Endometrial karsinomlarda nükleer morfometrik ölçümlerin klasik prognostik parametreler ile karşılaştırılması
- Tez No: 142305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Endometrial kanserler, kadın genital sisteminde en sık karşılaşılan malign tümörlerdir. Tanı ve tedavideki yeniliklere rağmen, mortalite ve morbidite yönünden hala ciddi problem oluşturmaya devam etmektedir. Cerrahi ve patolojik evrenin iyi belirlenmesi, tedavi planı için çok önemlidir. Endometrial karsinomlarda prognoz belirlemede, histolojik tip, myometrial invazyon derinliği, lenfovasküler tutulum, endoservikal invazyon, non-neoplastik endometriumun durumu, adneksiyal tutulum, peritoneal sitoloji, pelvik ve paraaortik lenf nodu tutulumu, intraperitoneal metastaz, hormon reseptör durumu yanısıra histolojik grade'leme kullanılmıştır. Histolojik grade'leme malign tümörlerin biyolojik davranışını belirleyen en önemli özelliklerden biri olarak kabul edilmektedir. Tüm malign tümörlerde olduğu gibi endometrial karsinomlarda da, tedaviyi yönlendirmek ve hastalığın klinik seyrini belirleyebilmek için çeşitli sistemler geliştirilmiştir. Ancak, bu sistemler sübjektif olduğu için, daha objektif prognostik parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, kadınlarda en sık görülen genital sistem malignitesi olan endometrial karsinomlarda, tekrarlanabilirliği yüksek, objektif bir yöntem olan görüntü analiz sistemi kullanılarak elde edilen nükleer morfometrik ölçümlerin, diğer klasik prognostik parametreler ile karşılaştırılması ve prognoz ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, endometrial karsinom tanısı almış, radikal ameliyat materyallerine ait, arşivde parafin blokları ve hematoksilen eozin (HE) kesitleri bulunan 30 olgu üzerinde yapılmıştır. Görüntü analiz yöntemleri ile elde edilen, nükleer alan, nükleer çevre, en uzun nükleer çap, en kısa nükleer çap değerleri, grade ve histolojik tip ile ilişkili bulunmuştur. Yine, en uzun nükleer çapın, lenfo-vasküler invazyon ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; görüntü analiz yöntemleri ile elde edilen nükleer ölçüm değerleri, prognoz göstergesi olarak araştırmaya değer niteliktedir. Anahtar kelimeler; endometrial kanser, görüntü analizi, prognostik faktörler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Endometrial cancers are the most frequently encountered malignant tumors in female genital system. In spite of the innovations in diagnosis and treatment, these tumors have been continuing to create serious problems in terms of mortality and morbidity. The correct determination of the surgical and pathologic stage is most important for the treatment plan. Besides histologic type, the depth of myometrial invasion, lymphovascular involvement, endocervical invasion, the condition of non-neoplastic endometrium, adnexal involvement, peritoneal cytologic, the involvement of paraaortic lymph node, intraperitoneal metastases the condition of hormone receptor, histologic grading system has been used in the prognosis diagnosis of endometrial, carcinoma. Histologic grading system is regarded as one of the most important features determining the biological course of the malignant tumors. As in all the malignant tumors, several methods have been developed in order to be able to identify the clinical progress of the disease and to direct the treatment plan. But, more objective prognostic parameters are needed since these systems are subjective. In this study, in the endometrial carcinoma, a genital system malignancy, seen most commonly in the females, we aimed to compare the relationship of nuclear morfometric measures obtained by using image analysis system, an objective and reproducible method with the other classical prognostic parameters and to investigate their relation with the prognosis. The study was carried out on 30 cases diagnosed with endometrial carcinoma, belonging to radical operation materials, having paraffin blocks and sections of hematoxylin eosin (HE) over them. Obtained with imaging analysis method, nuclear area, nuclear perimeter, the longest nuclear diamater and the shortest nuclear diameter values were found to be related to the grade and histologic type. Also, it was found out that the longest nuclear diameter is related to lymphovascular invasion. In conclusion, the values of nuclear measures obtained with imaging analysis method are worth of investigating as prognosis indicators. Keywords; endometrial carcinoma, image analysis, prognostic factors.