Gates ve yeni modifiye gates metodu arasında GTR ölçümünde klinisyenler arasında farklılığın değerlendirilmesi
Evaluation of interobserver variation in GFR measurement between gates and new modified gates methods
  1. Tez No: 142243
  2. Yazar: ÖMER MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YAĞMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Gates ve Yeni Modifiye GATES Metodu Arasında GFR Ölçümünde Klinisyenler Arasında Farklılığın Değerlendirilmesi. Amaç: Nükleer tıpta da sintigrafik GFR ölçümü için en popüler olanı Gates metodudur. Bu çalışmada çizim farklılıkları arasındaki oynamaları en aza indirmek, dolayısıyla GFR sonuç farklılıklarını da en aza indirmek için böbrekteki fonksiyonu daha iyi küçük ilgi alanlarından GFR ölçmemize yardımcı olacak yeni metodumuzu Gates metodu ile karşılaştırdık. Gereç: Çalışmamıza daha önceden aynı protokolle 99mTc-DTPA ve 99mTc-DMSA sintigrafileri çekilmiş, 8 kadın (yaş 26,5 ± 15,4 yıl; yaş aralığı 3 - 44 yıl), 8 erkek (yaş 20,2 ± 17,9 yıl; yaş aralığı 2 - 48) toplam 16 hasta dahil edildi. Yöntem: Hastaların kompozit görüntülerini kullanarak, GFR hesaplamak için 31 klinisyene ilgi alanları çizdirildi. Bu çizimlerden Gates yönteminin 1. formülü yardımıyla her bir hastanın aktivite tutulumları hesaplandı. Daha sonra bizim önerdiğimiz yöntem için 31 klinisyenden, böbrekte sağlam olduğunu düşündüğü alanı çizmesi istendi. Bu yeni çizilen bölgenin aynı formülle aktivite tutulumu hesaplanıp, her bir hasta için DMSA sintigrafisindeki uptake yüzdesi ile düzeltilerek tüm böbreğin aktivite tutulumları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Interobserver Variation in GFR Measurement Between GATES and New Modified GATES Methods. Aim: Gates methods is the most popular scintigraphic GFR measurement method in nuclear medicine. In our study, for minimalisation of drawing and results variability in the scintigraphic GFR measurement, our new modified Gates method which was used small region of interest in well function renal area was compared with Gates method. Material: 8 women (26,5 ± 15,4 year; age range 3-44 year) and 8 men (20,2 + 17,9 year; age range 2 - 48 year), total 16 patients that 99mTc-DTPA and 99mTc-DMSA scintigraphy had been performed with same protocol were enrolled in this retrospective study. Methods: The function and composit images of all patients were drawn to 31 nuclear medicine physicians for GFR measurement. Renal activity uptake was calculated by 1st formüle of Gates method in all patients. Drawing of well functioned renal area are wanted from physicians. Renal uptake was calculated from small region of interest by new method. This value was corrected persentage of small area which was obtained by 99mTc-DMSA image. Renal uptake values which were obtained by Gates method and new modified Gates method were statically compared.