Akut romatizmal ateş ve poststreptokokal reaktif artritte HLA-DR antijenlerinin sıklığı
HLA-DR antijen frequencies among patients with acute rheumanic fever and post-streptococcal reactive arthritis
  1. Tez No: 142369
  2. Yazar: FİLİZ EKŞİ HAYDARDEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET AKUT ROMATİZMAL ATEŞ VE POSTSTREPTOKOKAL REAKTİF ARTRİTTE HLA-DR ANTİJEN SIKLIĞI Akut romatizmal ateş (ARA), A grubu Beta hemolitik streptokokların neden olduğu farenjit veya tonsillit sonrası ortaya çıkan non-süpüratif inflamatuar bir hastalıktır. ARA, streptokokal enfeksiyonu takip etmesine rağmen, her streptokok enfeksiyonu ARA 'e neden olmaz. Bazı vakalarda poststreptokokal reaktif artrit gelişebilir. ARA oluşumuna katkısı olan ya da koruyucu rol oynayan faktörler arasında genetik yatkınlık başlıca araştırma konusu olmaktadır. Bu çalışmada Türk toplumunda ARA ya da post- streptokokal reaktif artrit gelişiminin HLA Sınıf II DR antijenleri ile ilişkisi olup olmadığı araştırıldı. Çalışma 4 grubu içermektedir ; l.grup, ARA 'e bağlı kardit sekeli olarak kalp kapak hastalığı bulunan 90 hasta, 2.grup streptokok enfeksiyonu sonucu poststreptokokal reaktif artrit geçirmiş ya da geçirmekte olan 30 erişkin, 3.grup yılda 3 yada daha fazla srteptokokal boğaz enfeksiyonu geçiren ve bu durum boğaz kültürü ya da ASO titrasyonu ile tespit edilen 54 hasta ve 4.grup, 130 sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktaydı. Kan örneklerinden PCR yöntemi ile HLA-DR grubu antijenler araştırıldı. Sonuçlar sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY HLA-DR ANTIGEN FREQUENCIES AMONG PATIENTS WITH ACUTE RHEUMATIC FEVER AND POSTSTREPTOCOCCAL REACTIVE ARTHRITIS Acute Rheumatic Fever (ARF) is a non-suppurative inflammatory disease that develops fallowing group A P hemolytic streptococcal pharyngeal infection. Not all streptococcal infections, result with ARF. There are reports on genetic factors involved as susceptibility or protective factors towards ARF. We aimed to search the relationship between HLA-DR antigens and ARF or post-streptococcal reactive arthritis in a cohort of Turkish patients and controls. The subjects were analyzed in four groups: Group 1: 90 patients presenting with valvular heart disease as a sequelea of ARF, group 2: 30 subjects suffered from post-streptococcal reactive arthritis due to streptococcal infection, group 3: 54 persons suffered from recurrent streptococcal pharyngitis which were confirmed by a positive throat culture or serum ASO titration and group 4 comprised of 130 healthy controls. Molecular typing of DR was performed using SSP Low resolution typing. Results were compared with healthy control group.