İnflamatuar romatizmal hastalıklar ve atopi ile ilişkisi
The relationship of atopy with inflammatory rheumatic diseases
  1. Tez No: 142449
  2. Yazar: MUSA TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANER DİRESKENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Inflamatuar romatizmal hastalıklar ve atopi ilişkisine ait literatür verileri netlik kazanmamıştır. Bu çalışmada Behçet, AAA, RA ve AS tanılarıyla izlediğimiz hastalarda ve kontrol grubunda atopi sıklığı ve atopinin hastalıklarla olan ilişkisi araştırıldı. Çalışma grubunu oluşturan 500 hasta ve kontrol Avrupa Topluluğu Solunum Sağlığı taraması ve Amerikan Toraks Birliği çalışmaları çerçevesinde geliştirilen standart bir tarama anketi ile incelendiler. Inflamatuar hastalık gruplarında kontrol grubu ile atopi sıklığı açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı. Inflamatuar hasta grupları kendi aralarında ayrı ayrı karşılaştırıldığında da atopi sıklığı açısından bir farklılık saptanmadı. AAA ve RA gruplarında şiddet skoru, yaş, hastalık süresi, CRP ve cins ile atopi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. AS grubunda atopi varlığı daha genç yaş ile ilişkiliydi ve atopisi olan AS hastalarının hastalık süresi daha kısa olma eğilimindeydi. Ancak AS hastalarında da atopi varlığı ile cins, CRP ve hastalık şiddet skoru açısından bir ilişki saptanmadı. BH'ları genel olarak değerlendirildiğinde atopi varlığının düşük hastalık şiddet skoru ve düşük CRP seviyeleri ile ilişkili olduğu saptandı. Atopik BH'ları kendi içlerinde değerlendirildiğinde kadınlarda atopinin daha sık olduğu gözlendi. Atopisi olan erkek Behçet hastaları, atopisi olan kadın BH'larına göre daha yüksek hastalık şiddetine sahiptiler. BH'da yüksek CRP ve yüksek hastalık şiddeti varlığında (TKŞS>4) atopinin azaldığı saptandı. Kontrol grubunda da atopi varlığı ile yaş, cins ve CRP arasında bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda Türk populasyonunda Th1 ağırlıklı kabul edilen inflamatuar romatizmal hastalıklarda Th2 sitokinlerce uyarıldığı düşünülen atopik hastalıkların genel sıklığında değişiklik gözlemlemedik. Ancak yalnızca Behçet 41hastalığında hastalık şiddetinin atopi varlığında azaldığını saptadık. Bulgularımız inflamatuarThl hastalıklarda atopinin azaldığı hipotezini desteklememiştir. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between inflammatory rheumatic diseases and atopy is still not clear. In this study the relationship of atopy with inflammatory rheumatic diseases such as Behcet's disease (BD), Familial Mediterranean Fever (FMF), Ankylosing Spondylitis (AS) and Rheumatoid Arthritis (RA) compared to a control group was investigated. Five hundred patients and controls were investigated with a standart questionnaire derived from the European Community Respiratory Health Survey II and American Thorax Society atopy studies. The general prevalence of atopy did not differ between the studied inflammatory rheumatic conditions and the control group. In the FMF and RA groups there was no statistically significant relationship between the presence of atopy and disease severity scores, age, disease duration, CRP values and gender. In the AS group, the patients with atopy were younger and the disease duration tended to be shorter when compared with AS patients without atopy. In this group, the presence of atopy had no influence on CRP values and disease duration. Overall, BD patients with atopy had a lower mean disease severity score and CRP. Male BD patients with atopy had a higher mean Total Clinical Severity Score (TCSS) than female BD patients with atopy. High CRP values and TCSS>4 were associated with a lower prevalence of atopy in BD. In the control group there was no statistically significant association between atopy and age, gender and CRP values. In conclusion, we did not observe a significant change in the prevalence of atopy, which is thought to be Th2 mediated, in Th1 mediated inflammatory rheumatic diseases in our Turkish study population. However, disease severity of BD decreased in the presence of atopy. Our results did not support the hypothesis that the prevalence of atopy decreases in Th1 mediated inflammatory diseases. 43