Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında uyku kalitesi,yaşam kalitesi ve depresyonun karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of sleep quality, quality of life and depression in hemodialysis and peritoneal dialysis patients
- Tez No: 955522
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR YILMAZ, DOÇ. DR. BETÜL UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), zamanla böbrek fonksiyonlarının kaybıyla ilerleyen ve hemodiyaliz (HD) veya periton diyalizi (PD) gibi renal replasman tedavilerini gerektiren son dönem böbrek hastalığına (SDBH) yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada, hemodiyaliz ve periton diyalizi uygulanan SDBH hastalarında yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Şubat–Mart 2025 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yürütülmüştür. Hemodiyaliz ve PD tedavisi alan 91 SDBH hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ile birlikte Beck Depresyon Ölçeği (BDI), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve WHOQOL-BREF uygulanmıştır. Ayrıca biyokimyasal parametreler sistem kayıtlarından elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 91 hasta dahil edilmiş olup, %56'sı HD, %44'ü PD tedavisi almaktaydı. BDI skoru, PD grubunda anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,038), Yaşam kalitesi ölçeği toplam skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamakla birlikte (p=0,058), fiziksel sağlık (p=0,020) ve psikolojik sağlık (p=0,036) alt alanlarında PD lehine anlamlı fark saptanmıştır. PUKİ toplam skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark olmamakla birlikte (p=0,181), PD hastaları uyku latansı (p=0,004) ve uyku süresi (p=0,016) açısından HD hastalarına göre daha iyi skorlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic kidney disease (CKD) is a serious health problem that progresses over time with loss of kidney function and can lead to end-stage renal disease (ESRD) requiring renal replacement therapies such as haemodialysis (HD) or peritoneal dialysis (PD). The aim of this study was to compare quality of life, sleep quality and depression levels in ESRD patients on haemodialysis and peritoneal dialysis. Materials and Methods: Our study was conducted at Dicle University Faculty of Medicine between February and March 2024. A total of 91 ESRD patients receiving haemodialysis and PD treatment were included in the study. Beck Depression Inventory (BDI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and WHOQOL-BREF were administered to the participants along with sociodemographic data form. In addition, biochemical parameters were obtained from system records. Results: The study included 91 patients, 56% were receiving HD treatment and 44% were receiving PD treatment. The BDI score was significantly lower in the PD group (p=0.038), and although there was no significant difference between the groups in terms of total scores of the quality of life scale (p=0.058), a significant difference was found in favour of PD in the sub-fields of physical health (p=0.020) and psychological health (p=0.036). Although there was no significant difference between the groups in terms of PDQI total scores (p=0.181), PD patients had better scores than HD patients in terms of sleep latency (p=0.004) and sleep duration (p=0.016).