Bursa ili Gemlik ilçesi Umurbey beldesi çırganlar evi için restorasyon önerisi
Restoration project for Çırganlar House in Bursa, Gemlik, Umurbey
  1. Tez No: 142547
  2. Yazar: BURÇE İVEDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
BURSA İLİ, GEMLİK İLÇESİ, UMURBEY BELDESİ, ÇIRGANLAR EVİ İÇİN RESTORASYON ÖNERİSİ ÖZET Marmara Bölgesi'nin güneyinde, Gemlik Körfezi'nin doğusunda bulunan, Gemlik'in güneydoğusunda yaklaşık 200 m. yüksekte bir tepe üzerinde kurulan, Bursa İli Gemlik İlçesi'ne bağlı olan Umurbey Beldesi sivil mimarlık örneklerinin yoğun olarak bulunduğu bir yerleşmedir. Umurbey'de 1952 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. Umurbey ile ilgili fazla bir araştırma mevcut olmadığı için, bunun gerekliliği düşünülerek çalışmaya başlanmıştır. Tez konusu olarak, yapıların bir araya gelişi, farklı dönemlerin birbirine eklenmesi, nitelikli yapı elemanları, mimari detayları ve tarihi sürekliliği ile ön plana çıkan Çırganlar Evi seçilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, Umurbey Beldesi'nin bugünkü durumu, kentsel gelişimi ve geçmişi ile ilgili ulaşılabilen yayınlar, belgeler ve arşivler araştırılmış, çok kısıtlı olan kaynaklar derlenmiştir, Bunun yanında Türk evinin gelişim ve mimari özellikleri ile ilgili kaynaklar da taranmış, bulunan veriler düzenlenmiştir. Yerleşmedeki ve çevre yerleşmelerdeki sivil mimarlık örnekleri incelenmiş, görsel malzeme derlenmiştir. Ayrıca bölgenin geçmişteki geçim kaynağı olan ipekböcekçiliği ve günümüzdeki geçim kaynağı zeytincilik ile ilgili araştırma yapılmış, bu iki iş kolunun sivil mimariye ve yerleşme dokusuna olan etkileri saptanmıştır. Umurbey, 15.yüzyıhn başında, Gemlik'in fethi sırasında kurulan köylerin birleştirilmesi ile kurulmuştur. Yerleşme, bugün geçiminin çok büyük bir kısmını zeytincilikten sağlamaktadır. Genel olarak tarıma dayalı bir ekonomiye sahiptir. Gemlikten Umurbey'e çıkan yol, köyün içine dağdan sokakların açıldığı bir meydan ulaşır. Köyde yapılar bitişik nizamdır. Zemin kat, ara kat Ve normal kattan oluşan yapılar, ahşap karkas arası kerpiç, ya da tuğla dolgu tekniği ile inşa edilmişlerdir. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafindan, 1990 yıkıda tescil edilmiş olan Çırganlar Evi'nin Osmanlı dönemine ait olduğu bilinmekte, en eski kısmı (A Yapısı) 18. yüzyılın sonlarına tarihlenmektedir. Yerleşmede kalan tepe pencereli iki örnekten biridir. Ön kısımdaki iki katlı yapı (B Yapısı) ise yazıtından da anlaşıldığı gibi 1895 yılında bir Rum mimar tarafindan inşa edilmiştir. Bu iki ana yapı arasındaki tek katlı birimler ise zaman içinde ihtiyaca göre inşa edilerek bir avlu etrafinda toplanmışlardır. Yapılar arasındaki sirkülasyon ortada bulunan bu avlu aracılığı ile sağlanmaktadır. A ve B Yapılan iki katlı, dış sofalı yapılardır. Zemin kat kagir, üst katlar ahşap karkas yapım tekniği ile, avludaki dört adet birim ise tek mekanlardan oluşup kagir sistem ile inşa edilmişlerdir. tfvıB Yapısı dışındaki yapılar bakımsızlıktan ve kullanılmamaktan dolayı harap durumdadırlar. Yerleşme içinde Rum ve Türk mimarlara ait örneklerin aynı yapı grubu içinde bulunduğu, tepe penceresine sahip, benzer yapısal ve mekansal kurguyu sergileyen bir başka örnek daha yoktur. Bu nedenle incelenme ve belgelenmesinin gerektiği düşünülmüştür. Restorasyon önerisi yapımn ve çevrenin ihtiyaçlarına göre getirilmiştir. Bu bağlamda, gerek belediye yetkilileri gerekse de mal sahipleriyle görüşülmüştür. Sonuç olarak yapımn, yerleşmede gelişmekte olan kültür turizmi içinde yer alabilmesini için, kısa süreli konaklamalara olanak sağlayacak bir misafirhaneye dönüştürülmesi düşünülmüştür. Bu önemli Osmanlı dönemi yapısının kaybedilmemesi gereken bir değer olduğu görülmüş, belgelenerek gelecek nesillere aktarılması bu tez çalışmasının temel amacım oluşturmuştur. Umurbey için bu çalışma, sahip olduğu kültür mirasının korunması, kültür turizmine katkıda bulunulması, mevcut bir potansiyelin en doğru şekilde kullanılması açısından önemli bir yer tutmaktadır. XVM
Özet (Çeviri)
