Asitli hastalarda serum digoksin benzeri immunoreaktif maddelerin serum-asit albumin farkı ile ilişkisi
Relationship of digoxin like immune reactive substance (DLIS) levels with serum acid albumin gradient in patients with ascites
  1. Tez No: 142389
  2. Yazar: MEHMET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT DEMİRTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
DBİM, antidigoksin antikorlan ile çapraz reaksiyona girerek digoksin düzeylerinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilen ve natriüretik hormona benzer etki gösterdiği düşünülen moleküllerdir. Volüm genişlemesi durumlarında örneğin, Böbrek yetmezliği, Konjestif kalp yetmezliği, Esansiyel hipertansiyon, volüm artışı ile beraber Hipertansiyon Gebelik, Yeni doğanlarda ve Karaciğer hastalıklarında (İnfeksiyöz Hepatit,Kc Yağlanması Metastatik Kc Tümörleri,Alkolik Kc Hastalığı ve Şiddetli Akut Kc Hastalıkları) bu maddeler serumda artmaktadır. Çalışmaya toplam 46 asitli hasta dahil edildi.Hastalann 32'si yüksek SAAF'lı,14'ü düşük SAAF'lı idi. Yaş ortalaması yüksek SAAF'lı hasta grubunda 56,74±21,76 olup,en küçük yaş 20,en büyük yaş 85 idi.Düşük SAAF'lı hasta grubunda 44,8±21,65 olup,en küçük yaş 21, en büyük yaş 74 idi. Yüksek SAAF'lı hasta grubunda DBİM değerinin ortalaması 0,29±0,61ng/ml iken,düşük SAAF'lı hasta grubunda DBÎM değerinin ortalaması 0,07±0,08ng/ml olarak bulundu ve DBİM değeri iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı idi.(p=0.003) SAAF yüksek olguların DBİM değerleri ile 24 saatlik idrar Sodyumu ve SAAF'ı arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptayamadık(r=0.20,p=0.28;r=0.19,p=0.09) Sonuç olarak yaptığımız bu çalışmada, portal hipertansiyona bağlı oluşan asit tanısında DBİM ölçümlerinin spesifitesinin SAAF 'dan daha düşük bulunması, portal hipertansiyona bağlı asit tanısında öncelikli tetkikin SAAF'ın araştırılması olduğunu, DBİM ölçümlerinin de gerektiğinde destekleyici yöntem olarak kullamlabileceğini düşündürmektedir.DBİM düzeyi portal hipertansiyonun şiddeti hakkında fikir vermez.Karaciğer sirozlu hastalarda dekompansasyon gelişiminin önceden belirlenebilmesinde DBİM'in önemi ile ilgili daha fazla hasta sayısı ve süreyi de içeren ileri çalışmaların yapılması uygun olacaktır. 47
Özet (Çeviri)
DLIS is a group of molecules that supposed to acts like the natriuretic hormone and causes elevated digoksin levels false-positively by cross reacting with antidigoksin antibodies.In cases of volume expansion such as Renal Failure, Congestive Heart Failure Essential Hypertension, Hypertension with volume expansion, Pregnant woman, Newborn infants and in Hepatic pathology(infectious hepatit,fatty liver,metastatic liver tumors,alcholic liver disease and severe acute diseases) those substances in serum increases. Fourty-six patients with ascittes were enrolled in the study; 32 with high SAAG and 14 with low SAAG. Mean age was 56,74±21,76 in high SAAG group; the youngest was 20 and the oldest were 85 years old. In low SAAG group the mean age was 44,8±21,65, the youngest was 21 and the oldest were 74. In the low SAAG group the mean of DLIS levels was 0,07±0,08ng/ml whereas it was 0,29±0,61ng/ml in the high SAAG group. The values of DLIS were statistically significant between those two groups (p=0.003). A statistically significant correlation was not detected among DLIS levels, 24-hour urine sodium levels and SAAG (r=0.20,p=0.28;r=0.19,p=0.09). As a conclusion, SAAG is the first invastigation to diagnosis portal hypertension related ascites due to SAAG than lower specifity of DLIS measurements in diagnosis in ascites due to portal hypertension.Measurem.ents of DLIS can be used complementary method when necessary. The measuring of DLIS don't give an idea about the severity of the portal hypertension. Further studies with larger number of patients and longer duration are needed on the importance of DLIS, in the predictability of decompansation in the follow up patients with cirrhosis. 48