Paranazal sinüslerin tümoral lezyonlarında bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemenin yeri
  1. Tez No: 142224
  2. Yazar: OSMAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖDEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
6.0ZET PNS tümörleri, genellikle özel bir tümör tipine spesifik olmayan benzer klinik semptomlar verirler. Sık görülen kilnik semptomlar, kronik sinüzitte de görülen nazal tıkanıklık, nazal akıntı ve/veya burun kanamasıdır. PNS tümörü düşünülen hastalarda anamnez ve fizik muayene ile birlikte görüntüleme yöntemleri mutlaka gereklidir. Geçmişte paranazal sinüs tümörlerinin tanısında konvansiyonel grafiler ve konvansiyonel tomografi kullamlmaktaydı. Günümüzde ise bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) daha sık kullamlmaktadır. Bu çalışmada PNS tümörü düşünülen 50 olgunun 9 tanesine sadece BT, 2 tanesine sadece MRG incelemeleri yapıldı. 39 tanesine ise hem BT hem MRG incelemeleri yapıldı. Radyolojik olarak 30 olgu benign, 20 olgu malign karakter gösteriyordu. Radyolojik olarak malign özellik gösteren 3 olguda (1 dev hücreli tümör, 2 inverted papillom) doğru tam histopatolojik olarak kondu. BT, kemik destrüksiyonlanm ve tumoral lezyonlardaki kalsifikasyonlan değerlendirmede tercih edilen bir yöntemdir. MRG, lezyonlan ve çevre dokular ile olan ilişkisini göstermede BT'den daha yararlı bir metoddur. Bu yüzden her iki radyolojik teknik karşılaştırmalı olarak kullanılmalıdır. 90
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY In generaly, tumors of paranasal sinuses cause to similar clinical symptoms without specificity for a particular tumor type. Freqently clinical symptoms are nasal obstruction, nasal drainage and/or epistaxis which are also typical for chronic sinusitis. Radiologic examination associated with history and clinical examination should be made in patient with suspected having tumors of paranasal sinuses. In the past, conventional radiography and tomography was used in the diagnosis on tumors of paranasal sinuses. However, at the present, computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) have been commonly used. In this study, CT was only performed in 9 (9/50) and MRI was performed in 2 (2/50). In 39 (39/50) was performed both CT and MRI. Thirty patient had benign lesions and 20 patients had malign lesions, according to the radiologic findings. Although 3 have lesions with malign appearance according to the radiologic findings, the correct diagnosis was confirmed histopathologically (1 giant cell tumor, 2 inverted papillomas). CT is the modality of choice for the evaluation of the bone destruction and calcification of the tumoral lesions. MRI is more useful method than CT to define the more precisely of the lesions and their relationship to the surrounding tissues. However, both radiologic technique should be used comparatively. 91