65 yaş ve üzeri hastalarda alzheimer hastalığı, vasküler demans, hafif kognitif bozukluk ve normal kognitif fonksiyonlu gruplarda hippokampus volümünün hesaplanması
Hippocampal volumetry in alzheimer's disease, vascular dementia, mild cognitive impairment and normal cognitive status groups of geriatric age
  1. Tez No: 142409
  2. Yazar: BURCU BALAM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ARIOĞUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET Yavuz, B.B., 65 yaş ve üzeri hastalarda Alzheimer hastalığı, vasküler demans, hafif kognitif bozukluk ve normal kognîtif fonksiyonlu gruplarda hippokampüs volümünün hesaplanması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Tezi. Ankara, 2004. Alzheimer hastalığının erken tanısında nörogörüntüleme yöntemleri önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı Alzheimer hastalığı teşhisi konulan hastalarda hippokampal volüm değişikliğini vasküler demans, hafif kognitif bozukluk ve normal kognitif fonksiyonlu kontrol grubuyla karşılaştırmak, hippokampal volümetrinin Alzheimer hastalığında erken tanı yöntemi olarak kullanılabilirliğini, aynı zamanda hastalığın evresiyle, nöropsikiyatrik testlerle ve psikiyatrik semptomlarla ilişkisini araştırmaktır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Ünitesi polikliniğine başvuran 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Nöropsikiyatrik testler ve tanı kriterleri kullanılarak 26 Alzheimer hastası, 7 vasküler demans, 22 hafif kognitif bozukluk, 15 normal kognitif fonksiyonlu hasta tespit edildi. Tüm hastalara volümetrik manyetik rezonans görüntüleme yapıldı ve hippokampüs volümleri manüel çizim ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yavuz, B.B., Hippocampal volumetry in Alzheimer's disease, vascular dementia, mild cognitive impairment and normal cognitive status groups of geriatric age. Hacettepe University Medical Faculty, Thesis in Internal Medicine. Ankara, 2004. Neuroimaging is one of the important tools in early diagnosis of Alzheimer's disease. The aim of this study is to compare the hippocampal volume of Alzheimer's disease with vascular dementia, mild cognitive impairment and normal cognitive status groups and show its importance in early diagnosis, to find out the relation between hippocampal atrophy and the stage of dementia, neuropsychiatric tests and psychiatric symptoms. By neuropsychiatric tests and diagnostic criteria, 70 patients admitted to Hacettepe University Geriatric Medicine Unit outpatient clinic were separated into four groups. Magnetic resonance imaging was performed to 26 Alzheimer's disease, 7 vascular dementia, 22 mild cognitive impairment and 15 normal cognitive status groups. Hippocampus volumes were detected manually.