Fokal karaciğer lezyonlarının tespiti ve karakterizasyonunda mangafodipir trisodyum enjeksiyonu sonrasında manyetik rezonans görüntülemenin yeri
Mangafodipir trisodium (MnDPDP) enchanged MRI for characterization and detection of focal liver lesions
  1. Tez No: 142225
  2. Yazar: YÜKSEL ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖDEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
6- ÖZET Mangafodipir trisodyum (MnDPDP) hepatositler için özel bir affiniteye sahiptir ve bu nedenle karaciğere spesifik MRG kontrast ajanı olarak tanımlanır. Biz MnDPDP kullanarak fokal karaciğer lezyonlannın tespiti ve karakterizasyonunu değerlendirdik. Karaciğer lezyonu olan toplam 54 hasta (13 hepatosellüler karsinom (HCC), 18 metastaz, 14 hemanjiom, 3 kolanjiosellüler karsinom (CCC), 2 kist hidatik, 1 fokal nodüler hiperplazi (FNH), 2 kronik karaciğer hastalığı ve 1 fokal yağlı alan) kontrastsız ve MnDPDP enjeksiyonu sonrasında MRG ile incelendi. MnDPDP'nin yavaş intravenöz infüzyonunu takiben 15-30 dk ve 24 saat sonra MRG uygulandı. Normal karaciğer parankiminde ve tüm hepatosellüler lezyonlarda (HCC ve FNH) kontrast tutulumu görüldü. Kronik karaciğer hastalığı olan hastalarda karaciğer parankiminde, HCC'li hastalarda ise lezyonlarda heterojen kontrast tutulum paterni izlendi. FNH'de homojen kontrast tutulum paterni saptandı. Hepatosellüler olmayan lezyonlar (hemanjiom, metastaz, CCC, kist hidatik) MnDPDP sonrasında uygulanan MRG'de kontrast tutulumu göstermedi. CCC'li tüm hastalarda, metastatik hastaların 15'inde, hemanjiomlu hastaların 9'unda ve kist hidatikli hastaların 1 'inde peritümöral rim şeklinde kontrast tutulumu görüldü. MnDPDP sonrasında uygulanan MRG, hepatosellüler ve non-hepatosellüler tümörlerin ayrılmasında güvenilir bilgiler verir. Kontrastsız MRG'de tespit edilemeyen bazı non-hepatosellüler lezyonlar karaciğerin homojen kontrast tutulumu sonrasında görülebilir hale gelir. Peritümöral rim şeklinde kontrast tutulumu metastazlar için spesifik değildir. MnDPDP sonrasında elde edilen MRG; karaciğer lezyonlannın tanısında kullanılabilen, güvenli ve iyi tolere edilen noninvaziv bir yöntemdir. 76
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY MANGAFODIPIR TRISODIUM (MnDPDP)-ENHANCED MRI FOR CHARACTERIZATION AND DETECTION OF FOCAL LIVER LESIONS Mangafodipir trisodium (MnDPDP) has a special affinity for hepatocytes and thus represents such a liver-specific MRI contrast agent. We evaluated the characterization and detection of focal liver lesions using MnDPDP. A total of 54 patients with liver lesions (13 hepatocellular carcinomas (HCC), 18 metastases, 14 hemangiomas, 3 cholangiocellular carcinomas (CCC), 2 hydatic cysts, 1 focal nodular hyperplasia (FNH), 2 chronic liver diseases, and 1 focal hepatic steatosis) were examined by unenhanced and MnDPDP-enhanced MRI. After administration of MnDPDP by slow intravenous infusion MnDPDP-enhanced MRI performed at 15-30 min and 24 h. The enhancement appeared in normal liver parenchyma and all of the hepatocellular lesions (HCCs and FNH). The liver parenchyma in patients with chronic liver disease and the lesions in HCC patients were showed an inhomogeneous enhancement pattern. FNH lesion was appeared hyperintense with a homogeneous enhancement pattern. Non-hepatocellular lesions (hemangiomas, metastases, CCCs, hydatic cysts) had no enhancement on MnDPDP-enhanced MRI examinations. The rim-like enhancement pattern demonstrated in all patients with CCC, 15 metastases, 9 hemangiomas, and 1 hydatic cyst. MnDPDP-enhanced MRI permits reliable distinction between hepatocellular and non-hepatocellular tumors. Some non-hepatocellular lesions which were not detected at unenhanced MRI are visualized after contrast enhancement of the liver. The rim-like enhancement pattern is not specific for metastases. MnDPDP-enhanced MRI is safe and well tolerated and that it may aid in noninvasive diagnosis of liver lesions. 77