Biyolojik aşırı fosfor gideren mikroorganizmaların izlediği metabolik yol izlerinin belirlenmesi
Determination of the metabolic pathways of the microorganisms in the enhanced biological phosphorus removal systems
  1. Tez No: 142548
  2. Yazar: SAİD KORAY YAŞİLADALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİK ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
BİYOLOJİK AŞIM FOSFOR GİDEREN SİSTEMLERDE MİKRORGANİZMALARIN İZLEDİĞİ METABOLİK YOLİZLERİNİN BELİRLENMESİ ÖZET Ötrofikasyonun önlenmesi üzerinde yapılan çalışmalarda biyolojik fosfor giderimi prosesi geniş bir yer tutmaktadır. Biyolojik aşın fosfor giderimi, düşük maliyetinden dolayı son yıllarda atıksulardan fosfor giderilmesinde kullanılan kimyasal yöntemlere alternatif olarak uygulanan bir yöntemdir. Biyolojik fosfor gideriminde metabolik ihtiyaçlarından daha fazla fosfor depolayabilen mikroorganizmalar kullanılmaktadır. Proseste kullanılan anaerobik-aerobik döngü bu mikroorganizmaların ortamda baskın hale geçmesine imkan verirler. Son yıllarda yapılan çalışmalar bu mikroorganizmaların geniş bir spektrumda yer aldığım göstermektedir. Biyolojik aşın fosfor gideriminde kullanılan bu mikroorganizmaların izlediği metabolik yolların belirlenmesi için yapılan çalışmalar bugüne kadar tam doğru sonuçlar verememiştir. Çalışmaların ortak noktası aşın fosfor giderimi için mikroorganizmaların indirgenme kuvvetine ihtiyaç duyduktandır. Öne sürülen iki temel metabolik yoldan birisinde gerekli olan indirgeme kuvvetinin TCA döngüsünün anaerobik fazda işletilerek elde edildiği öne sürülürken diğer modelde hücre karbonhidrat depolarının bu iş kullanıldığı söylenmektedir. Ancak her iki olguyu da kanıtlayan bulgular bulunmaktadır. Bu çalışmada, ardışık kesikli reaktörde, biyolojik aşın fosfor giderimi yapan çamurla yapılan deneyler sonucunda fosfor giderimi için gerekli olan indirgeme kuvvetinin kaynağım belirlemeye yönelik kanıtlar elde edilmeye çalışılmıştır. Karbon kaynağı olarak asetat ile beslenen reaktörde KOI, P ölçümleri yapılmış bu ölçümlerin ardından reaktörden alınan numunelerde HPLC yöntemi kullanılarak TCA döngüsünde yer alan karboksilik asitlerin ölçümleri yapılmıştır. Anaerobik bölgede yapılan ölçümler sonucunda fosfor giderimi için TCA döngüsünde önemli rollere sahip a- ketoglutarik asit ve fumarik asitin varlığı tespit edilmiştir. Fumarik asitin anaerobik ortamda varlığının tespit edilmesi, TCA döngüsünün anaerobik ortamda da işlerliğine bir kanıt olarak kullanılabilecek bir olgudur. IX
Özet (Çeviri)
DETERMINATION of THE METABOLIC PATHWAYS of THE MICRORGANISMS IN THE ENHANCED BIOLOGICAL PHOSPHORUS REMOVAL SYSTEMS SUMMARY Biological phosphorus removal process widely takes place in the studies on eutrophicaiton. In recent years enhanced biological phophorus removal is being used alternateively to chemical processes, due to its low cost. In biological phosphorus removal, microorganisms that can accumulate more phosphorus then their normal metabolic needs are used. The anaerobic aerobic sequence in the process provide these microorganisms to become dominant in the environment. Ongoing studies on these microorganisms showed that these microorganisms belong to a wide variety of genus and species. The studies on the metabolic pathway analysis of phosphate accumulating microorganisms did not lead compeletly succesfiil results. The consensus reached by all the studies is that the microroganisms need a reducing power to accumulate phosphorus. TCA cycle is the source of this reducing power in one of the two main models that have been proposed. In the second model, source of the reducing power is intracellular carbohydrate stores. There are evidences for both metabolic models. In this study, sequencing batch reactor performing enhanced biological phosphorus removal used to obtain evidences to identify the source of the reducing power needed for phosphorus removal. Acetate were used as carbon source. Samples were taken from the reactor and COD and P were measured. The measurements of carboxylic acids playing important role in TCA cycle during phosphorus removal were done by using HPLC system, a- ketoglutaric acid and fumaric acid which have important roles in TCA cycle were detected in the samples taken from anaerobic zone of the reactor. The detection of fumaric acid in anaerobic zone is an evidence that may be used to prove TCA cycle operation under anaerobic zone.