Cultural differences in the use of public spaces: A Casestudy on coastal park in Mersi̇n
Kültürel farklılığın kamusal mekan kullanımı üzerineetkisi: Mersin sahil şeridi örneği
  1. Tez No: 869166
  2. Yazar: NAZELİN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
19. yy'ın başlarında Akdeniz'de bir liman kenti olarak kurulmuş olan Mersin; iki yüz yıllık tarihi boyunca Doğu Akdeniz ülkeleri ile ekonomik, demografik ve kültürel etkileşimlere sebebiyet veren bir ticari ağ içerisinde bulunmuştur. Bu ticari ağ sayesinde ortaya çıkmış olan kentin çok kültürlü yapısı, tarih içerisinde içerik olarak değişiklik göstermiş olsa bile her zaman korunmuştur. Bugün, 20.yy'ın başında iç göçle Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelen Kürt ve Alevi halk, ve ayrıca 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşından dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyeli bireyler kentin sahip olduğu çok-kültürlü yapının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ancak, kentin çok-kültürlü yapısını oluşturan bu grupların kentin kamusal mekanlarını kullanımlarında farklılıklar gözlemlenmiştir. Bu gözlemlerden yola çıkılarak bu tez çalışmasında, kültürün kamusal mekan kullanımı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanılmıştır. Bu doğrultuda, kentin önemli bir kamusal mekanı olan sahil şeridinde yerel halk, iç göçmenler ve Suriyeli Mülteciler ile röportajlar gerçekleştirilmiş ve gözlemler derinleştirilmiştir. Yapılan saha çalışması sonucunda, kamusal mekanda farklı pratiklerin ortaya çıkmasının altında yatan sebebin, göçmenlerin yeni çevrelerine karşı geliştirdikleri farklı adaptasyon stratejileri olduğu anlaşılmıştır. Tez sonucunda çevreye adaptasyon sürecinde kültürel etkiler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Mersin that was established as a port city in the mid 19th century, has been part of a commercial network that has led to economic, demographic and cultural interactions with Eastern Mediterranean countries. The multicultural structure of the city, which was the result of these interactions, has been preserved even though its content has changed due to different historical circumstances. Today, Kurdish and Alevi populations who migrated from the South-Eastern Anatolia in the 1990s, and Syrian Migrants forced to leave their country due to the Syrian Civil War that started in 2011 are important minority groups within the multicultural structure of the city today. It is observed that there are differences in the use of public spaces of the city between cultural groups, which lead to discontent among different groups in the city. Based on this observation, the thesis aims to evaluate the effects of the culture on the use of public spaces. The coastline of Mersin has been chosen as the case study area. For this purpose, interviews have been conducted with local people, internal immigrants and Syrian Migrants on the coastline, which is a frequently used public space in the city. At the same time, the observations have been deepened. The findings of the case study illustrate that the reason for the differences observed in the practices is not only related to the cultural differences, but they are related with the different tactics developed by the immigrants to adapt to their new environment. As a result of the thesis, it has been shown that migrants develop different ways of adaptation to their new environment which reflects on their use of public spaces.