RESTORATION PROJECT FOR ÇIRGANLAR HOUSE IN BURSA, GEMLİK, UMURBEY SUMMARY The town of Umurbey is located within the Marmara Region of Turkey and on the East Coast of Gemlik Gulf. Umurbey is a settlement in which the examples of traditional Turkish civil architecture are seen. Tha lack of research about the history and cultural heritage of Umurbey has lead the author to choose, the Çırganlar House, which is probably one of the most important examples of traditional Turkish civil architecture in Umurbey, as the subject of the her master's thesis. In the first stage of research all available documents, publications and archive material on the historical and morphological development of the town were studied, and the data obtained was organized and analyzed. Also publications and documents about the development of Turkish house and its architectural properties are searched and the data was organized. The examples of traditional Turkish civil architecture in Umurbey and nearby towns were studied and a photographic archive was formed. The work of producing silk and olive and olive oil was studied as a part of her master's thesis to discuss the effects of these two brunches over the architecture and social life. The town of Umurbey had been settled after the conquest of Gemlik by the Ottomans at the beginnig of 15th century. Today, Umurbey's economical sources are based on agriculture and especially olive and olive. The road from Gemlik to Umurbey is ended with a town square to where all the streets of the settlement are connected. The buildings in the town are adjacent to each other and they are stone masonry at the ground floor level and timber-frame at the upper floor levels. Usually they are two storied buildings that the ground level floor is used for daily processes and the upper floors are for special times and sleeping. The second stage of research was directly concerned wit the Çırganlar House. The building was registered as an exampla of the historic cultural property by the Turkish Ministry of Culture Commission on the Conservation of Cultural and Natural Property in Bursa in 1990. The Çırganlar House is an example from Ottoman period and the oldest part (Building A) of it was constructed at the end of 17th century. It has tepe pencereleri that are one of the two examples in Umurbey. The second part (Building B) of it was definitely constructed in 1895 which is indicated by the evidence of the inscription on the entrance door of house. These dates provide the chance to carry out a comparative study with other examples of civil architecture dating from the same period. XVHlThere are simple and one storied units between Building A and Building B and ther ise a courtyard which is surrounded by all of them. The connection between the simple units is provided by the courtyard. Building A and Building B are two storied and they fit the traditional Turkish house plan type, where the rooms are arranged around a comman space (sofa).The construction technique of them is stone and adobe masonry at the ground floor level and timber frame that is filled with adobe or brick, at the upper floor level. The other four units are one storied and made of stone and adobe Masonry walls. The Çırganlar House is structurally in bad condition instead of Building B. This house is unique with its planning system in the town. According to this it is thought that it is should be studied and taken to the text generations. In addition to the research phase, this thesis will also include a detailed analytical survey of the house at 1:50 scale, aimed at theproduction of a restoration project in the end. Architectural details will be documented at 1:10 and 1:20 scale and will be supported by photography and written discriptions. This will be followed by a chronological analysis and a documentation of structural deformations and material deterioration; the evaluation of the data obtained from which will lead first to a restitution and then a restoration and re-use project also at 1;50 scale, aimed at the conservation of this unique example of traditional Turkish civil architecture. The aim of this thesis is to produce an architecturally, statically and technically applicable project without disturbing the integrity of the building; thus presenting an example for the conservation and functional continuity of cultural heritage. XIX