Hemşirelerin miyokard infarktüsü geçiren bireylerde cinsel yaşam değişikliğine ilişkin bilgileri
Nurses' knowledge about sexual life changes in patients experiencing a myocardial infarction
- Tez No: 142376
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Özdemir L., Hemşirelerin miyokard infarktüsü geçiren bireylerde cinsel yaşam değişikliğine ilişkin bilgileri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışma, hemşirelerin miyokard infarktüsü geçiren bireylerde cinsel yaşam değişikliğine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara İli Belediye sınırları içinde yer alan üniversite hastanelerindeki dahiliye poliklinik ve kliniklerinde çalışan, toplam 108 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından ilgili literatür incelenerek hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik sayılar, Ki-Kare testleri ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, araştırma kapsamına alınan hemşirelerin tamamına yakınının (%94.4) miyokard infarktüsünden sonra cinsel yaşam konusunda hastalara eğitim vermediği, %23.1'inin miyokard infarktüsünden sonra cinsel yaşama ilişkin bilgi sorularından sadece 1 'ini doğru yanıtladığı, yarısından fazlasının (%57.4) cinsel aktivitenin organizma üzerine etkisine yönelik sorulardan uygun oda ısısını bildiği, büyük bir kısmının (%76.9) cinsel fonksiyon üzerine etkili ilaçları bilmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Özdemir L., Nurses' knowlege about sexual life changes in patients experiencing a myocardial infarction, Hacettepe University Health Science Institute Master Thesis in Medical Nursing, Ankara, 2004. The research is descriptive and carried out in order to determine nurses' knowlege about sexual life changes in patients experiencing a myocardial infarction. The research sample consists of 108 nurses working at university hospital, internal medicine clinics and polyclinics localized within the municipality. A questionnaire prepared by the researcher and developed by reviewing the literature were used as the means of data collection. Percentage values, Chi square and Mann Whitney U tests were used to evaluate the data. According to the results obtained from the research, it is determined that 94.4% of the nurses didn't educate patients about sexual life after myocardial infarction, and only 23.1% of the nurses answer one of the knowlege questions correctly, 57.4% of nurses answer appropriate room temperature during intercourse correctly, 76.9% of nurses didn't know influence of the drugs on sexual life.