Primer gastrointestinal diffüz büyük B-hücreli lenfomalarda Fas, Bcl-2 ve P53 protein ekspresyonunun prognoza etkisi
The effect of Fas, Bcl-2 and P53 protein expresion on prognosis of primary gastrointestinal difusse large B-cell lymphoma
  1. Tez No: 142490
  2. Yazar: EROL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
7-OZET Son yıllarda apoptozis ilişkili genlerde meydana gelen mutasyonlann lenfoma patogenezisinde ve seyrinde önemli rol oynadığı, ilaç direnci, tedavi yanıtı ve azalmış yaşam süreleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda primer gastrointestinal diffüz büyük B hücreli lenfoma hastalarında apoptozis ile ilgili proteinlerden P53, Bcl-2 ve Fas protein ekspresyonunun hastalığın klinik seyri, tedavi yanıtı ve prognoz üzerindeki etkisini araştırdık. Çalışmaya Ocak 1992-Eylül 2003 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji AnaBilim Dalında tanı koyulan ve îç Hastalıkları Hematoloji kliniğinde takip edilen toplam 39 hasta alındı. Hastaların preparation REAL/WHO sınırlamasına göre tekrar değerlendirildi. Parafin bloklardan elde edilen kesitlerde P53, Bcl-2 ve Fas protein ekspresyonunu immunohistokimyasal yöntemle gösterildi. Hastaların klinik özellikleri, prognostik faktörler ve yaşam süreleri dosya kayıtlarından tesbit edildi. Hastaların 21 (%54)'i erkek, 18 (%46)'i kadm ve yaşları 23-83 ( ortanca yaşı 54) idi. Olguların 24 (%61,5)'ünde P53 protein ekspresyonu, 26 (%67)'sında Bcl-2 protein ekspresyonu, 28 (%72)'inde Fas protein ekspresyonu saptandı. P53 ekspresyonu olan olgularda 5 yıllık toplam yaşam oram %1 7, hastalıksız yaşam %34, olaysız yaşam oram %44 iken, protein ekspresyonu olmayanlarda ise sırasıyla %68, %85 ve %85 idi 65ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Bcl-2 ekspresyonu olan olgularda 5 yıllık toplam yaşam oram %23 iken, ekspresyonu olmayanlarda %59 idi ve istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Ancak Bcl-2 ekspresyonu olan olgularda 5 yıllık hastalıksız yaşam oram %44, olaysız yaşam %51 iken, protein ekspresyonu olmayanlarda ise sırasıyla %83 ve %85 idi ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Fas ekspresyonu olan olgularda 5 yıllık toplam yaşam oram %33, hastalıksız yaşam %58, olaysız yaşam %54 iken, protein ekspresyonu olmayanlarda sırasıyla %36, %75 ve %75 idi ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. P53 ve Bcl-2 protein ekspresyon oram Ann-Arbor ileri evre ve yükek-orta, yüksek UPI skoru olan olgularda daha yüksek bulundu. Sonuçta; Primer difîüz büyük hücreli gastrointestinal lenfomalarmda p53 ve Bcl-2 protein ekspresyonu prognoz ve yaşam süresini olumsuz etkilemektedir. Ancak Fas protein ekspresyonunun prognoz ve yaşam süresine etkisi yoktu. Apoptotik gen ilişkili proteinlerden P53 ve Bcl-2 ekspresyonu olan vakaları başlangıçtan itibaren yüksek riskli olarak kabul ederek, agresif tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. 66
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY In recent years, it was found that mutations occuring in apoptosis-related gens have important roles in the pathogenesis and course of lymphomas and also was found related with drug resistance, treatment response and decreased survival. In our study, we investigated the effect of expression apoptosis-related proteins such as P53. Bcl-2 and Fas protein on the clinical course, treatment response and also prognosis in the patients with primary gastrointestinal diffuse large B-cell lymphoma. A total of 39 patients, whom had diagnosed in Erciyes University Department of Pathology and whom had followed at Hematology Department between January 1992 and September 2003 were included in our study. The samples of the patients were examined according to the REAL/WHO classification. In the sections obtained from paraffin blocks, P53, Bcl-2 and Fas protein expression was showed with immunohistochemical methods. The clinical features, prognostic factors and survival of the patients were established from the archives records. The patient gruoup comprised 21(54%) males and 18 females (46%), aged 23-83 years (median 54 years). P53 protein expression was determined in 24 of patients (61,5%), Bcl-2 protein expression in 26 of patients (67%) and Fas protein in 28 (72%) of patients. While 5-year overall survival (OS) was found 17%, disease free survival (DFS) 34%, event free survival (EFS) 44% in patients with p53 protein expression; it was found 68%, 85% and 85% 67respectively in patients with no protein expression and this was statistically significant While 5-year OS was 23% in patients with Bcl-2 expression, it was found 59% in patients with no Bcl-2 expression, this was statistically significant. However, in patients with Bcl-2 expression, while 5-year DFS was 44%, EFS 51%, it was 83% and 85% respectively in the patients with no protein expression and there was no statistically significance. While 5-year OS was 33%, DFS 58%, EFS 54% in patients with Fas expression, it was found 36%, 75% and 75% respectively in patients with no protein expression and there was no statistically significance among them. P53 and Bcl-2 protein expression rate was found higher in patients whom was Ann-Arbor advanced stage and also whom had high-intermedium and high International Prognostic Index (BPI) scores. In conclusion, p53 and bcl-2 protein expression have negative impact on prognosis and survival in primary gastrointestinal diffuse large B-cell lymphomas. Hpwewer, Fas protein expression had no effect on prognosis and survival. Accepting as high-risk the patients whom had expression of apoptotic gen related proteins such as P53 and Bcl-2 from the diagnosis of the disease aggressive treatment methods should be administered. 63