik tiroid nodüllerinin tedavisinde standart doz RAİ tedavisinin etkin ve güvenilir bir seçenek olduğunu göstermektedir. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY: There is controversy about the treatment of large toxic autonomously functioning thyroid nodules (TAFTN). In large TAFTN, the surgery may be preferred because radioiodine therapy (RIT) may not eliminate thyrotoxicosis in first application and the second and third therapy may be required. But particularly in the old patients with additional problems causing high surgical risk, RIT is still standing to be searched as an important therapy choise in those with large toxic nodules equal or more than 3 cm in diameter. The aim of this study was to investigate;. The effectiveness of RIT on unifocal and multifocal TAFTN larger than 3 cm in diameter.. The roles of the following factors; 24 hour radioiodine uptake, the presence of suppression of the extranodular tissue, pretreatment with antithyroid drug, the dose given to the patients, serum TSH levels, history of thyroid operation, cyctic changes in the nodule(s), thyroid function tests at first diagnosis and before the therapy, nodular and global throid volumes related with the effectiveness of RIT.. We also investigated the relationship between the occurrence of early (at first to third months) and delayed (at sixth months or later) hypothyroidism and the same parameters mentioned above. Sixty-five patients (45 female and 20 male ) with a mean age of 63.3±10.0 were included in the study. All patients had unifocal or multifocal TAFTN larger than 3 cm in diameter (3-6 cm) and were in thyrotoxic or subklinical hyperthyroid status with suppressed TSH. To reduce the iodine pool, a low iodine diet was performed for 15 days and antithyroid drug were discontinued 5 days before RIT. We used standard dose (15 mCi, 20mCi, 25mCi) therapy. They were followed up for a mean interval of 24.9±12.1 months.. Overall cure rate was 97%.. Single -dose cure rate was 95% sixth months after RIT. Second -dose was needed in two patients. 89. 12%, 15% and 23 % patients were euthyroid at third and sixth months and &st year after RIT respectively. Permanent hypotyroidism was developed in %26 of all patients.. No other complications and side- effects were occurred.. We did not find any statistically difference between the cure rate of RIT and the factors except nodular and tyroid volumes. There were also no statistically differences between the occurrence rate of hypotyroidism and the same parameters. Our study suggest that RIT may be preferred in patients with TAFTN larger than 3 cm in diameter as an effective and safe therapy method. 90