İmmun globilin A nefropatisinde yaşam süresi ve yaşam süresini etkileyen faktörler
The survival of immunogloubin a nephropathy and the factors affecting the survival
  1. Tez No: 142318
  2. Yazar: DURİYE DEREN OYGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM EREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Immünglobülin A (IgA) nefropatisi dünyadaki en sık görülen primer glomerülonefritlerden biridir. IgA nefropatisinin son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) majör etmenlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Son dönemlerde tedavisi açısından yapılan çalışmalarda artış olmasına rağmen kesin kabul görmüş bir tedavi protokolü yoktur. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde renal biyopsiyle IgA nefropatisi tanısı almış hastaların klinik ve labaratuar bulgularını, renal yaşam süresi ve yaşam süresini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Kliniğimizde 1 990 ve 2003 yıllan arasında renal biyopsiyle tanısı konmuş ve takip edilmiş 75 hasta (K:E=20:55, ortalama yaş=31.9±l 0.5) çalışmaya alındı. Hastaların histopatolojik özellikleri, biyopsi sırasında ve son 3 kontrolde hastaların arterial kan basınçları, biyokimyasal değerleri, proteinüri, hematüri varlığı, 24 saatlik idrarda protein düzeyleri ve takip süresince aldıkları tedaviler incelendi. Hastaların bir tedaviyi alıp almamalarına göre aralarındaki farklar Mann-Whitney-U testine, renal yaşam süreleri Kaplan-Meier metoduna, yaşam süresine etki eden faktörler ise Cox regresyon modeline göre belirlendi. Serum kreatinin düzeyinin başlangıcın 2 katına çıkması ve/veya SDBY gelişmesi son nokta kabul edildiğinde 5 ve 10 yıllık renal yaşam süreleri sırasıyla %78 ve %60 olarak hesaplandı. Omega-3 yağ asitlerini kullanan hastaların kullanmayanlara göre renal yaşam sürelerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. Renal yaşam süresini anlamlı olarak etkileyen faktörler başlangıç serum kreatinini, interstisiyel fibröz ve glomeruloskleroz varlığı, başlangıçtaki diyastolik kan basıncı ve takipteki sistolik kan basıncıydı. Sonuç olarak bazı histopatolojik ve biyokimyasal bulguların, arterial kan basıncı kontrolünün ve bazı ilaçların renal yaşam süresini etkilediği görülmüştür. Hastalığın doğal seyrinin kişiye göre değişiklik göstermesinin de renal yaşam süresini etkileyen önemli faktörlerden biri olduğu düşünülmüştür. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Immunglobulin A (IgA) nephropathy is one of the most widely seen glomerulonephritis. It is one of the major causes of end stage renal disease. The aim of this study was to determine the clinical, biochemical properties, given therapies, renal survival and factors affecting survival of patients with IgA nephropathy followed up in our center. Seventy- five patients (F:M=20:55, mean age=31.9±10.5) renal biopsied in our center between years 1990 and 2003 were recruited into the study. The histopatho logical properties and arterial blood pressures, biochemical values, proteinuria and hematuria occurences and level of daily proteinuria determined both at the time of biopsy and during last 3 controls were evaluated. The treatments given were recorded. The differences between treated and not treated patients with respect to each type of therapy were asesed by using Mann-Whitney-U test. The renal survival was calculated by using Kaplan-Meier and the affecting factors by using Cox regression methods. The 5 and 10-year renal survivals calculated when the final end-point was assumed to be doubling of serum creatinine with respect to initial value were 78% and 60% respectively. The patients who had used omega-3 fatty acids had better renal survivals. The factors affecting the renal survival significantly were initial serum creatinine, interstitial fibrosis and glomerulosclerosis, initial diastolic and final systolic blood pressures. In conclusion some histopathologic findings, biochemical values, arterial blood pressure levels are determined to affect the renal survival. However the natural history of the disease that shows variabilities among individual patients is thought to be one of the major factors affecting the renal survival. 31