Determination of spatial inhomogeneity in polystyrene gels by using static light scattering technique
Polistiren jellerindeki yapısal inhomojenitesinin statik ışık saçınımı tekniği ile saptanması
- Tez No: 142572
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET POLİSTİREN JELLERİNDEKİ YAPISAL İNHOMOJENİTENİN STATİK IŞIK SAÇINTMI TEKNİĞİ İLE SAPTANMASI Bu çalışmanın amacı polistiren jellerinin sentez sonrası durumlanndaki inhomojenite derecelerininin statik ışık saçmımı tekniği ile incelenmesidir. Polistiren j elleri stiren monomeri ile etilen glikol dimetakrilat (EGDM) çapraz bağlayıcısının serbest radikal mekanizma ile kopolimerizasyonu sonucu elde edilmiştir. Senez şartlarına bağlı olarak polistiren jellerindeki inhomojenite derececeleri incelenmiştir. Bu amaçla, çapraz bağlayıcı konsantrasyonu, kinetik zincir uzunluğu ve çözücü kalitesi gibi sentez parametreleri değiştirilerek farklı inhomojenite derecelerine sahip jeller elde edilmiştir. Polistiren jellerindeki fazla saçınım, jel örneklerinden saçınma intensitileri ile aynı monomer konsantrasyonunda sentezlenen polistiren çözeltilerinden saçman ışık intensitileri arasındaki farktan hesaplanmıştır. Jellerdeki fazla saçınım "değerleri ile jellerin' inhomojenite dereceleri saptanmıştır. Ayrıca polistiren j ellerinden ölçülen fazla saçınıma değerlerinden Debye-Bueche denklemi yardımı ile jeller için önemli olan parametreler hesaplanmıştır. Statik ışık saçınımı ölçümlerinin yanında, jeller şişme ve elastik modül ölçümlerine de tabii tutulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda polistiren jellerinin inhomojenite derecelerinin çapraz bağlayıcı (EGDM) konsantrasyonunun arttırılması ve çözücü kalitesinin azaltılması ile arttığı gözlenmiştir. Aynı zamanda polimerizasyon sırasında zincir transfercisinin kullanılması ve jellerin büzülmesi durumlarında ise jellerin inhomojenite derecelerinin azaldığı saptanmıştır. Jellerin ışık saçınım ve elastise özellikler arasında benzerlik olduğu da bulunmuştur. Son olarak, çok katlı çapraz bağlanma reaksiyonlarının artmasının jel inhomojenitesini arttırdığı saptanmıştır. Stiren ile EGDM in serbest radikal mekanizma ile kopolimerizasyonu sırasında büyüyen zincir üzerindeki asılı vinil guruplar arasındaki mesafenin sentez şartlarına bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Asılı vinil gurupları arasındaki mesafenin arttırılmasının çok katlı çapraz bağlanma reaksiyonlarının azalmasını dolayısı ile jel inhomojenitesinin azalmasına neden olduğu saptanmıştır. Jellerdeki inhomojenite derecelerinin jellerdeki efektif çapraz yoğunluğunun azalması: (a) çapraz bağlayıcı konsantrasyonunun azaltılması, (b) polimerizasyon sırasında zincir transfercisinin kullanılması ve (c) polimerizasyon çözücüsünün kalitesinin arttırılması ile sağlamcağı gösterilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF SPATIAL INHOMOGENEITY IN POLYSTYRENE GELS BY USING STATIC LIGHT SCATTERING TECHNIQUE The aim of this study is to determine the degree of spatial inhomogenity in polystyrene gels by static light scattering technique at a gel state just after their preparation. In this study, the gels were prepared by free radical crosslinking copolymerization of styrene and ethylene glycol dimethacrylate (EGDM) crosslinker. The extent of spatial inhomogenity in polystyrene gels was investigated as a function of the gel synthesis parameters. The experimental parameters varied were: the crosslink density, the kinetic chain length and the solvent quality. A variety of synthesis conditions has been applied to obtain polymer gels with different degree of inhomogenity. The excess scattering of polystyrene gels was determined by subtracting the scattering intensity of an uncrosslinked polystyrene solution with the same polymer concentration from the scattering intensity of the gel. The excess scattering of polystyrene gels is taken as a measure of their inhomogenity. The light scattering data were also analyzed within the framework of the Debye-Bueche theory. The gels were characterized by the swelling and elasticity tests as well as the static light scattering measurements at a gel state just after their preparation. The results of the static light scattering experiments showed that the degree of spatial gel inhomogenity increases with increasing crosslinker (EGDM) concentration and with decreasing quality of polymerization solvent. The degree of spatial gel inhomogeneity decreases with drying of the gels and with increasing amount of the chain transfer agent present in the gel formation process. It was also observed that there is a direct correlation between the scattering features of gels and their elastic properties. During the free-radical crosslinking copolymerization of styrene and EGDM, the distance between the pendant vinyl groups locating on the same molecule varies depending on the synthesis parameters. As the distance between pendant vinyl groups in the gel formation system increases, the number of multiple crosslinking necessarily decreases so that the gels formed become increasingly homogenous. Finally, the experimental findings suggest that the factors increasing the distance between the pendant vinyl groups decrease the number of multiple crosslinks so that the degree of the spatial gel inhomogeneity also decreases. In order to obtain gels with a minimum degree of spatial gel inhomogeneity, one should reduce the effective crosslink density of gels by (a) decreasing the crosslinker concentration, (b) adding a chain transfer agent in the gel formation system, or (c) using a good solvent as the medium of the crosslinking copolymerization. XI