Bluetooth kablosuz haberleşme teknolojisi kullanım alanı örnekleri
Bluetooth wireless communication technology and usage area examples
  1. Tez No: 142564
  2. Yazar: HANDE ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
BLUETOOTH KABLOSUZ HABERLEŞME TEKNOLOJİSİ ve KULLANIM ALANI ÖRNEKLERİ ÖZET Günümüzde haberleşme alanında kullanılan cihazlar hızla çeşitlenmekte ve sayılan da günden güne artmaktadır. Buna paralel olarak bu cihazların birbirleri ile haberleşme yöntemlerinin nasıl olacağı konusu önem kazanmaktadır. Bu problemi gidermek için en çok kullanılan yöntemler cihazları birbirine kablo ile bağlamak veya bağlantıyı kızıl ötesi ışın kullanarak gerçekleştirmektir. Kablo çözümü, bağlanacak cihazların tipine göre özelleştirilmiş kablo ve konfigürasyon yazılımı gerektirdiği için çoğunlukla zordur. Kızıl ötesi çözümü, kablo problemini elimine etmekle birlikte, ışık görüş çizgisi kısıtlaması içerir. Bluetooth teknolojisi tüm bu problemleri çözmek için geliştirilmiştir. Bluetooth, sabit ve mobil cihazlar arasındaki iletişimde kablolara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran, veri ve ses iletişimini kolaylaştıran global bir standarttır. Birçok şirketin ortak çalışması sonucu; düşük maliyetli, basit ve düşük güç tüketimli bir çözüm olarak 1999 yılının Aralık ayında piyasaya sunulmuştur. Bluetooth ile özel amaçlı iletişim ağlarının kurulması ve tüm kişisel cihazlar arasında senkronizasyonun kablosuz bir şekilde sağlanması çok kolaydır. Bluetooth teknolojisi sadece donanım değil aynı zamanda yazılım ve birlikte çalışabilirlik gereksinimlerini de kapsar. Ayrıca Bluetooth'un kabul gördüğü tek sektör telekom sektörü değildir. Bilgisayar, ev elektroniği, otomotiv, sağlık ve daha pek çok farklı sektör, Bluetooth çözümlerine büyük ilgi göstermektedir. Bluetooth spesifikasyonu, bir kısa (10 metre civarında) ve bir de opsiyonel olarak orta mesafeli (100 metre civarında) olmak üzere iki radyo bağlantısı tanımlar. Bu bağlantı üzerinden kanal başına maksimum 720 kbit/sn. lik veri ve ses iletişimi yapılabilir. Bluetooth 2.40-2.48 GHz. ISM (Industrial, Scientific, Medical - Endüstriyel, Bilimsel, Tıbbi) bandında çalışır. Saçılmış bir spektrum, frekans atlama tekniği ve saniyede maksimum 1600 atlamaya izin veren tam dupleks bir yapı kullanılır. Gürültünün etkisi, haberleşme işaretinin 1 MHz. lik aralıklarda bulunan 79 frekans arasında atlamalar yapması sayesinde azaltılır. RF verimi, 10 metre mesafeli versiyonda 0 dBm (1 mW), daha uzun mesafeli versiyonda ise -30 ilâ +20 dBm (100 mW) olarak belirlenir. Bluetooth ile, günümüzde birbirinden ayrı çalışan ve iletişim kanalları olarak kullandığımız masaüstü ve dizüstü PC, avuçiçi bilgisayar (PDA), mobil telefon, fotoğraf makinesi, video kamera gibi çeşili cihazlar, belirli bir frekans üzerinden birbirleriyle kablosuz haberleştirilerek, aralarında bilgi senkronizasyonu sağlanabilmektedir. xvııBluetooth uyumlu olması istenen cihazlarda hangi tip yazılımların bulunması gerektiği de belirlenmiş ve standart haline getirilmiştir. Böylelikle, üretici farkı gözetmeksizin Bluetooth cihazları birbirlerine bağlanarak rahatlıkla çalışabilirler. Bluetooth konseptinin en güçlü yönü, Bluetooth ciplerinin çok küçük boyutlu, ucuz ve düşük güç tüketimli cipler olmasıdır. Bunun yanısıra dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin desteklediği bir teknoloji olduğu için kısa sürede yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tezde Bluetooth teknolojisinin detaylı incelemesini vermek amaçlanmıştır. Donanım, yazılım ve Bluetooth uygulamalarının teknik gereksinimleri anlatılmıştır. XV111
Özet (Çeviri)
BLUETOOTH WIRELESS COMMUNICATION TECHNOLOGY and USAGE AREA EXAMPLES SUMMARY In these days, the number and variety of telecommunications devices is increasing rapidly. Consequently, the subject of how to connect them to each other gets more importance. The usual method to solve this problem is to connect the devices with a cable or to connect them using infrared light. The cable solution is often complicated since it may require a cable specific to the devices being connected as well as configuration software. The infrared solution eliminates the cable, but requires line of sight. To solve these problems a new technology, Bluetooth, has been developed. Bluetooth eliminates the need for cables in communication between fixed and mobile devices and make both data and audio transmission easier. It is the result of a co operative effort among a number of companies all working for a cheap, simple, and low power-consuming solution and in 1999 December, was put into the market. With Bluetooth, establishment of communication networks with personal aims and provide synchronization between personal devices without cables is very easy. The Bluetooth technology c overs hardware, software and interoperability requirements. In addition to telecommunication; computer, home electronics, automotive, health and more different sectors interested in Bluetooth. The Bluetooth spesification defines a short range (10 m.) and a mid-range (100m.) radio connection. Over this connection data and audio transmission with a maximum rate of 720 Kbps per channel can be done. Bluetooth operates in the international 2.40-2.48 GHz. ISM band. A spread spectrum and frequency hopping technique are used; a full duplex structure with 1600 hop per second is allowed. The signal hops between 79 channels in 1 MHz. intervals to reduce the effect of interference successfully. Transmitting power is between 1 mW and 100 mW. With Bluetooth, communication devices like notebook and desktop PCs, personal digital assistants (PDA), mobile phones, photo machines and video cameras can communicate wirelessly at a spesific frequency and synchronization between them can be provided. Bluetooth also defines how certain applications should be mapped onto the hardware to be compatible with Bluetooth. Thus, the concept ensures that devices can operate with other Bluetooth applications and devices regardless of manufacturer. The strength of the Bluetooth concept is that Bluetooth chips can be made very small; they are cheap and low power-consuming. Furthermore, there is a big support for the technique from a vast variety of companies and it starts to spread in a short time. xixThis thesis aims to give a detailed research of the Bluetooth technology. It strives to cover technical aspects, regarding hardware, software and Bluetooth applications. xx