Alt ekstremite tıkayıcı arter hastalıklarında kontrastlı manyetik rezonans anjiyografi ile dijital substraksiyon anjiyografi bulgularının 76 hastalık seride karşılaştırılması
  1. Tez No: 142253
  2. Yazar: RECEP YILMAZ BAYRAKTARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
6 ÖZET Alt ekstremite oklüziv arter hastalıklarında kontrastlı manyetik rezonans anjiografi ile dijital substraksiyon anjiografi bulgularının karşılaştırılması Amaç: Alt ekstremite tıkayıcı arter hastalıklarında, DSA altın standart kabul ederek, noninvaziv bir teknik olan MRA'nin tanı değerini belirlemek ve DSA'nın yerini tutabilecek daha kolay uygulanılabilen ve güvenilir bir inceleme yöntemi geliştirmektir. Yöntem: Alt ekstremitelerinde arterial oklüziv hastalığı bulguları olan 76 hasta (43 erkek, 33 kadın, yaş ortalaması 66) incelemeye alındı. Bu hastalar, kontrastlı yüksek çözünürlüklü 3D TOF MRA tetkiki ile incelendi ve sonuçları intraarteriyel DSA ile karşılaştırıldı. Bulgular: Bütün hastalarda diagnostik MRA görüntüleri DSA görüntüleri ile benzer sonuçlar verdi. MRA sonuçlarını DSA sonuçlarına göre retrospektif olarak değerlendirildiğinde %50 den fazla stenozlarda duyarlılık ve özgüllük aorta, iliak ve femoropopliteal segmentlerde %100 ve %98 ve krural damarlarda ise %93 ve %96 olarak değerlendirildi. %50 den az stenozlarda ise sonuçların duyarlılıkta %93-98 ve özgüllükte de %90-96 ile biraz daha düşük olduğu görüldü.Yanlış negatif bulgular iliak, femoral ve popliteal arterlerde görülmedi. DSA ile karşılaştırıldığında çoğunlukla krural damarlarda olmak üzere hafif stenozların % 10-16 ve ağır stenozların % 6-14 ü olduğundan fazla stenoze gösterildi. Sonuç: MRA, özellikle kateter anjiyografinin kontrendike olduğu durumlarda kullanılabilecek invaziv olmayan, Doppler US gibi uygulayıcıya bağlı olmayan, iyonize radyasyon kullanılmayan, hospitalizasyon gerektirmeyen ve periferik arter anatomisini kateter anjiografideki gibi göstererek klinisyen tarafından kabul görmesi gibi önemli avantajlara sahip bir görüntüleme yöntemidir. 58
Özet (Çeviri)
7 ABSTRACT Conrast enhanced substraction Magnetic Resonance (MR) angiography in occlusive disease of the pelvic and lower limb arteries: result of prospective intraindivudial comperative study with OSA Objective: To evaluate the feasibility and clinical use of MR angiography to examine the pelvic and lower limb arteries in patients with arterial occlusive disease. Methods: 76 patients with clinical signs of peripheral arterial occlusive disease were included in the study. MR angiography was performed using a fast contrast enhanced high resolution 3D technique which covered the area from the distal abdominal aorta to the distal lower limbs in two examination steps. Results: In all patients diagnostic images comparable to conventional intraarterial DSA could be obtained. No false-negative findings were seen in the iliac, femoral and popliteal arteries. 10-16% of the mild stenoses and 6-14% of the severe stenoses, mainly in the crural vessels, were overgraded compared to intraarterial DSA. Conclusion: MR Angiography is a non-invasive MR visualization technique, which do not necessitate the use of contrast material in the venal/arterial systems and the use of procedures like kateterization. Compared to non-contrast MRA, contrast MRA visualises broader anatomic areas, gives a better intravascular contrast and requires less aquisition time. Therefore contrast MRA is seen as a potential method for assessing the vascular system. The main advantages of the technique are, the non-invasive visualization of the complete vascular system, the excellent visualization of the crural vessels and the poststenotic territory vessels and the convenience of not requiring adaptation circulation time for special patients. The consistence of the excellent depiction of the vascular territories of the distal aorta, the pelvic and lower limb arteries in a standardized setting suggests great potential for the use of contrast MR angiography in the primary diagnosis of peripheral arterial occlusive disease. 59