Rotator kılıf tendon onarımı sonrası omuz MRG ve omuz US incelemelerinin tanısal etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of diagnostic accuracy of MRI and US of shoulder after surgical repair of rotator cuff
- Tez No: 142220
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ ÖZAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
11. Özetler: Giriş: Rotator kılıf tendonları yırtıklarının tedavisinde konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uygulanan cerrahi tedavinin etkinliği başta fizik inceleme ve fonksiyonel testler ile değerlendirilmektedir. MRG ve US incelemeleri rotator kılıf yapılarının değerlendirilmesinde kullanılan radyolojik inceleme yöntemleridir. Rotator kılıf onarımı takibinde, günümüzde yaygın olarak omuz MRG incelemesi kullanılmaktadır. Geniş hasta kitleleri ile yapılan çalışmalarda omuz MRG incelemesinin operasyon sonrası doğruluğu, cerrahi materyallerin yarattığı artefaktlar nedeniyle, % 83 gibi düşük bir değerde bulunmuştur. Yüksek çözünürlüklü yüzeyel ultrasonografı çalışmalarında tanısal doğruluk % 96 olarak bildirilmiştir. Bu çalışmada amaç, rotator kılıf onarımı uygulanmış olan hastalarda operasyon sonrası dönemde MRG ve US incelemeleri verilerinin karşılaştınlmasıdır. Materyal ve metod: Rotator kılıf tamiri uygulanmış 24 hastaya omuz MRG ve US incelemeleri yapıldı. 19 hasta bayan, 5 hasta erkekti. Yaş ortalaması 63,1 (36- 72 yıl) idi. Hastaların tümünde dominant taraf sağ taraftı. Hastaların ortalama takip süresi 34,14 ay (10-75 ay) idi. Hastaların 8'inde sol omuza, 16'smda sağ omuza cerrahi uygulanmıştı. Tüm hastalar fizik muayene, fonksiyonel Constant skoru, omuz MRG ve omuz US incelemeleriyle değerlendirildi. Tartışma: 24 hastadan supraspinatus tendonu MRG de değerlendirilebilen 19 hastanın tendonlarmın, 3'ünde parsiyel, 5'inde tam kat yırtık izlendi. 11 hastada supraspinatus tendonu intakt olarak değerlendirildi. US incelemesinde 24 hastanın 8'inde supraspinatus tendonu intakt olarak izlendi. US' de supraspinatus tendonu 10 hastada parsiyel, 6 hastada tam kat yırtık olarak değerlendirildi. MRG ve US inceleme yöntemleri supraspinatus tendon patolojilerinin değerlendirilmesinde (Kappa 0,75) birbirleriyle güçlü tutarlılıkta bulundu. Infraspinatus tendonu MRG incelemesinde 20 hastada değerlendirilebildi. Infraspinatus tendonu MRG incelemesinde 17 hastada intakt, 2 hastada tam kat ve 1 hastada parsiyel yırtık olarak değerlendirildi, infraspinatus tendonu patolojilerinin değerlendirilmesinde iki inceleme yöntemi (Kappa 0,67) güçlü tutarlılıkta bulundu. Supraspinatus tendonu lokalizasyonunda sıvı saptanmasında (kappa 0,65), biseps tendonu lokalizasyonunda sıvı saptanmasında (Kappa 0,77) ve akromioklavikuler eklem içi sıvı miktarının saptanmasında (Kappa 0,74) iki inceleme yöntemi güçlü tutarlılıkta bulundu. AJcromiohumeral mesafe 20 olguda değerlendirilebildi. Ortalama değer 9,8 mm (4mm -12mm) ölçüldü. Olguların Constant skorları ortalama 90,04 (58- 46100) bulundu. Glenohumeral eklem içi sıvı miktarının olguların % 80'ninde artmış olarak bulundu. Sonuç: Rotator kılıf onarımı uygulanan hastaların takibinde, MRG ve US incelemeleri güçlü tutarlılık (ortalama 0,75) gösteren radyolojik modaliteler olarak bulunmuştur. Hastaların klinik inceleme ve fonksiyonel incelemeler ile takibinde, radyolojik incelemeye gerek duyulması halinde supraspinatus tendonu, infraspinatus tendonu ve biseps tendonu değerlendirilmesinde US ilk tercih edilecek yöntem olmalıdır. Summary: Objective: Surgical or conventional therapy methods may be used in the treatment of full thickness rotator cuff tendon tears. The results of the surgical treatment is evaluated initially by physical examination and functional methods. US and MRI are widely used radiologic methods in the evaluation of the rotator cuff. Recent articles revealed the diagnostic accuracy as low as 83% in MRI for post-surgical evaluation of the rotator cuff because of the artifacts caused by the surgical metalic materials. Diagnostic accuracy of high resolution US was found % 96. Our purpose is to compare the accuracy of US and MRI in the diagnosis of rotator cuff injuries who underwent shoulder surgery. Materials and methods: Twenty-four patients who had undergone successful rotator cuff repair surgery were evaluated by MRI and US examinations. The study grup included 