Obez kohortta ağırlık kaybının metabolik sendrom üzerindeki etkileri
Effects of weight loss on metabolic syndrome in obese cohort
- Tez No: 142319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Ağırlık kaybının sistolik ve diyastolik kan basıncında ve plazma trigliserid düzeyinde azalmaya, ve HDL-kolesterol düzeyinde artışa neden olduğu çoğu çalışmada bildirilmişse de gerek metodolojide gerek çalışma süresindeki farklılıklar değişik sonuçları da doğurmuştur. Metabolik sendrom tanısı konmuş obez hastalarda ağırlık kaybının etkilerini gösteren çalışmalar ise az sayıdadır. Biz 281 obez hastanın (Kadın: 247 Erkek: 34) klinik dosyalarını değerlendirdik.“National Cholesterol Education Program”(NCEP) Adult Treatment Panel (ATP) III kriterlerine göre metabolik sendrom tanımına başvurarak metabolik sendromu olan ve olmayan diye iki grup oluşturduk. Metabolik sendrom prevalansını %66.2 bulduk.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Several investigators have reported the improvement in systolic and diastolic blood pressure, plasma triglyceride and HDL-cholesterol levels due to modeate weight loss. Some have reached the conclusion that the observed changes are unremarkable. Many have argued about the contradicting results but came to the conclusion that the differences in study design and the duration of follow up may be the ultimate reason. Studies showing the impact of weight loss on the metabolic syndrome are scarce (Case CC, Jones PH, Nelson K, Smith EO, Ballantyne CM. Impact of weight loss on the metabolic syndrome. Diabetes, Obesity and Metab 2002; 4:407-414). Methods: We reviewed 281 consecutive patients' charts (247 women and 34 men) who applied to a multidisciplanary obesity management out-patient clinic during a two year period. Patients with and without the metabolic syndrome formed the two study groups. Results: Out of 281 patients 186 (%66.2) met the NCEP definition of the MS. The difference among the initial BMI, systolic and diastolic blood pressure, triglyceride, HDL- cholestreol and fasting plasma glucose values was significant when the two groups were compared.