Sıçan kronik periton diyalizi modelinde hipertonik diyaliz sıvısına bağlı gelişen periton fibrozisi ile TGF-beta1,VEGF,interlökin-6 seviyeleri arasındaki ilişki ve lökotrien antagonistlerinin etkisi
- Tez No: 142429
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ÇETİN ÖZENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
7.0ZET Uzun süreli periton diyalizi periton membranını yapısal ve fonksiyonel olarak etkilemektedir. Periton membranında submezotelyal fibrozis, vaskülopati neoanjiyogenezise (yeni damar oluşumu) bağlı olarak UF kapasitesi zamanla kaybolmaktadır. Kronik periton diyalizinde kullanılan hiperosmolar, hiperglisemik ve asidik sıvılar bu değişikliklerde patojenik bir faktör olarak rol oynamaktadır. Periton diyalizine devam edilmesi durumunda, mekanik uyarının da uzun süreli etkisine bağlı olarak TGF pi ve inflamatuar sitokinlerin salınımı artmakta bunun sonucu olarak doku fîbrozu ve sonunda ultrafiltrasyon yetersizliği gelişebilmektedir. Periton inflamatuar hücreleri ve lökositler uyarıldığında LTB4 ve LTC4 ün belirgin miktarda arttığına dair yayınlar bulunmaktadır. Bu süreçte artan lokal lökotrien düzeylerinin ciddi vazospastik ve kemotaktik etkiyle, başta makrofajlar olmak üzere diğer inflamatuar hücrelerin de periton fibrozisinde rolleri olduğu düşünülmüştür. Bu deneysel çalışmada, toplam 48 sıçana 5/6 nefrektomi yapılıp, hayatta kalan 29 tanesine kronik periton diyalizi modeli uygulanmıştır. 8 tanesi tedavisiz olarak izlenmiş, 10 tanesine hipertonik periton diyalizi solüsyonu, 11 tanesine hipertonik periton diyalizi solüsyonu ile birlikte lökotrien antagonisri verilmiştir. Lökotrien antagonisti olan montelukastm periton morfolojisini ve fonksiyonlarım nasıl etkilediği incelenmiştir. Sadece hipertonik solüsyon alan sıçanlarda almayanlara göre periton membramn morfolojisinin bozulduğu, buna rağmen peritoneal transport fonksiyonlarının korunduğu görülmüştür. Submezotelyal kalınlıkta artma ile birlikte hyalinize vaskülopatik değişiklikler izlenmiştir.TGF-pi ve VEGF immunekspresyonlarrmn bu bulgular ile paralellik gösterdiği görülmüştür. LT antagonisüerinin mezotel düz hücreler üzerine rejenerasyon etkisi olmuş ancak histopatolojik düzelme ve immunekspresyona olan etki görülememiştir. Tedavinin etkinliğini göstermek için daha uzun süren ve daha fazla sayıda çalışmalara gerek duyulmaktadır. 61
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Longstanding chronic ambulatory peritonda dialysis (CAPD) induces structural and functional changes in the peritoneal membrane. There is a reduction in ultrafiltration capacity of the peritoneal membrane due to submezothelial fibrozis, vasculopathic changes and neo-angiogenesis. Hyperosmaolar, hyperglycemic and acidic solutions used in CAPD play a patogenetic role in the development of these changes. In case of continuing peritoneal dialysis, the release of TGFb and other inflammatory cytokines are increased due to longstanding mechanical stimulus resulting in tissue fibrosis and ultrafiltration insufficiency. Data has been reported stating marked increase in LTB4 and LTC4 ahen peritoneal inflammatory cells and leucocytes are stimulated. The increased local leucotrien levels also have been impicated to have a role in the development of peritoneal fibrosis through severe vasospastic and chemotactic effects on macrophages and other inflamamtory cells. In 29 rats remained alive from a total of 48 rats (5/6 nephroctimized), included In this experimental study chronic peritoneal dialysis model was applied. Totally studeid rats were divided into 3 groups, 1st group no treatment were given (n=8).( control ), 2nd group hypertonic peritoeneal dialysis solutions (n=10), 3rd group hypertonic peritoeneal dialysis solutions plus leucotrien antagonist were eployed. The morphological and functional change in the peritoneal membrane were studeid in hypertonic peritoeneal dialysis solutions plus leucotrien antagonist group. The results of our study demonstrated that peritoneal membrane structure was distorted although transport functions remained intact in the group where only hypertonic solutions were used. The structural changes observed were increase in submezothelial thickness and vascular hyalinization. TGF-pi and VEGF immunexpression was also correlated to these changes. Leucotrien antagonists had a regenerative influence on mezothelial cells but no influence was observed on histopathologic^ improvement or cytokine immunexpression. More studies are needed to investigate the effect of leucotriens and leucotrien antagonists in CAPD 62