Pozitron emisyon tomografi-bilgisayarlı tomografi ile rastlantısal olarak gastrointestinal sistemde artmış flor-18 fluoro-2-deoksi-glukoz tutulumu tespit edilen lezyonların değerlendirilmesi
Increased flor-18 fluoro-2-DEOXY-glucose uptake in the gastrointestinal system by positron emission tomography-computerized tomography, evaluation of lesions detected
- Tez No: 660507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş-Amaç: Pozitron Emisyon Tomografi ve Bilgisayarlı Tomografi cihazlarının birleşmesi ile oluşan hibrid bir görüntüleme yöntemi olan PET-BT, günümüzde farklı kanser türlerinin tanısı ve evrelemesinde kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. 18F-FDG, PET taramalarında en yaygın olarak kullanılan radyo işaretli izleyicidir. Onkoloji alanında kullanımı giderek artan PET-BT görüntüleme yöntemiyle birlikte primer ya da metastatik tümör alanının dışında prostat, tiroid, meme, mesane ve gastrointestinal sistem gibi farklı organ ve sistemlerde de rastlantısal artmış 18F-FDG tutulumu ile karşılaşılabilmektedir. Yapılan çalışmalarda GİS'te rastlantısal 18F-FDG tutulumu %0,5 ile %5 arasında değişen oranlarda bildirmiştir. Biz bu çalışmada yetişkinlerde PET-BT görüntülemede GİS'te rastlantısal 18F-FDG tutulumu olan lezyonların sıklığını, klinik özelliklerini ve paternlerini değerlendirmeye yönelik retrospektif değerlendirme yapmayı amaçladık. Materyal ve Yöntem: Ocak 2017- Haziran 2020 tarihleri arasında merkezimiz Nükleer Tıp Kliniği'nde PET/BT görüntüleme yapılan, 18 yaş üzeri hastaların elektronik kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Özofagus, mide ve kolon tutulumu olan hastalar değerlendirmeye alındı. Rastlantısal kolon tutulumu saptanan lezyona 3D izokontür ilgi bölgesi transaksiyal kesitlerde otomatik olarak çizildi (ROI). ROI içindeki en yüksek standardize edilmiş tutulum değeri (SUVmax), ortalama standardize edilmiş tutulum değeri (SUVmean) ve metabolik tümör volümü (MTV) hesaplamasında, %40 threshold ile ilgili alan otomatik olarak hesaplandı. Total lezyon glikolizi (TLG), MTV ve SUVmean değerinin çarpılması ile hesaplandı. Endoskopik değerlendirmeler 2000'in üzerinde endoskopi deneyimi olan uzman hekimlerce yapıldı. Endoskopi ve patoloji sonuçlarının birlikte değerlendirmesi sonrası lezyonlar, malign, premalign, inflamatuar benign ve diğer benign hadiseler olarak gruplara ayrılarak değerlendirmeye alındı. Bulgular: Değerlendirmeye alınan 10,551 hastanın 306'sında kolonda (%2,9), 195'inde midede (%1,8) rastlantısal 18 F-FDG tutulumu olduğu görüldü. Görüntüleme sonrası 120 gün içinde merkezimizde endoskopik değerlendirmesi yapılan kolon tutulumu olan 173 hasta (%56), mide tutulumu olan 95 hasta (%48,7) çalışmaya dahil edildi. Kolonda toplam 250 ayrı alanda rastlantısal tutulum izlenmiş olup 216'sı (%86,4) fokal, 34'ü (%13,6) fokal olmayan tutulum iken, mide de 64 hastada (%67,4) fokal, 31'inde (%32,6) fokal olmayan tutulum tespit edilmiştir. Kolonda tutulumu olan olguların %80'ininde malign/premalign lezyon tespit edilirken, midede tutulumu olan hastaların %21'inde malign/premalign lezyon izlendiği görülmüştür. ROC analizinde kolonda bulunan SUVmax >5.9 değeri %80 sensivite ve %97 spesifite ile kolondaki inflamatuar ve malign/premalign lezyonları, benign lezyonlardan ayırt ederken, midede SUVmax >5.0 değeri %75 sensitivite ve %72 spesifite ile midedeki malign/premalign lezyonları, inflamatuar benign hadiselerden ayırdığı görülmüştür. Sonuç: Özellikle kolonda fokal rastlantısal 18F-FDG tutulumu malign/premalign hadiseler ile ilişkili iken, midede fokal tutulum olması malign/premalign lezyonları benign lezyonlardan ayırt etmede etkin değildir. Midede benign ve malign lezyonları ayırt edecek etkin SUVmax değerleri için yani çalışmalara ihtiyaç vardır. Kolonda sıklıkla diffüz tutulum ve yüksek SUVmax, MTV ve TLG değerlerinin sıklıkla kolit ile ilişkili olduğu görülmektedir. Buna yönelik inflamatuar bağırsak hastalığı olan hastalarda hastalık şiddetini ve tutulum paternini tespit etmede MR ya da BT ile görüntüleme yöntemleri eksik kalabilmektedir. Bu hastalarda PET/BT'nin etkinliğine yönelik çalışmalar planlanabilir. Ayrıca hastalara gereksiz üst GİS endoskopi