Binalarda doğal ventilasyon sisteminin değerlendirilmesine yönelik bir çalışma
A Study for evaluation of the ventilation system in buildings
- Tez No: 142531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Çevre Kontrolü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
BİNALARDA DOĞAL VANTILASYON SİSTEMİNİN DEĞERLENDİRİLİMESİNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA ÖZET Bu çalışmada, binalarda doğal vantilasyon sistemlerinin değerlendirilmesi konusu ele alınmış, bu alanda kullanılan hesap yöntemleri ortaya konmuştur. Avrupa Enerji Komisyonu - Altener birimi tarafından oluşturulan AIOLOS yazılım programı kullanılarak, İstanbul yöresi için örnek bir uygulama yapılmıştır. Çalışmada oluşturulan bölümler ayrı ayrı şu şekilde özetlenebilir: - Bölüm 2 'de vantilasyonun tanımlanması yapılmış, vantilasyon türlerinden doğal ve mekanik vantilasyon açıklanmıştır. Bölüm 3'te, binalarda iç ortam hava kalitesinin oluşturulmasında ve iklimsel konforun sağlanmasında doğal vantilasyonun rolü ortaya konmuştur. - Bölüm 4'te doğal vantilasyonun oluşumuna sebep olan faktörler anlatılmıştır, bunlar; rüzgar ve sıcaklık farkı etkileridir. Bu faktörler ayrı ayrı ele alınarak incelenmiş, çeşitli iklim ölçekleri ve yerleşim tiplerinde gösterdikleri karakterler ortaya konmuştur. Aynı bölümde rüzgarın basınç etkisinin doğal vantilasyon üzerindeki etkisi açıklanmış, binalarda oluşan basınç bölgeleri şekillerle gösterilmiştir. Sıcaklık farkının oluşturduğu baca etkisi açıklanmış örnekleri şekillerle sunulmuştur. Bölüm 5'te doğal vantilasyon sisteminin tasarımında etkili olan faktörler, yerleşme, bina, hacim ve eleman ölçeğinde ele alınarak açıklanmıştır. Bölüm 6 'da doğal vantilasyon sisteminin değerlendirilmesinde kullanılan hesap yöntemleri anlatılmış, her bir hesap yönteminin oluşumunda esas alınan kriterler ve yapılan varsayımlar belirtilmiştir. Bu hesap yöntemlerini kapsayan 4 ana tip model bulunmaktadır; deneysel model, network modeli, zonal model ve CFD modeli. Bölümün sonunda ilgili modeller birbirleriyle karşılaştırılmış ve birtakım genel sonuçlara ulaşılmıştır. Bölüm 7'de, AIOLOS yazılım programı kullanılarak, Ataşehir Manolya -2 yapı adasında bulunan blokların salon hacimlerine ait, saatlik hava akım miktarları ve hava değişim sayıları hesaplanmıştır. Elde edilen değerlere göre, hacimlerin doğal vantilasyon sistemlerinin karşılıklı değerlendirmesi yapılmış ve varılan sonuçlar özetlenmiştir. Bölüm 8 'de, yapılan tez çalışması ile ilgili genel sonuçlar açıklanmış, bina hacimlerinde doğal vantilasyonun sağlanmasının enerji korunumu ve kullanıcı sağlığı açısından önemi vurgulanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
A STUDY FOR THE EVALUATION OF THE VENTILATION SYSTEM IN BUILDINGS SUMMARY In this study, evaluation of the natural ventilation systems in buildings is aimed and the calculation methods, that are used in this area are explained. A sample application for Istanbul region is carried out by using AIOLOS software, that is developed by Altener unit of European Energy Commission. The chapters that are formed in this study can be summarized as follows: - In chapter 2, ventilation is described and mechanical and natural ventilations being the types of different kinds of ventilations are explained. - In chapter 3, the role of natural ventilation in constituting the indoor air quality and for providing climatic comfort is presented. - In chapter 4, the components providing natural ventilation are mentioned; these are influences of wind and temperature difference. These components are analized seperately and their characteristics due to different climatic scales and terrains are presented. In the same part, the influence of wind pressure on natural ventilation is explained, the pressure zones occuring at the buildings are shown on figures. - In chapter 5 the factors, influencing the design of natural ventilation system is explained with respect to environment, building space and element scales. - In chapter 6, the calculation methods, used in evaluating natural ventilation system, is mentioned; the criteria and assumptions for each calculation method is emphasized. There are 4 types of models, covering these calculation methods: empirical model, network model, zonal model and CFD model. At the end of this part, related models are compared to each other and some general results are discussed. - In chapter 7, using the AIOLOS software, air flow rate per hour and air change rate per hour in the living spaces of the residental buildings in Ataşehir Manolya-2 settlement are calculated. As a result of the comparison, natural ventilation system of given spaces are evaluated and the results of the application are summarized. In chapter 8, the results of the study is introduced and the importance of using natural ventilation in the buildings with respect to energy saving and occupants' comfort is emphasized. xn