Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının doğal seyrinde serum transaminaz düzeyi değişikliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 142320
  2. Yazar: SÜLEYMAN HİLMİ İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SONSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Transaminaz düzeyleri yağlı karaciğer hastalığı tedavisinde ilaçların etkisini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak NAFLD'nin doğal seyri içerisindeki transaminaz düzeyi değişikliklerinin yeterince bilinmemesi bu değerlendirmeyi tatışılır kılmaktadır. Bu belirsizliğe açıklık getirmek amacıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda 1991-2003 yılları arasında izlenmiş olan 56 NAFLD ve 50 kronik viral hepatit olgusu altı ay, bir yıl ve 3 yıllık dönemler içerisinde transaminaz düzeylerinde tedavi veya diyete bağlı olmayan spontan değişiklikler yönünden araştırılmıştır. NAFLD ve kronik hepatit grubu olarak yaş, cins, takip süresi, başlangıç ortalama AST ve bilirubin seviyeleri açısından anlamlı farklılık bulunmazken, başlangıç ortalama ALT, albumin, GGT seviyeleri NAFLD grubunda, ortalama globulin seviyesi ise kronik hepatit grubunda daha yüksek saptandı. Ancak ortalama ALT ve AST deki bu farklıklık dönemlere göre ayrı ayrı yapılan karşılaştırmalarda anlamlılığını korumadığı gözlendi. NAFLD ve kronik viral hepatitli olguların sırasıyla %28, %24 ü kadın, %72, 76 sı erkek idi. Hastaların ortalama yaşı NAFLD olgularında 43.9 ± 8.1, kronik hepatitlilerde 40.6 ± 14.5 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Efficacy of drugs used in clinical trials looking for new remedies in the treatment of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is usually based on normalization of serum transaminase levels. However lack of knowledge regarding fluctuations in serum transaminase levels during natural course of disease dispute validity of this clinical approach. The aim of this study is to determine characteristics of serum transaminase levels in NAFLD patients. Fifty-six patients with NAFLD and age and sex matched 56 control patients with chronic viral hepatitis followed-up at outpatients' clinics of gastroenterology department of Cerrahpaşa Medical Faculty between 1991-2003 were included in the study. All patients had undergone liver biopsy and diagnoses were based on histological, serological and biochemical findings. A complete physical examination was done, risk factors for NASH were determined, and results of biochemical analyses were recorded initially and later on each clinical visit at 0, 6, 12 and 36 months. Results were expressed as mean ± SEM. Magnitude and fluctuations of serum transaminase elevations were compared between study groups by using t test and their associations with known risk factors for NASH were determined by Pearson's test. Initial AST and bilirubin levels were similar in both groups. Plasma ALT, GGT and albumin levels were higher in NAFLD patients as compared to controls whereas globulin level was higher in patients with chronic hepatitis. Nevertheless, there were no significant differences between AST ad ALT levels in short (6 months) and long term follow-up. Normalization of transaminase levels was significantly higher in NAFLD patients than that of patients with chronic viral hepatitis in short term follow up and persisted at 12 months. There were no correlation between metabolic risk factors and grade of steatohepatitis. Transaminase levels were higher than upper limit of normal in patients with chronic hepatitis at and 12 months. In conclusion, natural clinical course of NAFLD contain normalization periods of serum tranaminases which may persist beyond 6 months on the contrary to that of chronic viral hepatitis. Observed tendency to normalization of serum transaminases after diagnosis in NAFLD patients arouses a big question mark about the validity of 27results of the non-controlled clinical trials investigating efficacy of new drugs in the treatment of NAFLD. 28