Kronik myeloproliferatif hastalıklarda ve kronik hemolitik anemilerde plazma folat, vitamin B12, vitamin B6 ve homosistein düzeyleri ile tromboz ilişkisi
To investigate the thrombosis incidence, the effects of hay levels on thrombosis formation and the correlations between folate, vitamin B12, vitamin B6 levels and homosistein in chronic myeloproliferative disorders and chronic hemolytic anemias and to c
- Tez No: 142436
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
i. B&J$a _§_ Hiperhomosisteinemi, arteriyel ve venöz sistemde tromboz artışına yol açan bir durumdur. Hiperhomosisteinemi etyoloj isinde folat, vitamin B12 ve vitamin B$ eksikliklerinin de içinde olduğu bir çok faktör yer almaktadır. Kronik myeloproliferatif hastalığı veya kronik hemolitik anemisi olanlarda tromboz riskinin normal popülasyona göre daha fazla olduğu ve plazma folat ve vitamin B12 düzeylerinin normal popülasyona göre daha düşük olduğu gösterilmiştir. Ancak bu hastalıklarda homosistein düzeylerini araştıran çok az çalışma vardır. Biz bu çalışmada, kronik myeloproliferatif hastalığı veya kronik hemolitik anemisi olanlarda tromboz sıklığım ve tromboz üzerinde Hey düzeylerinin etkisi ile homosistein düzeylerinin plazma folat, vitamin B12 ve vitamin Bö ile ilişkisinin araştırılmasını ve bu sonuçların sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasını amaçlandık. Ayrıca venöz tromboz tespit edilen kişilerde akut tromboz açısından D-dimer düzeyi bakılmasını ve trombozu olan olgularda hiperhomosisteinemi dışındaki diğer trombofili sebeplerini de araştırmayı planlandık. 41 hasta [KMPH (n = 31) ve KHA (n = 10)] ve kontrol grubu olarak hastalar ile aynı yaş ve cinsiyette 40 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda (n = 81) plazma tHcy, folat, vitamin B12 ve vitamin Bö düzeyleri tespit edildi, alt ekstremite venöz sistem ultrasonografisi yapıldı ve tüm olgular arteriyel ve venöz tromboz ve tromboza yol açabilecek komorbiditeler açısından sorgulandı. Ayrıca olguların sigara kullanma anamnezleri paket/yıl olarak kaydedildi. Tüm olguların takip süreleri ay olarak not edildi. Hastalarda kontrollere göre daha fazla tromboz tespit edildi (7 hastada toplam 11 trombotik olay). Kontrollerde hiç tromboz yoktu. Ancak hastalar kontrol grubuna göre daha uzun süre izlenmişti. Tromboz ile takip süresi ve komorbidite arasında anlamlı pozitif korelasyon tespit edildi (sırasıyla r = 0,455, 0,248). Tromboz ile homosistein ve vitaminler -42-arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmadı. KMPH grubunda hematokrit ve trombosit sayılan ile tromboz arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon yoktu. Plazma tHcy düzeyleri ile folat arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir korelasyon (r = -0,312), tHcy ile sigara tüketim miktarı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon tespit edildi (r = 0.310). Sonuç olarak, bu hastalık gruplarında artmış olduğu bilinen trombozlarm etyolojisinde komorbidite önemli bir faktör olabilir. Ayrıca bu hastalarda plazma tHcy düzeylerini düşük tutmak amacıyla folat yerine koyma tedavisi uygulanmasının ve sigara tüketiminin azaltılmasının tromboz gelişmesini önleyebilecek tedavi usûlleri olduğunu düşünmekteyiz. 43-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hyperhomocysteinemia is a condition that causes increased arterial and venous thrombosis. In the etiology of hyperhomocysteinemia there are a lot of factors including folate, vitamin B12 and vitamin Be deficiencies. It has been shown that in chronic myeloproliferative disorders and chronic hemolytic anemias, the risk for thrombosis is higher than the normal population and plasma folate and vitamin B12 levels are significantly lower than the normal population. However there are small numbers of studies investigating the homocysteine levels in these diseases. In this study, our aim was to investigate the thrombosis incidence, the effects of Hey levels on thrombosis formation and the correlations between folate, vitamin B12, vitamin Bo levels and homosisteine in chronic myeloproliferative disorders and chronic hemolytic anemias and to compare the results with the control group. Also we planned to measure the D-dimer levels to exclude acute thrombosis and investigate the thrombophilic disorders other than hyperhomocisteinemia in the objects with detected deep vein thrombosis. 41 patients [CMPD (n = 31) and CHA (n = 10)] and 40 age-sex matched healthy individuals representing the control group were included in the study. For all the objects plasma tHcy, folate, vitamin B12 and vitamin Be levels were measured, lower extremity venous system ultrasonography were performed, all the objects were questioned for arterial and venous thrombosis and for the comorbities that may cause thrombosis. Also for each object smoking history was taken and recorded as package/year. The follow up durations were noted for each object as months. More thrombotic events were detected in patients than the control group (11 thrombotic events in 7 patients). No thrombosis was detected in the control group. However, the patients were followed for a longer period of time than the control group. Statistically significant and positive correlations were found between the follow up duration, comorbidity -44-and thrombosis (r = 0,455 and 0,248 respectively). There were no statistically significant correlations between homocysteine, vitamins and thrombosis. In CMPD group, there were no statistically significant correlations between hematocrit, platelet counts and thrombosis. A statistically significant and negative correlation between plasma tHcy levels and folate (r = - 0,312) also a statistically significant and positive correlation between tHcy and the amount of smoking (r = 0,310) were detected. In conclusion, comorbidity may be an important factor in the etiology of the increased risk of thrombosis formation in these diseases. Also we think that in these patients in order to keep the plasma tHcy levels low, folate replacement therapy and reducing smoking are the treatment modalities that may prevent thrombosis formation. 45-