Teknoloji yönetimi ve demir-çelik sanayiinde bir uygulama
Technology management and application in iron&steel industry
- Tez No: 142542
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Teknoloji; kavram olarak“bilimsel ve endüstriyel yöntemleri inceleyip, bunların sanayide uygulanabilir biçimdeki kullanımları ile ilgilenen bilim dalı ve bu şekilde elde edilen bilgilere dayalı olarak geliştirilen makineler, yöntemler vb.”olarak tanımlanmaktadır. Hangi sektörde olursa olsun, günümüz işletmeleri herhangi bir düzeyde teknolojiyi örgütlerinde kullanmakta, piyasa koşullarının zorlaması ve olanakları ölçüsünde de yenilikleri takip etmek zorunda kalmaktadırlar. Özellikle son 1 0 yıl içerisinde çarpıcı boyutlara ulaşan teknolojik gelişmeler, işletmelerde teknolojinin çok ayrı bir yere yerleştirilmesine neden olmuştur. Bir disiplin olarak teknoloji yönetimi, sosyal bilimler ile mühendislik bilimleri arasında köprü vazifesi görmektedir ve oldukça yeni bir disiplin olarak görülmektedir. Teknoloji yönetimi,“bir örgütün stratejik ve faaliyet düzeyindeki hedeflerini şekillendirme ve bunlara ulaşabilme amacıyla teknolojik yeteneklerinin planlanması, geliştirilmesi ve uygulanması için mühendislik, bilim ve yönetim disiplinlerinin birbirine bağlanması”olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla, teknoloji yönetimi, yöneticilik ve teknik uzmanlık arasında bağlantıyı kurmak ve teknoloji transferi, teknoloji planlama, AR-GE, tasarım, imalat, prototip oluşturup test etme gibi teknoloji temini ve teknoloji geliştirme faaliyetlerin planlanması, örgütlenmesi, koordinasyonu ve kontrolüyle ilgili faaliyetlerin tümünü ifade etmektedir. Teknoloji yönetimi içinde yer alan faaliyetler farklı özelliklere sahip olduklarından bunların bir arada incelenmesi oldukça fazla çabayı gerektirmektedir. Mühendislik bilimleri, sosyal bilimler ve yönetim bilimi arasında bir köprü niteliği taşıyan Teknoloji Yönetimi farklı disiplinler arasında ara bir disiplin olarak, kendine has kavram, teknik ve bilimsel modelleri geliştirme yolunda hızla ilerlemektedir. Bu çalışmada, işletmelerde teknoloji yönetimi ve teknoloji haritasının oluşturulması, ülkemizde önde gelen şirketlerin teknolojiye bakışları ve teknoloji konusunda yaptıkları çalışmalar, demir-çelik sektöründe teknoloji yönetimi ve Dünya'nm önde gelen demir-çelik üreticilerinin teknoloji alanında yaptıkları araştırmalara yer verilmiştir. Ayrıca, ülkemizin en büyük demir-çelik kuruluşu ve tek entegre yassı çelik tesisi ERDEMİR'de yapılan“Çelikhane Konvertörleri Bulanık Modelinin Kurulması”çalışması aktarılmıştır. Söz konusu çalışmada; ERDEMİR Çelikhanesi konvertör sistemlerinin girdi ve çıktı değerleri incelenmiş, sistemi etkileyen parametreler belirlenmiş ve bu veriler kullanılarak oluşturulan bulanık model ile çıktı değerleri hesaplanmış, elde edilen değerler gerçek değerlerle karşılaştırılarak modelin güvenilirliği incelenmiştir. Bulanık modelin oluşturulmasında MATLAB Yazılımı Fuzzy Logic Aracı kullanılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Technology is the science of analyzing scientific and industrial methods, applying them in industries, and developing machines and methods by this way. Today, because of the market conditions, firms in any sector need to use technology in their organizations, and keep track of technologic developments as possible as they can. Technology has become a unique fact for firms by means of significant technologic developments especially for last ten years. Technology management, being a newborn discipline, has seen as a bridge between social and engineering sciences. It gathers engineering, science and management disciplines to plan, to improve and to implement technologic capabilities of firms aiming to form strategic and operational targets and achieve them. Consequently, technology management contains both tying-up managerial and technical specialties, and planning, improving, organizing, coordinating and controlling of technologic development facilities such as technology transferring and planning, R&D, design and production, prototyping and testing. Facilities in the scope of technology management have different characteristics; therefore it needs great efforts to analyze these together. Being a bridge between engineering, social and management sciences, technology management, is an intermediate discipline among those different disciplines, and moves rapidly on the way of developing technical and scientific methods of its own. The scope of this study involves technology management facilities of firms, methods of drawing technology maps, technologic view of leading firms in our country and their studies, technology management in iron and steel industry and studies of world leading steelmakers on technology development. The study also involves the explanation of“Application of Fuzzy Model in ERDEMÎR's Meltingshop”study that was carried out at the biggest and the only flat steel producing integrated steel mill of our country. In this study, input and output values of ERDEMÎR's meltingshop were analyzed, after determining system parameters fuzzy model was formed, output values calculated by using this model were compared with the realized ones, and finally the accuracy of the model was tested. MATLAB Fuzzy Logic Tool software was used in forming the fuzzy model.