5 men and 19 women, aged 36-72 years (mean, 63.1 years), who had undergone successful rotator cuff repair in last 10-75 months (mean 34.14 months). All individuals were right-sided. The right shoulder was operated on in 16 patients and the left one was operated on in the rest. All patients are evaluated by physical examination, functional Constant test, shoulder MRI and US. Conclusion: Supraspinatus tendon could be demonstrated on MRI in 19 of 24 patients. Of these 19 subjects, 3 had partial tears, 5 had full thickness tears. In 11 of 19 patients, supraspinatus tendon was normal. US showed partial thickness tears in 10 and full thickness tears in 6 of 24 patients. US revealed the rotator cuff as normal in 8 patients. MRI and US findings showed strong consistence (kappa: 0,75) in detecting supraspinatus tendon injuries. Infraspinatus tendon could be identified by MRI in 20 of 24 patients. Of these 20 patients, 17 had intact, 2 had full-thickness and the last had partial thickness tear 47
Özet (Çeviri)
100) bulundu. Glenohumeral eklem içi sıvı miktarının olguların % 80'ninde artmış olarak bulundu. Sonuç: Rotator kılıf onarımı uygulanan hastaların takibinde, MRG ve US incelemeleri güçlü tutarlılık (ortalama 0,75) gösteren radyolojik modaliteler olarak bulunmuştur. Hastaların klinik inceleme ve fonksiyonel incelemeler ile takibinde, radyolojik incelemeye gerek duyulması halinde supraspinatus tendonu, infraspinatus tendonu ve biseps tendonu değerlendirilmesinde US ilk tercih edilecek yöntem olmalıdır. Summary: Objective: Surgical or conventional therapy methods may be used in the treatment of full thickness rotator cuff tendon tears. The results of the surgical treatment is evaluated initially by physical examination and functional methods. US and MRI are widely used radiologic methods in the evaluation of the rotator cuff. Recent articles revealed the diagnostic accuracy as low as 83% in MRI for post-surgical evaluation of the rotator cuff because of the artifacts caused by the surgical metalic materials. Diagnostic accuracy of high resolution US was found % 96. Our purpose is to compare the accuracy of US and MRI in the diagnosis of rotator cuff injuries who underwent shoulder surgery. Materials and methods: Twenty-four patients who had undergone successful rotator cuff repair surgery were evaluated by MRI and US examinations. The study grup included 5 men and 19 women, aged 36-72 years (mean, 63.1 years), who had undergone successful rotator cuff repair in last 10-75 months (mean 34.14 months). All individuals were right-sided. The right shoulder was operated on in 16 patients and the left one was operated on in the rest. All patients are evaluated by physical examination, functional Constant test, shoulder MRI and US. Conclusion: Supraspinatus tendon could be demonstrated on MRI in 19 of 24 patients. Of these 19 subjects, 3 had partial tears, 5 had full thickness tears. In 11 of 19 patients, supraspinatus tendon was normal. US showed partial thickness tears in 10 and full thickness tears in 6 of 24 patients. US revealed the rotator cuff as normal in 8 patients. MRI and US findings showed strong consistence (kappa: 0,75) in detecting supraspinatus tendon injuries. Infraspinatus tendon could be identified by MRI in 20 of 24 patients. Of these 20 patients, 17 had intact, 2 had full-thickness and the last had partial thickness tear 47of infraspinatus tendon. Comparison of MRI and US findings showed strong consistence (kappa: 0,67) in detecting infraspinatus tendon injuries. Both radiologic methods was found to be strongly consistent in detection of fluid collections around supraspinatus tendon (kappa: 0,65), around biceps tendon (kappa: 0,77) and in acromioclavicular joint (kappa: 0,74). Acromiohumeral distance was evaluated in 20 of 24 patients. The mean distance was found to be 9,8 mm (range, 4-12 mm). The mean Constant score was 90,4 (range, 58 - 100) in functional test. Increased glenohumeral joint fluid was present in 20 of 24 patients. Results: Our results indicate that MRI and US findings is in strong consistency (kappa means, 0,75) in the evaluation of patients who had surgical repair of rotator cuff injury. US is the preferred imaging method in the evaluation of supraspinatus, infraspinatus and biceps tendon on follow-up of these patients. 48