Bolus ve infüzyonel olarak uygulanan 5-fluorourasil'in kardiyak yan etkilerinin EKG, ekokardiyografi ve troponin I ölçümü ile değerlendirilmesi
The evaluation of cardiotoxicity of a combined bolus plus infusional 5-fluorourasil folinic acid treatment by echocardiography, plasma troponin I level and electrocardiography in patients with gastrointestinal system cancer
- Tez No: 142325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada bolus+infüzyonel olarak uygulanan 5-fluorourasil/folinik asid (LV5FU2) tedavisinin kardiyak yan etkilerinin ekokardiyografi, plazma troponin I düzeyi ve Q-T dispersiyonu ölçümü gibi non invaziv yöntemlerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gastrointestinal sisteme ait kanserleri nedeniyle LV5FU2 kemoterapisi uygulanan 28 hasta 12 siklus kemoterapi boyunca prospektif olarak izlenmiştir. Plazma troponin I düzeyi ölçümü ve elektrokardiyografi (Q-T dispersiyonu için) tetkiki tedaviye başlamadan önce, ilk siklusun 24. saatinde, 6. siklusa kadar her siklus öncesinde ve kalan 6 siklus boyunca da her üç siklusta bir yapılmıştır. Komplet, M-mod, 2D ve Renkli Doppler ekokardiyografi incelemesi ise tedaviye başlamadan önce ve tedavinin birinci, altıncı ve onikinci sikluslarında yapılmıştır. Ekokardiyografik incelemelerde tedavi boyunca hem sistolik hem de diyastolik fonksiyonlarda anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Benzer şekilde plazma troponin I ölçümleri de tüm hastalarda ve tüm ölçümlerde normal sınırlarda bulunmuştur. Ancak, tedavi öncesi Q-T dispersiyonu ölçümleri normal sınırlardayken, tedavinin 24.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF CARDIOTOXICITY OF A COMBINED BOLUS PLUS INFUSIONAL 5-FLUOROURACIL/FOLINIC ACID TREATMENT BY ECHOCARDIOGRAPHY, PLASMA TROPONIN I LEVEL, AND ELECTROCARDIORAPHY IN PATIENTS WITH GASTROINTESTINAL SYSTEM CANCERS Objective: To evaluate the cardiotoxicity of LV5FU2 regimen (bolus plus infusional 5- Fluorouracil/Folinic acid) treatment by non-invasive methods such as echocardiography, plasma troponin I level, and Q-T dispersion on ECG. Patients and Methods: Twenty-eight patients with gastrointestinal cancer who received LV5FU2 chemotherapy were evaluated prospectively during the 12 cycles of chemotherapy. Plasma Tnl assay and ECG recordings analysis were performed before the first cycle, at 24h, and before each cycle until cycle 6 and every three cycles thereafter. A complete M-mode, 2D and color Doppler echocardiogram was performed at baseline and at the first, third and sixth months of the treatment. Results: Echocardiography did not show any significant change of both systolic and diastolic functions. Also Tnl measurements were found below the detectable level in all patients and in all measurements. Meanwhile, a significant prolongation of QTc and of Q-T dispersion was observed early with the administration of chemotherapy at 24 h of chemotherapy.