Sanal bronkoskopi
Virtual bronchoscopy
- Tez No: 142262
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SOMUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI. ÖZET Sanal bronkoskopi, spiral ya da multislace BT ile toraksın ince kesitlerle taranmasından sonra elde edilen volüm bilgilerini kullanan bir bilgisayar yardımı ile, trakeabronşial ağaca ait mukozal yüzey ve lümen içi endoskopik görüntülerin FOB'dakine benzer şekilde oluşturulması ve incelenmesidir. Bu çalışmanın amacı sanal bronkoskopinin, trakeobronşial sistem patolojilerini göstermedeki başarısını, kullanım kısıtlamalarını, avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymak ayrıca spiral BT'de elde edilen görüntüler ile multislace BT'de elde edilenleri birbirleri ile karşılaştırmaktır. Bu amaçla GATA Radyoloji Anabilim Dalı Tomografi Ünitesinde Şubat 2002-Temmuz 2004 tarihleri arasında trakeobronşial sistem patolojisi bulunan toplam 58 olguda helikal ve multislace BT ile sanal bronkoskopik incelemeler yapılmış ve bunlar FOB bulguları ve/veya cerrahi sonrası histopatolojik incelemele sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde helikal ve multislace BT sistemleri ile yapılan sanal bronkoskopiler arasında duyarlılık ve seçicilik açısından anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Fakat multislace BT ile alınan sanal bronkoskopi görüntülerinin kalitesi helikal BT ile alınanlardan daha iyidir. Havayolu patolojisinden şüphelenilen olgularda konvansiyonel kesitler, multiplanar reformat görüntüler ve sanal bronkoskopi görüntüleri birbirleriyle kombine edilmesi gereken, birbirlerinin açıklarını tamamlayan ve radyologu doğru tanıya birazcık daha yaklaştıran yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek biyopsi yapılamaması ve gerekse mukozal detayı vermemesi gibi dezavantajları nedeniyle sanal bronkoskopi FOB'un hiçbir zaman tam bir alternatifi olamayacaktır. Ancak trakeobronşiyal tümör araştırılması, girişimsel bronkoskopik işlemlere ve biyopsiye rehberlik, yabancı cisim aspirasyonlarının ilk değerlendirilmesi, trakeal yaralanmaların evalüasyonu ve tedavi şeklinin planlanması, obstrüktif lezyonların distalini göstermek, stenozların değerlendirilmesi, endobronşiyal anormalliklerin karekterizasyonu ve postoperatif takip konularında sanal bronkoskopi, sürekli gelişen dedektör teknolojisi ve yazılımlar sayesinde endikasyonları doğru konulduğunda rutin kullanımda hak ettiği yeri zamanla alacak gibi görünmektedir. 63
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Virtual bronchoscopy is the examination and the formation of the mucosal surface and endoluminal endoscopic imaginings belonging to the tracheabronchial tree similar to FOB by the computer used the volume information after scanning with the thin sections of the thorax by spiral or multislace CT. The aim of this study is to represent the success of virtual bronchoscopy in visualising the tracheabronchial system pathologies, the shortages of the usage, and advantages and disadvantages, and also to compare the imagings between spiral CT and multislace CT. For this purpose, Helical and Multislace CT have been performed by the virtual bronchoscopic examination in totally 58 cases having tracheabronchial system pathology from february 2002 to July 2004 in GATA Radiology Department, Tomography Unit. And these have been compared with the hystopathologic examination results after FOB findings and / or the surgery. There were no significant differences for the sensitivity and specifity between helical and multislace CT and virtual bronchoscopy in the assessment. But the quality of the imagings in the virtual bronchoscopy obtained by multislace CT is better than the helical CT ones. In the cases suspected of the airway pathologies, the conventional sections, multiplanar reformat imagings and the combination of the virtual bronchoscopy imagings are the methods which complete each other and provide for the radiologist to establish the true diagnosis. Because of the drawbacks such as the biopsy not to be performed and represent the mucosal details, the virtual bronchoscopy will not be the complete alternative of FOB anytime. But in the investigation on the tracheal tumor, the guidance for the invasive bronchoscopic applications and the biopsy, the first assessment of the foreing body aspirations, the evaluation of the tracheal injuries and the planning of the management, the imagining of the obstructive lesions distally, the evaluations of the stenosis, the characterisation of the endobronchial anomalities and postoperative follow-up, the virtual bronchoscopy, seems to be used routinely when the indications are made properly thanks to the developing hardware and software technologies. 64