Obez olmayan idiopatik hirsutizm ve polikistik over sendromlu hastalarda insülin direnci ile ghrelin, adiponektin ve leptin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the ghrelin, adiponectin and leptin levels with insülin resistance in nonobese patients with idiopathic hirsutism and polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 142391
  2. Yazar: FERHAT DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kadınların ' 6 5-10'unu etkileyen hirsutizmin nedeni kanda veya dokuda androjen düzeylerinin artmasıdır. En sık s hepleri ise erişkin kadında anovulatuvar infertilitenin en sık sebebi olan polikistik over sendromu (PKOS) ve daha az sıklıkla da idiopatik hirsutizmdir (ÎH). Obez olsun veya olmasın PKOS'lu hastaların yandan fazlasında insülin direnci mevcut olup hiperandrojenizme bunun neden olduğu düşünülmededir. Obezite insülin direncine neden olan bağımsız bir faktördür. İnsülin direncinin kesin ru\ eni bilinmemektedir. Yapılan sınırlı sayıda çalışmalarla ÎH'lı hastalarda da insülin direnci olabileceû saptanmıştır. PKOS'lu hastalarda etyopatogenezde çeşitli peptidjerin rol oynayabileceği öngörülmüş, adipoz doku kaynaklı leptin ve adiponektin düzeyleri ile mideden salman ghrelin düzeyleri hakkında çeşitli çalışmalarda farklı sonuçlar çıkmış olup genellikle düzeylerinin kontrollerden faili; olmadığı saptanmıştır. Gülhaııe v keri Tıp Akademisi Endokrinoloji Kliniği'ne başvuran obez olmayan 30 polikistik over sendromlu, 2 ; idiopatik hirsutizmli ve 20 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. BKİ; hirsutizm skoru (modifiye Ferrimar. ı Galhvey yöntemi ile), bel çevresi, kalça çevresi gibi klinik, lipid profili, glisemi ve insülinin aç \ e < )GTT sonrası 120. dakika tokluk değerleri gibi metabolik parametreler ve insülin direnci için ayrıca HOMA-IR, QUICKI ve ISI müşterek ve hormonal parametreler olarakta serbest- total testosteron, l':- H, LH, SİİBG, androstenedion, östradiol, 17-hidroksi progesteron, DHEA-S, TSH, kortizol düzeylerin erken İbiiiküler evrede bakıldı. Progesteron düzeylerine ovulasyon kontrolü için midluteal evrede bu aldı. Gruplar arasında ırk, yaş, boy, kilo, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, göğüs çevresi açısından farklılık yoktu, be dendiği l'.zere sadece kontrol grubu ile diğer iki grup arasında hirsutizm skoru açısından fark \a:. ı. İnsükn direnci açısından hem İH hem de PKOS grubu ortalamaları kontrol grubundan (HO.\i..-İR, QL.1CKI ve ISImüşterek) farklı bulunmadı. Metabolik parametrelerden ghrelin hem PKU^ lu hem de İH'lı grupta düşüktü, adiponektin ise PKOS'lu grupta hem kontrolden hem de İH grui j.dan düdüklü. Leptin ise sadece İH grubunda kontrolden farklı olarak yüksek bulundu. Aynca..Jık kan.>keri PKO ve İH grubunda kontrolden düşük saptandı. Lipid profilinde sadece İH ile kon;. ; 1 arasınJa İj.DL ve VLDL açısından farklılık saptandı. Bu somvı. bizi ji. ve PKOS patogenezinde insülin direncinin önemli yerinin olmadığı, ghrelin düşüklüğün. m gliko;: gibi diğer metabolik parametrelerden bağımsız olarak rolü olabileceği (bu gruplarda gkk< z kontiv' ^eğerlerinden anlamlı olarak düşüktür), adiponektin düşüklüğünün ise sadece PKOS pau ı enezinde : \a olabileceği sonucuna götürür. 42
Özet (Çeviri)
Comparison of the Ghrelin, Adiponectin, and Leptin Levels with Insulin Resistance in Nonobese Patients with Idiopathic Hirsutism and Polycystic Ovary Syndrome Hirsutism which affects 5-10 % of all female population is caracterised by elevation of blood or tissue androgens. Most important reasons are polycystic ovary syndrome (PCOS) which is the most important cause of anovulatuary infertility in adult females and idiopathic hirsutism (IH). Either obese or not, more than half of PCOS patients have insulin resistance and it is suggested that this insulin resistance' is the cause of hyperandrogenism. Obesity is an independent contributory factor of insulin resistance. The exact cause of insulin resistance is unknown. Limited studies have shown that IH patients may have insulin resistance. It is suggested that some peptides may have role in pathogenesis of PCOS. Various studies had shown that adiponectin and leptin levels from adipose tissue and ghrelin levels from stomach are similar with that of contol groups. In this study, we investigated 30 PCOS, 20 IH, and 20 healthy people, who applied Gülhane School of Medicine Endocrinology Department. As clinical parameters: body mass index (BMI), hirsutism score (with modified Ferrimann Gallwey method), waist circumference, hip diameter; as metabolic parameters: lipid profile, fasting and post OGTT glycemia and insulinemia and for insulin resistance HOMA-IR, QUICKI and ISIcomposite and as hormon profiles free-total testosterone, FSH, LH, SHBG, androstenedione, estradiol, 17-hydroxy progesterone, DHEA-S, TSH, Cortisol levels were investigated in the early follicular phase. Progesterone levels were measured for control of ovulation in the midlutel phase. There is not any statistical differences of mean values of race, age height, weight, BMI, waist circumference, and hip circumference. As expected there was a difference between the control group and the other two groups for hirsutism score. For insulin resistance both IH and PCOS mean values are not found different from the control group (HOMA-IR, QUICKI and ISIcomposite). Ghrelin which is one of the metabolic parameters was low both in PCOS and IH. Another metabolic parameter adiponectin, however was lower in the PCOS group both from the control group and the IH group. Leptin on the other hand has been found high in the İH group differently from the control group. Beneath, fasting plasma glucose has been found lower than the control group both in the PCOS and IH groups. According to lipid profile, a difference has been found for HDL and VLDL only between the IH group and the control group. These results showed that insulin resistance had no importance in IH and PCOS pathogenesis; that a decrease in ghrelin levels could play a role in the above mentioned pathogenesis independently of metabolic parameters like glucose and lastly that a decrease in the adiponectin levels could only have an effect in the PCOS pathogenesis. 43