Santral akciğer kanserinin değerlendirilmesinde sanal bronkoskopinin yeri
The role of virtual bronchoscopy in the evaluation of central lung cancer
- Tez No: 679535
- Danışmanlar: UZMAN Nurten TURAN GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Akciğer kanseri tanısında klinikle birlikte birçok tanı yöntemi kullanılabilir. Son yıllarda büyük gelişmelerin görüldüğü bilgisayarlı toraks tomografisi, akciğer kanseri ile uğraşan hekimlerin en önemli yardımcılarından biridir. Bilgisayarlı tomografideki son yenilikler, bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler, üç boyutlu görüntülerdeki ilerlemeler ve ince kesitler yardımıyla aksiyel kesitlerin yanı sıra sagital ve koronal reformat görüntülerden elde edilen rekonstrüksiyonlar tanısal doğruluğu artırmıştır. Son yıllarda akciğer kanseri tanısında ve trakeobronşiyal ağaçtaki stenozların değerlendirilmesinde sanal bronkoskopinin kullanımı ile ilgili olarak fiberoptik bronkoskopi ile karşılaştırmalı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda tanısal amaçla sanal bronkoskopinin kullanımının faydalı olduğu ifade edilmektedir. Bu retrospektif çalışmada amaç, yoğun radyoloji pratiğinde olguları değerlendirirken santral akciğer kanseri tanısında ÇKBT incelemeye ek olarak sanal bronkoskopi uygulamasının eklenmesinin radyoloğun tanıya ulaşmasına ne derecede yardımcı olduğunu ve günlük pratikte işini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını ortaya koymaktır. Histopatolojik inceleme ile santral akciğer tümörü tanısı konan 32 olgu ve klinik ön tanı ayrımı yapılmadan toraks tomografisi istenen randomize seçilen 35 olguda elektronik kronometre ile ÇKBT ve SB değerlendirme süreleri araştırıldı. Çalışma sonucunda SB ile ÇKBT'de lezyonların tespitini birebir uyumlu bulduk. Ancak her iki uygulamada teşhise ulaşmada zaman kaybı bakımından belirgin fark saptanmıştır. SB ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmış olmasına ve elde edilen sonuçların tatminkar olduğu sonucuna varılmış olmasına rağmen; klinik pratikte radyoloğun iş yükünü artırması, ÇKBT ile karşılaştırıldığında uzun zaman alması ve elde edilen sonuçların aksiyal BT kesitlere üstünlüğünün olmaması varsayılarak seçilmiş olgular dışında rutin kullanım tanısal katkı sağlamamaktadır. Gelecekte yeni klinik uygulamaların çeşitlenmesi durumunda rutin SB gerekliliği farklı bakış açıları ile değişkenlik gösterebilir.
Özet (Çeviri)
According to the report of the World Health Organization, lung cancer is the first most common cause of death in men and the second most common cancer in women among cancer types all over the world. In the diagnosis of lung cancer, many diagnostic methods can be used together with the clinic. Computed thorax tomography, which has seen great developments in recent years, is one of the most important assistants of physicians dealing with lung cancer. Recent innovations in computed tomography, advances in computer technology, advances in three-dimensional images, and reconstructions obtained from axial sections as well as sagittal and coronal reformat images with the help of thin sections have increased the diagnostic accuracy. In recent years, comparative studies have been conducted with fiberoptic bronchoscopy regarding the use of virtual bronchoscopy (VB) in the diagnosis of lung cancer and in the evaluation of stenoses in the tracheobronchial tree. As a result of these studies, it is stated that the use of virtual bronchoscopy for diagnostic purposes is beneficial. The aim of this retrospective study is to reveal to what extent the addition of virtual bronchoscopy application in addition to MDCT examination in the diagnosis of central lung cancer helps the radiologist to reach the diagnosis while evaluating the cases in intensive radiology practice and whether it facilitates his work in daily practice. The duration of MDCT and SB evaluation with electronic chronometer was investigated in 32 cases diagnosed with central lung tumor by histopathological examination and in 35 randomly selected cases who requested thorax tomography without making any clinical pre-diagnosis distinction. As a result of the study, we found that the detection of lesions on MD and MSCT were exactly compatible. However, a significant difference was found in terms of loss of time in reaching the diagnosis in both applications. Although various studies have been conducted on SB and it has been concluded that the results obtained are satisfactory; In clinical practice, routine use does not provide a diagnostic contribution except in selected cases, assuming that it increases the workload of the radiologist, takes a long time compared to MDCT, and the results obtained are not superior to axial CT sections. In case of diversification of new clinical practices in the future, the requirement for routine VB may vary with different perspectives.