ihtiyacını azaltmak amacıyla özellikle H. Pylori prevelansının yüksek olduğu toplumlarda PET/BT ile görüntülemeden 10-14 gün önce proton pompa inhibitörü kullanımını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: PET-CT, which is a hybrid imaging method with the combination of Positron Emission Tomography and Computed Tomography devices, has become a method used in the diagnosis and staging of different cancer types today. The 18F-FDG is the most widely used radiolabeled tracer in PET scans. Incidentally increased 18F-FDG uptake can also be encountered in different organs and systems such as prostate, thyroid, breast, bladder and gastrointestinal system with increasing PET-CT imaging method in the field of oncology. Studies have reported incidental uptake of 18F-FDG in GIS at rates varying between 0.5% and 5%. Objective: In these searches, we aimed to retrospectively evaluate the frequency, clinical research and patterns of lesions with incidental 18F-FDG uptake in the GIS on PET-CT imaging. Materials and Methods: Electronic artifacts over the age of 18, who underwent PET / CT imaging in the Nuclear Medicine Clinic of our center between January 2017 and June 2020, were retrospectively evaluated. Patients with esophagus, stomach and colon involvement were evaluated. All patients were prepared for PET / CT scanning in accordance with the EANM and SNMMI guidelines. 3D isocontour region of interest to the lesion with incidental colon involvement was drawn automatically on transaxial sections (ROI). In the calculation of the highest standardized uptake value (SUVmax), mean standardized uptake value (SUVmean) and metabolic tumor volume (MTV) in the ROI, the area of 40% threshold was calculated automatically. Total lesion glycolysis (TLG) was calculated by multiplying MTV and SUVmean value. Endoscopic evaluations were made by specialist physicians with more than 2000 endoscopy experience. After the endoscopy and pathology results were washed together, the lesions were divided into groups as malignant, premalign, inflammatory benign and other benign events. Results: In 10,551 patients evaluated, 306 (2.9%) had coincidental F-FDG uptake in the colon and 195 (1.8%) in the stomach. 173 patients (56%) with colonic involvement and 95 patients (48.7%) with gastric involvement who were evaluated endoscopically within 120 days after imaging were included in the study. Incidental involvement was observed in a total of 250 separate areas in the colon, 216 of them (86.4%) were focal, 34 (13.6%) were non-focal involvement, while 64 patients (67.4%) had focal involvement and 31 (32.6%) had non-focal involvement. has been determined. While malignant / premalignant lesions were detected in 80% of the cases with colon involvement, it was observed that 21% of the patients with stomach involvement had malignant / premalignant lesions. In ROC analysis, SUVmax value >5.9 in the colon distinguishes inflammatory and malignant / premalign lesions in the colon from benign lesions with 80% sensitivity and 97% specificity, while SUVmax> 5.0 value in the stomach with 75% sensitivity and 72% specificity indicates malignant / premalignant lesions in the stomach, inflammatory benign lesions. It has been observed that it distinguishes it from the events. Conclusion: While focal incidental involvement of 18F-FDG in the colon is associated with malignant / premalignant events, focal involvement in the stomach is not effective in distinguishing malignant / premalignant lesions from benign lesions. Studies are needed for effective SUVmax values to distinguish benign and malignant lesions in the stomach. Diffuse involvement and high SUVmax, MTV and TLG values are often associated with colitis in the colon. MRI or CT imaging methods may be incomplete in detecting disease severity and involvement pattern in patients with inflammatory bowel disease. Studies on the effectiveness of PET / CT in these patients can be planned. In addition, in order to reduce the need for unnecessary upper GIS endoscopy, we recommend the use of proton pump inhibitors 10-14 days before PET / CT imaging, especially in populations with a high prevalence of H. pylori.