En uzayında bazı özel eğriler ve karakterizasyonları
  1. Tez No: 1423
  2. Yazar: ERCAN KADAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
11 ÖZET Bu çalışma iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm, çalışma mızın esasını teşkil eden ikinci bölüm için gerekli analiz, lineer cebir ve En deki eğrilerin diferensiyel geometrisi ile ilgili temel kavramlara hasredilmiştir. îkinci bölümde n-boyutlu E Euclid uzayında küresel eğriler, eğilim çizgileri ve Bertrand eğrileri, H.H. Hacı sal i oğlu [6], [7], E.öziiamar [6], [7] ve N.Tanrıöver [8]' in çalışmaları esas alınarak incelenmiş, E deki bir eğ rinin küresel eğri.eğilim çizgisi ve Bertrand eğrisi olması için gerek ve yeter şartlar belirlenmiştir. Küresel eğrileri karakterize edebilmek için“oskülatör küre”ve eğilim çizgilerini karakterize edebilmek için de“har- monik eğrilik”kavramları kullanılmıştır. Ayrıca bir eğilim çizgisinin yük sek mertebeden eğrilikleri, harmonik eğrilikleri cinsinden ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study consists of two chapters. The first chapter is devoted to basic cancepts related with analysis, linear algebra and differential geo metry of curves in En which are necessary to the second chapter. In the second chapter spherical curves, inclined curves and Bertrand curves are studied by depending on Hacısalihoğlu's [6],[7] »özdamar's [6],[7j and Tanrıöver's [8] studies. For a curve in En the sufficient and necessary conditions to be a spherical curve, an inclined curve and a Bertrand curve have been determined. Also the notions of“ osculating sphere”and“harmo nic curvature”are used to be able to characterize spherical curves and inclined curves respectivly. Furthermore the high curvature of an inclined curve are expresed in terms of harmonic curvatures.