Hemodiyaliz hastalarında aterosklerozis ve sol ventrikül kitlesi üzerine amlodipinin ve ramiprilin etkileri:12 aylık takip
Effects of amplodipine and ramipril on left ventricular mass and atherosclerosis in hemodialysis patients: a prospective study
  1. Tez No: 142530
  2. Yazar: RAHMİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yılmaz R.,Hemodiyaliz Hastalarında Aterosklerozis ve Sol Ventrikül Kitlesi Üzerine Amlodipin Ve Ramipril Etkisi: 12 Aylık Takip, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışmada hipertansif hemodiyaliz hastalarında sol ventrikül kitle indeksi(SVKİ) ve karotis intima media kalınlığı(KİMK) üzerine amlodipin ve ramiprilin etkilerinin bir yıllık tedavi sonunda karşılaştırılması amaçlandı. Doksan iki hemodiyaliz programında izlenen hasta (34 bayan ve 58 erkek; ortalama yaş:48,4±13,7 yıl) çalışmaya dahil edildi.Kan basıncı ölçümleri diyaliz öncesi ve diyaliz dışı günlerde günlük üç ölçümü 140/90 mmhgdan büyük olan hastalar çalışmaya alındı. Hastalar ACE inhibitörü veya amlodipin tedavisi alan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yaş, cinsiyet, diyaliz aralarında kilo alımı, diyaliz süresi ve bazal kan basıncı (148±1 1/86±5 mmhg vs 146±12/89±6 mmhg) açısından her iki grub birbiri ile benzerdi. Hastalara randomize olarak 5-10 mg ramipril veya 5-10 mg amlodipin tedavisi bir yıl süresince verildi. Kan basıncı değerlerine göre ilaç dozu titre edildi. Titrasy on dönemini takiben ortalama ambulatuvar kan basıncı değerleri üç ay sonunda saptandı. Yetmiş dört hasta (8 ölüm, 5 transplant, 5 başka merkeze nakil) bir yıllık çalışma takip süresini tamamlayabildi. Çalışma başında ve bir yıllık takib sonunda çalışma kriterlerine uyan her iki gruptaki hastaların ambulatuvar kan basıncı değerleri, B mode doppler ultrasonografî ile karotis arter intima media kalınlıkları, plak varlığı ve ekokardiyografı ile sol ventrikül kitle indeksleri ölçüldü. Üç aylık titrasy on periyodu sonunda (Ramipril grubu, 127±18/78±12 mmhg; Amlodipin grubu, 125±23/82±17 mmhg) ve onikinci ay sonunda ölçülen ambulatuvar kan basınçları (ramipril grubunda, 126±19/80 ±12 ; amlodipin grubunda 128±21/78±13 mmhg) birbirine benzer olarak tespit edildi(p>0,05). Ramipril grubunda sağ KİMK da % 10.3±18,0 ve sol KİMK da %18.7±23.8 oranında artış saptandı. Amlodipin grubunda ise sağ KİMKda %18.1±16.6 ve sol KİMKda %22.4±23.4 artış bulundu. Ramipril grubundaki hastaların KIMKlarında sağ karotis arterde %48.6 (n=18/37) unda değişim yok veya gerileme,% 51 (n=19/37)inde progresyon saptandı. Solda ise sırası ile gerileme oranı %29.7(n=l 1/37), progresyon oranı %70.2(n=26/37) olarak gerçekleşti. Amlodipin grubunda hastaların sağ KİMKda %18.9(n=7/37))ünde değişiklik yok veya gerileme, %81(n=30/37) hastada progresyon görüldü. Solda ise %10.8(n=4/37)inde gerileme ve %89(n=33/37)inde progresyon bulundu. SVKİ ölçümleri sonucunda ramipril grubunda %1.6±23.1 oranında progresyon tespit edilirken amlodipin grubunda %10.4±32.5 oranında progresyon bulundu (p>0,05).Ramipril grubundaki hastaların %46 (n=17)ünde SVKİde artış görülürken %54 (n=20) smda azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yılmaz R.,Effects of Amlodipine and Ramipril On Left Ventricular Mass and Atherosclerosis In Hemodialysis Patients: A prospective Study, Hacettepe University Faculty Of Medicine, Thesis in Department of Internal Medicine, Ankara, 2004. The aim of this study was to compare the effects of a calcium antagonist (amlodipine) and angiotensin converting enzyme inhibitor (ramipril) on left ventricular mass index (LVMI) and carotid atherosclerosis in hemodialysis patients for one year follow-up of a prospective, randomized.trial. Ninety two hemodialysis patients (34 female and 58 male; mean age: 48. 4± 13.7 years) whose predialysis and dialysis free day blood pressure (BP) measurements above 140/90 mm/Hg were included in this study. Patients were randomly allocated to receive doses of 5-10 mg ramipril or 5-10 mg amlodipine for one year. Age, sex, intradialytic weight gain, duration of dialysis and baseline blood pressure (148±ll/86±5 mmHg vs 146±12/89±6 mmHg) were similar in two groups Dosage of both drugs were titrated on the basis of blood pressure. After titration period, mean ambulatuary blood pressure measurements were recorded at the end of 3 months. Seventy four patients finished the study (8 death, 5 transplant, 5 transfer to another center) and in both treatment groups progression in LVMI and CEVIT was evaluated at the end of.the.year. Systolic and diastolic blood pressure were similar for both amlodipine and ramipril treatment groups at the end of 3 months after titration dose (125±23/82±17 mmHg vs 127±18/78±12 mmHg) and mean ambulatuary BP at the end of one year (126±19/80±12 mmHg vs 128±21/78±13 mmHg). Amlodipine group led to LVMI increase by 10.4±32.5% and in ramipril group LVMI increased by 1.6±23.1% compared to baseline. Incidence of LVMI regression were observed in 54%(n=20/37)of ramipril group and 27%(n=10/37) patients in amlodipine group(p0.05).