Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde komorbiditenin prognostik önemi ve diğer prognostik faktörlerle ilişkisi
The prognostic significance of comorbidity and relation with the other prognostic factors in non small cell lung cancer patients
  1. Tez No: 142390
  2. Yazar: MEHMET ALPASLAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. GÖKHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI- ÖZET Akciğer kanseri yaşlılarda daha sık görülen bir malignitedir. Ayrıca sigara ile de yakın ilişkisi vardır. Bu yüzden, yaşlılarda ve sigara içenlerde görülen komorbiditeler akciğer kanseri hastalarında sık görülmektedir. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, dünyada yaşlı nüfusun giderek artması da akciğer kanseri ve komorbidite ilişkisinin gelecekte daha büyük önem kazanacağına işaret etmektedir. Ancak, akciğer kanseri ve komorbidite arasındaki ilişki bugüne kadar yeterince araştuılmamıştır. Bunun en önemli nedenleri; yaşlı ve komorbiditesi olan hastaların genellikle çalışma dışı bırakılması ve akciğer kanserinin kötü prognozundan dolayı komorbiditelerin sağkalım üzerine olan etkisinin gözardı edilmesidir. Bu çalışmada, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde 1993-2004 yıllan arasında KHDAK tanısı konmuş olan 358 hastadaki komorbidite prevelansı incelenmiş, komorbiditenin diğer bilinen prognostik faktörlerle ve kötü prognoz ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Komorbidite greydlemesinde Charlson komorbidite indeksi kullanılmıştır. Komorbidite greydi ile yaş, evre ve performans durumu arasındaki korelasyon anlamlı bulunmuştur. Komorbidite greydi ile cinsiyet ve histopatolojik tip arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Tek değişkenli analizde komorbidite greydi, yaş, evre, performans durumu ve histopatolojik tip ile genel sağkalım arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunurken, cinsiyet ile genel sağkalım arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çok değişkenli analizde ise yüksek komorbidite greydi, ileri yaş, ileri evre ve kötü performans durumunun genel sağkalım süresini kısalttığı bulunmuştur (tek değişkenli analizde p değeri=0.00001, çok değişkenli analizde p değeri=0.0001). Sonuç olarak, KHDAK hastalarında tam anında mevcut olan komorbiditenin genel sağkalım için bağımsız, kötü prognostik bir faktör olduğu ve tedavi seçimini etkilediği bulunmuştur. 36
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY The Prognostic Significance of Comorbidity and Relation of Comorbidity with the Other Prognostic Factors in Non Small Cell Lung Cancer Patients Lung cancer is a malignancy that more common in elderly patients. Moreover it is closely related with smoking. Thus, comorbidities encountered in elderly population and smokers can often be encountered in lung cancer patients. The fact that elderly population increases in the world and particularly in developed countries, indicates that the relationship between lung cancer and comorbidity will gain importance in the future. However, the relationship between lung cancer and comorbidity has not been investigated sufficiently yet. The most important reasons for this are the fact that elderly patients with comorbidity are left outside of the studies and that because of poor prognosis of lung cancer, the effect of the comorbidity on survival is ignored. In this study, the prevelance of comorbidity in 358 patients with non small cell lung cancer diagnosed in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital between 1993 and 2004 was reviewed and its association with other known prognostic factors and poor prognosis was investigated. For comorbidity grading Charlson comorbidity index has been used. Comorbidity grade was significantly correlated with age, disease stage and performance status. There was no association of comorbidity grade with sex and histopathological type. Univariate analysis demonstrated significant associations between overall survival and comorbidity grade, as well as, age, disease stage, performans status and histopathological type. There was no significant relation between sex and overall survival. In multivariate analysis, patients with high comorbidity grade, as well as, patients with older age, advanced stage, poor performance status had significantly reduced overall survival (in univariate analysis p=0.00001, in multivariate analysis p=0.0001). These results suggest that comorbidity at the time of diagnosis is an independent poor prognostic factor for overall survival in non small cell lung cancer patients. Also it has an impact on the decision of treatment. 37