Dupleks doppler ultrasonografiyle pediatrik olgularda ölçülen rezistif indekslerin plazma renin aktivitesi ve aldosteron düzeyi ile korelasyonu
Renal resistance index with doppler sonography and correlations with plasma renin and aldosterane levels in healthy children
- Tez No: 142242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SIĞIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Dupleks Doppler Ultrasonografiyle Pediatrik Olgularda Ölçülen Rezistif İndekslerin Plazma Renin Aktivitesi ve Aldosteron Düzeyi ile Korelasyonu Sağlıklı çocuklarda intrarenal arterlerde Doppler parametrelerini belirlemek, plazma renin (PRL) ve aldosteron seviyelerini (PAL) ölçmek ve aralarındaki korelasyonu değerlendirmek amaçlandı. İntrarenal arterlerin renkli dupleks Doppler sonografileri 169 çocukta yapıldı. PRL ve PAL için 30 dakika istirahat ve yaklaşık 3 saat açlık sonrası kan örnekleri alındı. Çocuklar 0-1 yaş arası 34 çocuk Grup 1,1-6 yaş arası 48 çocuk Grup 2, 6-12 yaş arası 50 çocuk Grup 3 ve 12-16 yaş arası 37 çocuk Grup 4 olacak şekilde sınıflandırıldı. Rezistif indeks (RI), pulsatilite indeksi (PI), akselerasyon zamanı (AT), PRL ve PAL ortalama değerleri sırasıyla Grup l'de, 0,73±0,08, 1,27±0,20, 71±21,5 ms, 23,4±21,3 pq/mL, 248,1±137,7 pq/mL; Grup 2'de, 0,65±0,08, 1,1±0,16, 89,2±32,4 ms, 17,2±9,4 pq/mL, 167±112,3 pq/mL; Grup 3'te, 0,61±0,08, 1±0,13, 102,7±26,5 ms, 18,5±9,7 pq/mL, 181,5±100 pq/mL ve Grup 4'te, 0,59±0,08, 0,96±0,1, 99,7±23 ms, ll,7±7,6pq/mL, 146,5±98,1 pq/mL olarak ölçüldü. AT'de Grup 2 ile 4 ve Grup 3 ile 4 arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmaması haricinde, RI, PI ve AT değerlerinde tüm gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark mevcuttu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Renal Resistance Index with Doppler Sonography and Correlations with Plasma Renin and Aldosterone Levels In Healthy Children To determine values of Doppler parameters in intrarenal arteries and to measure plasma renin (PRL) and Aldosterone levels (PAL) in healthy children and to evaluate correlations between them were aimed. Color Duplex Doppler sonography of intrarenal arteries was peformed in 169 children. Blood for PRL and PAL were collected after 30 minutes resting in supine position and approximately 3 hours fasting. Children were classified as group 1 including 34 children smaller than 1 year of age, 48 children in group 2 between 1 and 6 years of age, 50 children in group 3 between 6 and 12 years of age and 37 children in group 4 between 12 and 16 years of age. The mean values of resistance index (RI), pulsatility index (PI), acceleration time (AT), PRL and PAL in group 1 were 0,73±0,08, 1,27±0,20, 71±21,5 ms, 23,4±21,3 pq/mL, 248,1±137,7 pq/mL; in group 2, 0,65±0,08, 1,1±0,16, 89,2±32,4 ms, 17,2±9,4 pq/mL, 167±112,3 pq/mL; in group 3, 0,61±0,08, 1±0,13, 102,7±26,5 ms, 18,5±9,7pq/mL, 181,5±100 pq/mL; in group 4, 0,59±0,08, 0,96±0,1, 99,7±23 ms, 11,7±7,6 pq/mL, 146,5±98,1 pq/mL, respectively. The RI, PI, AT values were statistically significant between all groups except between group 2 and 4 and between group 3 and 4 in AT.