Kolon kanserli hastalarda kreatin kinaz MB formu yüksekliği
Elevation of serum levels of creatine kinase MB form in patients with colon cancer
  1. Tez No: 142437
  2. Yazar: BİRCAN ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SÜHEYLA SERDENGEÇTİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET CK-MB kalp kası hasarlanmasının güvenilir bir göstergesi olduğundan yaygın olarak kullanılan bir testtir. Ancak CK-MB kalp kası hasarlanması dışında arasında malignitelerin de bulunduğu pek çok hastalıkta yüksek bulunabilmektedir. Bu, tanı ve ayırıcı tanı açısından önemlidir. Çalışmamıza deney grubu olarak sık görülen daha önce çok az çalışılmış ve yaş, sağkalım beklentileri nedeniyle AMI ayırıcı tanısına ihtiyaç duyabilecek, bir hasta grubu olan kolon kanserli 46 hasta alındı. CK ölçümleri ucuz ve yaygın kullanımı olan, aynı anda birden fazla CK izoformundaki yüksekliği gösterebilen bir immunoinhibisyon kiti ile yapıldı. Kalple ilişkili CK-MB yükseklikleri troponin ölçümleri ile dışlandı. Negatif kontrol grubuna 36 sağlıklı kişi, pozitif kontrol grubuna 43 akut myokard infarktüsü tanılı hasta alındı. CK-MB düzeylerinin 25 U/I'nin üzerinde olması veya eşzamanlı ölçülen CK düzeylerinden yüksek olması normal dışı olarak değerlendirildi. Deney grubunda 6 hastada (%13), negatif kontrol grubunda 2 hastada (%6) normal dışı CK-MB değerleri bulundu. İki grup arasında CK-MB düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Deney grubu içinde CK-MB ile troponin I, CEA, trombosit sayısı, son kemoterapi üzerinden geçen süre arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon (sırasıyla r: 0,593, 0,879, 0,403, 0,654), albumin arasında negatif korelasyon saptandı (r: -0,382). Sonuç olarak, kolon kanserli hastalarda CK-MB yükseklikleri sağlıklı insanlarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmamıştır. Bu nedenle CK-MB rutinde kullanılabilecek bir tümör göstergesi niteliğinde değildir. Çalışmamızda tümör yükü olan hastalarda CK-MB'nin %13 oranında yüksek bulunması, klinik pratikte dikkate alınması gereken bir durumdur. Ayrıca, klinisyenin ayırıcı tanı açısından CK-MB'deki bu tür yüksekliklerden haberdar olmasında fayda vardır. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY CK-MB is a commonly used test since it is a reliable indicator of the myocardium damage. In addition to myocardial damage, CK-MB levels are increased in several diseases including malignancies. This is significant with regard to diagnosis and differential diagnosis. Our study group consisted of 46 patients with colon cancer, a rather frequent tumor in which up until now CK-MB levels were not thoroughly investigated and properly evaluated as regards to age, stage, survival expectancy and differentiation from AMI. CK measurements were performed using the immunoinhibition kit with a cheap and widespread use and capable to show the level in multiple CK isoforms simultaneously. Possible heart related CK-MB elevations were excluded using troponin measurements simultaneously. The negative control group consisted of 36 healthy individuals, and the positive control group included 43 patients with the diagnosis of acute myocardial infarction. CK-MB levels higher than 25 U/l or higher than simultaneously measured CK levels were considered as abnormal. In the study group 6 patients (13%) and in the negative control group 2 patients (6%) had abnormal CK-MB levels. The comparison of the two groups, revealed no statistically significant difference in the CK-MB levels. In the study group, statistically significant and positive correlations were found between the CK-MB and troponin I, CEA, number of platelets and the time elapsed since the latest chemotherapy (r= 0.593, 0.879, 0.403 and 0.654 respectively) while a negative correlation was found for albumin (r = -0.382). In conclusion, although 13% of the colon cancer patients with increased tumor load had a CK-MB elevation as compared to 6% in the healthy controls, no statistically significant difference was detected between the CK-MB levels of these two groups. So, in patients with colon cancer CK-MB cannot be considered as a reliable tumor marker to be used in everyday practice. Also, during differential diagnosis the clinician should bear in mind the non- indicative CK-MB elevations. 26