Erişkin nefrotik sendromunda polimorfonükleer lökosit ve monosit işlevlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 142491
  2. Yazar: TANER AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BULUICU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
VI. ÖZET Amaç: Erişkin nefrotik sendromlu hastalarda, polimorfonükleer lökositlerin ve monositlerin işlevlerini değerlendirerek, nefrotik sendromlu hastalardaki enfeksiyona meyilden bu hücrelerdeki işlev bozukluğunun, sorumlu olup olmadığını ortaya koymaktı. Gereç ve yöntem: Yeni tanı alan ve henüz tedaviye başlanmamış olan 30 yetişkin nefrotik sendromlu hasta ile sağlıklı insanlardan seçilen 32 kişilik kontrol grubu çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubunun polimorfonükleer lökositler ve monosit işlevleri; fagositoz yetenekleri (Fagotest), fagosite edilen mikroorganizmayı öldürme yeteneği (Bursttest) ve lökosit oksidatif stres parametrelerinin incelenmesi olmak üzere üç aşamada değerlendirildi. Sonuçlar: Hasta grubunun fagositoz yapan granülositlerinin ve monositlerinin ortalama yüzdesi (sırasıyla %69.25, %49.81) ile kontrol grubunun fagositoz yapan granülositlerinin ve monositlerinin ortalama yüzdesi (sırasıyla %67.18, %56.82) kıyaslandığında, istatistiksel olarak fagositoz işlevi açısından anlamlı bir fark bulunmadı (sırasıyla p=0.350, p=0.336). Hasta grubu ortalama granülosit burst yüzdesi (%68.05) ile kontrol grubu granülosit burst yüzdesi (%62.53) karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.248). Ancak, hastaların monosit burst aktivitesi kontrollere göre anlamlı bir şekilde yüksekti (p=0.012).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Aim: The aim of this study was to establish whether the dysfunction of leukocytes involves in the susceptibility to the infection in the patients with nephrotic syndrome by evaluating the functions of polymorphonuclear leukocytes and monocytes in the adult patients with nephrotic syndrome. Materials and Methods: Thirty adult patients with nephrotic syndrome having new diagnosis, and the 32 controls selected among the healthy people were included in this study. Polymorphonuclear leukocyte and monocyte functions of the patient and the control groups were assessed in three stages - the phagocytosis ability (Phagotest), the killing ability of the microorganism phagosited (Bursttest) and leukocyte oxidative stress parameters. Results: There was no statistically significant difference for phagocytosis function when the the granulocytes and monocytes of the patients (respectively 69.25 %, 49.81 %) and of the control group (respectively 67.18 %, 56.82 %) were compared (respectively p=0.350, p=0.336). There was also no statistically significant difference when the mean granulocytes burst percentage of the patient group (68.05 %) and of those the control group (62.53 %) were compared to each other (p=0.248). However the monocyte burst activity of the patients was significantly higher than that of the control group (p=0.012).