Doğu Anadolu Bölgesindeki ailevi akdeniz ateşli hastalarda genotipik/fenotipik korelasyonların araştırılması
Investigation of genotype-phenotype correlation in the patients with familial mediterranean fever in the East Anotolia Region
- Tez No: 142496
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) periton, plevra veya sinovyayı tutarak serozal enflamasyona yol açıp, değişken aralıklarla tekrarlayan ateş, karın, eklem, göğüs ağrısı ve ciltte döküntü gibi semptomlarla seyreden ve genetik mutasyonların olduğu, otozomal resesif geçiş gösteren bir hastalıktır. Bu çalışma, genetik mutasyon (genotip) özelliklerine göre ayrılmış AAA'li hastalarda fenotipik özellikler bakımından farklar olup olmadığını araştırarak, genotip-fenotip ilişkisini ortaya çıkarmak ve amiloidozun genotipik özelliklerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla, 105 AAA tandı hastada MEFV (Mediterranean Fever) gen mutasyonları, FMF StripAssay kiti kullanılarak Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Doku Tiplendirme ve Genetik Laboratuarında tespit edildi. AAA'li hastalarda tespit edilen genetik mutasyonlarda (genotip) görülen klinik- demografik özelliklerin (fenotip) sıklığı Ki (x2)-kare testi ile yorumlandı. Hastalarda en sık görülen mutasyon M694V (% 43), genotip ise M694V/M694V (% 26) idi. Hastaların % 79'unda karın ağrısı, % 76'sında ateş, % 22'sinde artrit vardı. % 8'inde fenotipik özellik yoktu. En sık tespit edilen bu 3 semptom ve bulgu, hastaların % 16'sında bir arada idi. Çalışmamızda aynı mutasyona sahip en az 6 hastayı içeren genotiplerden E148Q/M694V genotipi olan hastaların % 30'unda, M694V/XXXXX genotipi olanların % 25'inde, M694V/M694V genotipi olanların % 15'inde, M694V7V726A genotipi planların % 13'ünde ve M680I(G/C)/M694V genotipi olanların % 12'sinde bu 3 fenotipik bulgu bir arada bulunmaktaydı. M680I/M680I(G/C) genotipi olanlarda ise bu fenotipik 3 belirti bir arada değildi. Hastaların % 52'sinde ateş ve karın ağrısı, % 6'sında ateş ve artrit birlikte görülmüşken, karın ağrısı ve artrit hiçbir hastada bir arada tespit edilmedi. Hastaların % 1 8'inde bu 3 fenotipik bulgudan yalnızca biri varken, % 8'inde hiçbiri gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF GENOTYPE-PHENOTYPE CORRELATION IN THE PATIENTS WİTH FMF IN THE EAST ANATOLIA REGION Familial Mediteranean fever (FMF), an autosomal recessive disease, involves peritoneum, pleura and synovia and is associated with genetic mutation and identified with recurrant fever with irregular intervals, skin eruption, pain in chest, in abdomen and in joints. This study aimed at investigating the mutation phenotype diversities in the patients with FMF grouped by genotypes and to detect genotype-phenotype correlation and finally to gain insight into the genotypical traits of amyloidosis. For this purpose, the gene mutations (Mediterranean Fever gene-MEFVj of 105 patienys who were clinically diagnosed as having were determined at the Tissue Typifying and Genetics Laboratory of the Faculty of Medicine, Atatürk University by using FMF strip A kits. The frequency of clinical demographic traits noted in the genetic mutations of the patients with FMF were assesed by a Ki (x2) test. The most frequent mutation in the patients was M694V (43 %) and the genotype was M694V/M694V (26 %). 79 % of the patients had abdominal pain, 76 % had fever and 22 % suffered from arthritis. 8 % of the patients did not present phenotypic demonstration. These three symptoms which appeared most frequently prevalent together in the 1 6 % oh the patients. The patients were observed according to the genotypes which were carried at least by 6 patients with the same mutation. 30 % of patients with E148Q/M694V genotype, 25 % of the patients with M694V/XXXXX, 15 of them with M694V/M694V, 13 of them with M694V/V726A and 12 % of them with M680I(G/C)/M694V seemed to have these three phenotypical symptoms together at the same time.The patients bearing M680I/M680I(G/C) genotypes did not have these three symptoms accompanied with one another. 52 % of the patients had fever and abdominal pain together while in only 6 patients fever was accompanied by arthritis. In none of the patients pain and arthritis were observed concurrently. 1 8 % of the patients had only one of these three symptoms whereas 8 % of them presented none of these findings.