Bolus ve sürekli infüzyon ile uygulanan 5-Fluorouracil'in kardiak etkilerinin holter EKG ile değerlendirilmesi
- Tez No: 91799
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Onkoloji, Cardiology, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
TÜRKÇE ÖZET En yaygın kullanılan kemoterapi ajanlarından biri olan 5-fluorouracil'in kardiyak yan etkileri bu güne dek pek çok araştırmaya konu olsa da bu ilacın daha verimli kullanılabilmesi açısından bu yan etki hakkında yeni bilgilere ihtiyaç vardır. İnfüzyon ve bolus şeklinde uygulanan 5-fluorouracıTin kardiyak etkilerini araştırmayı amaçladığımız çalışmamızda De Gramont tipi 5-fluorouracil + Leukoverin kemoterapisi alan 29 hastada tedavi sırasında alınan Holter EKG kayıtları, aynı hastalardan tedavi öncesi alınan kayıtlarla karşılaştırıldı. Çalışma sonucunda kemoterapi sırasında 2 hastada anjina geliştiği gözlendi. Bu ataklara anlamlı ST değişikliği, ritm değişikliği ya da enzim düzeylerinde artış eşlik etmedi. Kemoterapi sırasında ventriküler ve supraventriküler erken vuruların sıklığı açısından artış eğilimi izlendi. Bu artışlar istatistik olarak anlamlı bulunmadı. Kemoterapi sırasında ortalama kalp hızında ortalama %8,4 oranında azalma izlendi. Bu azalma, 5-fluorouracil etkisinden ziyade kemoterapi soırasındaki istirahat hali ile ilişkili bulundu. Sonuç olarak 5-fluorouracıTin kardiyak yan etkileri klinik olarak gözlemlediğimizden çok daha sıktır. Bu yan etkilerin mekanizmalarını ve taşıdığı potansiyel riskleri aydınlatmayı amaçlayan geniş araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
(İNGİLİZCE ÖZET) SUMMARY 5-Fluorouracil is a drug of frequent use and altough its cardiotoxicity is well known, further studies are necessary for a safer use of the drug. In our study, Holter ECG monitoring was performed in 29 patients before and during De Gramont type chemotherapy which consists of bolus and infusionnal 5- fluorouracil combined with leukoverin. Two patient experienced chest pain during chemotherapy. This was not associated with a significant ST or rhytm change or increase of enzyme levels. A tendence of increase in the rate of ventricular and supraventricular premature beats was observed during chemotherapy. This was not statistically significant. Average heart rate decreased siginificantly during chemotherapy. This decrease was due to the rest during the chemotherapy rather then the study drug. In conclusion, cardiac effects of 5-fluorouracil are very frequent. Potential risks and mechanisms of this side effect need further investigation.