Helicobacter pylori pozitif hastalarda eradikasyon tedavisinin atrofi, iltihap, aktivite ve intestinal metaplazi üzerine olan etkisi
  1. Tez No: 142368
  2. Yazar: SERHAT ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PALABIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Helicobacter pylori; peptik ülser hastalığı, kronik gastritis, MALT len- foma ve mide kanseri patogenezinde önemli rol oynamaktadır. Hp infeksi- yonu mide karsinomu gelişimi için önemli bir faktördür. Özellikle intestinal metaplazi gelişen kronik atrofik gastrit olgularında, metaplastik mukozada Hp infeksiyonunun sürmesi gastrik malignite açısından büyük risk oluşturmakta dır. Bizim çalışmamızın amacı, intestinal metaplazi gelişen kronik atrofik gastritte Hp eradikasyon tedavisi sonunda oluşan gastrik mukozal değişik likleri incelemek ve tedavinin, mide kanseri patogenezinde önemli rol oyna yan bu prekanseröz lezyonlara etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 60 hasta alındı. Birinci adım olarak, ilk endoskopik biyopsi lerinde antral intestinal metaplazi tespit edilen hastaların Hp pozitif ve nega tif grupları kendi aralarında Sydney klasifikasyonuna göre karşılaştırıldı. İ- kinci adım olarak, Hp pozitif olanlara omeprazol 2x20 mg, klaritromisin 2x500 mg, amoksisilin 2x1 gr 14 gün süreyle verildi. Bu hastalardan 6 ay son ra kontrol endoskopi ile antral biyopsi alınarak histopatolojik inceleme yapıl dı ve Hp pozitif grup, tedavi öncesi ve sonrası yine Sydney klasifikasyonuna göre karşılaştırıldı. Sonuç olarak bu çalışma, Hp infeksiyonu pozitif olan intestinal meta- plazili hastalarda negatif olanlara göre iltihap ve aktivite artışının daha fazla olduğunu, ayrıca Hp pozitif grubun eradikasyon sonrası tedavi öncesine göre anlamlı histopatolojik düzelme gösterdiğini ortaya koymuştur. Ülkemizde in- feksiyon çocukluk çağında kazanılıp ileri yaşlara kadar devam ettiğinden, bu açıdan bakıldığında mide kanseri açısından Hp infeksiyonu tedavisi büyük 33önem taşımaktadır. Bulgular, Hp eradikasyonunun, mide kanserinin önlenme- sindeki rolünü açıklayan diğer çalışmalara destek vermektedir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Helicobacter pylori plays a striking important role in the pathogenesis of peptic ulcer, chronic gastritis, MALT lymphoma and stomach cancer. Helico bacter pylori infection is an important factor for gastric carcinoma develop ment. Continuity of Helicobacter pylori infection is a major risk factor especially for chronic atrophic gastritis patients having intestinal metaplasia. The aim of our study was to examine gastric mucosal changes occurring after Helicobacter pylori eradication treatment in chronic atrophic gastritis with intestinal metaplasia and to assess the effects of the treatment on these premalignant lesions. Sixty patients were enrolled into the study. As the first step, Helicobacter pylori positive and negative groups of patients with antral intestinal metaplasia determined by the first endoscopic biopsies have been compared within each other according to Sydney classification. Then, omeprazole 2x20 mg, claritromycine 2x500 mg and amoxycillin 2x1 gr have been given to Heli cobacter pylori positive patients for 14 days. Six months later, histopathologic examination has been carried out through antral biopsies that have been ta ken from these patients by control endoscopy and pre and posttreatment results of Helicobacter pylori positive group have been compared according to Sydney classification. The degree of inflammation and activity in patients with intestinal metaplasia having Helicobacter pylori infection were much higher when compared to Helicobacter pylori negative ones. It also showed that Helico bacter pylori positive group had histopathological recovery after eradication in terms of atrophy and intestinal metaplasia when compared with pre- treatment period. Since the infection is acquired during childhood period in 35our country, Helicobacter pylori treatment has great importance when premalignant gastric lesions are concerned. This study supports other studies explaining the role of Helicobacter pylori eradication in prevention of stomach cancer. 36