Tip 2 diabet ve diabetik nefropatide subklinik hipertiroidi sıklığı
Frequency of subclinical hypothyroidism in type 2 diabetes and diabetic nephropathy
- Tez No: 142417
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Tip II DM dünya üzerinde en yaygın görülen, neden olduğu komplikasyonlar ile mortalite ve morbidite açısından halk sağlığı soranlarının başında gelen bir endokrin hastalıktır. Diğer endokrin hastalıklar ile birlikteliği sık görülmektedir. Son yıllarda çalışmalar diabetik yaşlı kadınlarda hipotiroidi sıklığının arttığım göstermektedir. Çalışmamızda daha önce tiroid hastalığı tanısı konmamış, tiroid hastalığı ile ilgili ilaç kullanmayan, tiroid operasyonu geçirmemiş, diabetik nefropatisi olan ve olmayan Tip II DM hastalarında subklinik hipotiroidi sıklığı araştırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, diabet süreleri kaydedildikten sonra boy-kilo ölçümleri yapılarak vücut-kitle indeksleri hesaplandı. Kanda AKŞ, HbAlc, kolesterol, BUN, kreatinin, TSH, FT4 düzeylerine bakıldı. 24 saatlik idrarda kreatinin klirensi ölçüldü ve proteinüri bakıldı. Proteinüri ve kreatinin klirens değerlerine göre hastalar diabetik nefropatisi olan ve olmayan şeklinde 2 gruba ayrıldı. İki grupta TSH ve FT4 değerleri diğer parametrelerle karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan hastaların 66' sı kadın, 34'ü erkekti. Yaş ortalaması 61.43+1 1.53 'tü. diabetik nefropati 53 hastada var, 47 hastada yoktu. Tiroid fonksiyon testlerine göre 100 olgudan 8 'inde subklinik hipotiroidi saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Type II DM, due to it's mortality and morbidity rate and severe, healthreatening complications, is one of the most prevalent disease in the world. Furthermore it's usually associated with other endocrine disease. Recently, some studies have shown increased diabetes rate in hypothyroid patients. In our study, we have investigated the incidence of subclinical hypothyroidism in type II DM patients with and without diabetic nephropathy. These patients were not previously diagnosed as hypothyroid and were not prescribed any thyroid related medication. After recording their age, sex and duration of DM, their height and weight were measured so calculate their body mass index (BMI). Then, phlebotomies were performed for the analyses of fasting blood glucose, HbAic, cholesterol, BUN, creatinine, TSH, FT4 levels. 24 hour urines were collected for the measurement of creatinine clerance and 24 hour proteinuria. According to their creatinine clearance levels, patients were classified into two groups“with diabetic nephropathy”and“without diabetic nephropathy”; all biochemical parameters were evaluated. In our study, 66 patients were female, 34 were male, their average was 61.43+1 1.53; 53 had diabetic nephropathy whereas 47 hadn't. According to as results, we have detected 8 cases of subclinical hypothyroidism among 100 patients.