Tip 2 diyabet hastalarında medikal tedavinin aortik ve karotis intima media kalınlığına etkisi
The effect of medical treatment on aortic and carotid intima-media thickness in type 2 diabetic patients
- Tez No: 873024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Diabetes Mellitus, birçok organı etkileyebilen ve komplikasyonlara neden olabilen yaygın bir metabolik hastalıktır. Kardiyovasküler hastalık, diyabetik hastalarda morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir ve bu hastalar artmış ASKVH (aterosklerotik kardiyovasküler hastalık) riski altındadır. Diyabetin bu komplikasyonlarının erken tanınması, hastalığa bağlı morbidite, mortalite ve sağlık bakım maliyetlerinin azaltılması açısından çok önemlidir. Bu nedenle bu amaçla kullanılabilecek olası belirteçler üzerine çok sayıda araştırma ve çalışma bulunmaktadır. Bu belirteçlerden biri subklinik aterosklerozun belirteci olan vasküler IMT ölçümüdür. SGLT2-İ ile yapılmış olan çalışmalarda bu ilaçların kardiyoprotektif etkileri görülmüştür. SGLT2-İ'leri ile yapılan çalışmalarda kardiyovasküler ve renal güvenlik çalışmalarında diyabeti ve KV (kardiyovasküler) hastalığı olanlarda majör kardiyovasküler hastalık ilişkili ölüm riskinde azalma, kalp yetmezliğine bağlı hastaneye yatış öyküsünde azalma saptandığı bilinmektedir. Kardiyovaküler koruma etkileri ile ön plana çıkmalarından ötürü SGLT2-İ'lerini Türkiye'de bulunan iki molekül olan dapagliflozin ve empagliflozin olarak ayırdık ve çalışmamızda oral hipoglisemik ajan olan empagliflozin, dapagliflozin ve DPP4-İ'nin kardiyovasküler hastalık belirteçleri olan aortik ve karotis IMT üzerine üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif, kesitsel olarak planlandı. Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları ve endokrinoloji polikliniğine 01.05.2023 ile 01.05.2024 tarihleri arasında başvuran ve çalışma için gönüllü olup aydınlatılmış onamları alınan herhangi bir dışlama kriteri olmayan, 18 yaş üstü Tip 2 diyabeti olan hastalar çalışmaya alındı. Oral antidiyabetiklerden sadece metformin kullanmakta iken takiplerinde metformin tedavisine ek olarak saksagliptin dışı DPP-4 inhibitörü başlanan 100, empagliflozin başlanan 100 ve dapagliflozin başlanan 100 olmak üzere toplam 300 hasta dahil edildi. Hastalar hem empagliflozin, dapagliflozin, DPP4-İ'leri olarak üç grupta hem de SGLT2-İ ve DPP4-İ olarak iki grupta değerlendirildi. Hastalar 6 aylık tedavi sonrası tekrardan değerlendirildi. Çalışmaya katılmayı reddeden hastalar, 18 yaş altı ve 75 yaş üstü olanlar, gebeler, kardiyovasküler hastalık öyküsü olanlar, diyabet dışında endokrinoloji hastalığı olanlar, solunum sistemi hastalığı olanlar, malignitesi olan hastalar çalışma bırakıldı. Hastaların cinsiyeti, yaşı, ek hastalıkları kaydedildi. Gruplar glukoz, Hba1c, hemogram, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, CRP, albümin, spot idrar albümin/kreatinin, lipid profili, mikrovasküler komplikasyonlar, c-IMT ve a-IMT açısından karşılaştırıldı. Hastalar 6 aylık tedavi sonrası bu parametrelerle tekrar değerlendirilip önceki sonuçlarla karşılaştırıldı. Tedavi öncesi ve sonrasında parametrelerin değişimi ∆ olarak ifade edildi. Bulgular: Gruplar arasında tedavi başlangıcında demografik ve laboratuvar parametleri açısından anlamlı farklılık yoktu. Tedavi başlangıcından 6 ay sonra yapılan laboratuvar ve görüntülemelere bakıldığında SGLT2-İ alan grupta a-IMT'de anlamlı azalma saptanır iken DPP4-İ grubunda fark saptanmadı. (SGLT2-İ grubunda tedavi öncesi 1.67±0.40, tedavi sonrası 1.240±.40 iken DPP4-İ grubunda tedavi öncesi 1.62±0.46, tedavi sonrası 1.62±0.47) (sırasıyla p değer
Özet (Çeviri)
Background: Diabetes Mellitus is a common metabolic disease that can affect many organs and lead to complications. Cardiovascular disease is a significant cause of morbidity and mortality in diabetic patients, who are at increased risk of ASCVD (atherosclerotic cardiovascular disease). Early recognition of these complications of diabetes is crucial for reducing morbidity, mortality, and healthcare costs associated with the disease. Therefore, there are numerous research studies focusing on potential markers that could be used for this purpose. One of these markers is vascular IMT measurement, which is an indicator of subclinical atherosclerosis. Studies conducted with SGLT2 inhibitors and DPP4 inhibitors have shown their cardioprotective effects. It is known that in cardiovascular and renal safety studies, there is a decrease in the risk of major cardiovascular disease-related death and a decrease in hospitalization due to heart failure in individuals with diabetes and cardiovascular disease. In our study, we aimed to investigate the effects of SGLT2 inhibitors and DPP4 inhibitors, which are oral hypoglycemic agents, on aortic and carotid IMT, which are markers of cardiovascular disease. Material and Methods: Our study was planned as a single-center, prospective, cross-sectional study. Patients with Type 2 diabetes who presented to the internal medicine and endocrinology outpatient clinic of Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University, between May 1, 2023, and May 1, 2024, and who were willing to participate in the study and provided informed consent without any exclusion criteria, aged 18 years and older, were included in the study. A total of 300 patients were included, consisting of 100 patients who were initiated on a DPP-4 inhibitor other than saxagliptin in addition to metformin treatment, 100 patients initiated on empagliflozin, and 100 patients initiated on dapagliflozin. Patients were re-evaluated after 6 months of treatment. Patients who refused to participate in the study, those under 18 and over 75 years of age, pregnant women, those with a history of cardiovascular disease, those with endocrinological diseases other than diabetes, those with respiratory system diseases, and those with malignancies were excluded from the study. The patients' gender, age, and additional diseases were recorded. The groups were compared in terms of glucose, HbA1c, complete blood count, kidney and liver function tests, CRP, albumin, spot urine albumin/creatinine ratio, lipid profile, c-IMT, and a-IMT. After 6 months of treatment, the patients were re-evaluated with these parameters and compared with the previous results. The change in parameters before and after treatment was expressed as ∆. Results: There were no significant differences in demographic and laboratory parameters at the initiation of treatment among the groups. After 6 months of follow-up, a significant decrease in a-IMT was observed in the group receiving SGLT2-I. (Pre-treatment: 1.67±0.40, post-treatment: 1.240±0.40) (p-value