Oksazolinler üzerinden poliester sentezi
Sythesis of polyester from oxazoline intemediates
- Tez No: 142573
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE TALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
OKSAZOLINLER ÜZERİNDEN POLIESTER SENTEZİ ÖZET Oksazolinler, bir çift bağ içeren heterosiklik bileşiklerdir ve bu çift bağ oksazolin halkası üzerinde üç farklı pozisyonda bulunabilir. Mevcut çift bağın pozisyonuna göre oksazolinleri 2-oksazolinler, 3 -oksazolinler ve 4-oksazolinler olarak sınıflandırmak mümkündür. Bu oksazolin türevleri içerisinde en yaygın olanı 2-oksazolinlerdir. Oksazolinin 2 nolu C atomundaki hidrojenler oldukça asi dik olduklarından bu tür bileşikler çeşitli fonksiyonel organik bileşiklerin sentezinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Oksazolin halkasının ilginç yapısı, bu bileşiklerin oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olmalarını mümkün kılmaktadır. Oksazolinleri elde etmek için pekçok yöntem vardır. Ticari olarak asıl ilgilenilen 2- oksazolin, amino alkol ve düşük maliyetli bir karboksilli asitin reaksiyonu sonucu üretilir. Amino alkolün seçilmesinin sebebi iki komşu karbonda hidroksi ve amino grubunu içermesinden dolayıdır. Amino alkol ve karboksilli asitlerin ısıtılması ile amino grubu ve hidroksi grubunun sübstütie olması sonucu kolaylıkla sübstütie oksazolinler elde edilirler. Bis(2-oksazolin-2-il)metan bu metod kullanılarak amino alkol ve karboksilli asit esterinin reaksiyonu sonucu elde edildi. O O H3CO OCH3 H0 nh \_/ vıııOksazolinler, 2 pozisyonunda yer alan a-H asriliğinden dolayı aldehitlerle kondenzasyon yapabilirler. 2-alkil-2~oksazolinler trietilamin gibi güçlü baz katalizörlüğünde paraformaldehit ile reaksiyon verebilirler. 2-alkil-2-oksazolinlerin 120 °C de paraformaldehit ile muamele edilmesi ile 2-[l,l-bis(hidroksimetil)alkil]-2- oksazolin veya 2-[l-(hidroksimetil)alkil]-2-oksazolin kondenzasyon ürünleri elde edilir..N O o -CH9 R ı-!% - CH - CH2OH O R 2-[ l-( hidroksi metil ) alkil]-2-oksazolin -N. ~CH- CH2OH O CH2OH 2-[ ( l,l-bis(hidroksi metil ) alkil]-2-oksazolin Bu çalışmanın amacı oksazolin ara yapılan üzerinden poliester sentezlemektir. Bu çalışmada öncelikle [bis(2-oksazolin-2-il)]metan (1) sentezlendi ve daha sonra sentezi enen bu bileşik paraformaldehit ile 120 °C de reaksiyona konarak 2,2- bis(hidroksimetil)[bis(2-oksazolin-2-il)]metan (2) elde edildi. Bu bileşik asitle ve metanol ile hidroliz edilerek 2,2-bis(hidroksimetil)malonik asit (3 a) ve 2,2- bis(hidroksimetil)malonik asit dimetil esteri (3b) sentezlendi. Ester bileşiğindeki hidroksil grupları korunarak (4) etilen glikol ile reaksiyona sokuldu ve tetra[2,2 bis (trietilsilaniloksimetil )malonik asid -2-hidroksi-etil ester metil ester] (5) sentezlendi. Daha sonra bu bileşikteki koruma grupları uzaklaştırılarak tetra[2,2 bis (hidroksimetil )malonik asid-2-hidroksi-etil ester metil ester] ) (6) elde edildi. o o H3co“ ^OCH3 + H2N. HO' IXOH (3a) OH (3b) o H3CO - c- OH O -CCOCH3 + CISi(C2H5)3 O o ?*- H3COCCCOCH3 OH ~-OSi(C2H5)3 (4) 08(0^5)3 o /o nH3COCCCOCH3 + n HOCH2CH2OH*H3C- ”08(0^5)3 o (o 11 I 11 O - CC - C - OCH2CH2“OSKCjHjfe -OH (5) H,C- OSi(C2H5)3 I IS OCcC0CH2CH2H- OH*~h,C ”OSİCCjHjÎj /OH o r o -OC-cCOCH2CHo k OH (6) -OH
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF POLYESTER FROM OXAZOLINE INTERMEDIATES SUMMARY Oxazolines are heterocyclic compounds having one double bond and the double bond may be located in one of three different positions. It is possible to make the three different groups of oxazolines rings as 2-oxazolines, 3 -oxazolines and 4-oxazolines by the position of the double bond. -cc. cC. / \ »“7 \^« // \^« J \ R R R 2-oksazolin 3-oksazolin 4-oksazolin The 2-oxazoline is the most common in this group. Since the hydrogens on carbon 2 of oxazoline are rather asidic, such kinds of compounds started to be recently widely used to synthesize the several functional organic compounds. The intersting structure of oxazoline rings, provides their wide usage. There are many ways in which oxazolines may be formed, as indicated in the section on preparation. Commercially the main interest has been in two oxazoline derived from amino alcohols and low-cost carboxylic acids and acid esters. The amino alcohol of interest are those having an amino group and a hydroxyl group on adjacent carbon atoms. Those of greatest interest are ones having complete substitution on the carbon atom to which the amino group is attached. The substituted amino alcohols cyclize readily when heated with carboxylic acid or acid esters to give high yields to 2-oxazolines. [Bis(2-oxazoline-2-il)]methane are synthesized from amino alcohols and acid esters by using this method. ° ° ^N H3CO - OCH3 ho nh2 ^rt XI2- Alkyl oxazolines react with paraformaldehyde in the presence of catalytic amounts of strong bases ( e.g. Trietylamine) to form the compounds. The reaction paraformaldehyde with 2-alkyl-2-oxazoline at about 120 °C gives the 2-[l,l- bis(hydroxy methyl)alkyl]-2-oxazoline or 2-[l -(hydroxy methyl)alkyl]-2-oxazoline condensation product. -N. ^CH - CH2OH ”O R -N. O -ÇH2 R 2-[ l-( hydroxy methyl ) alkyl]-2-oxazoline -N. O -CH - CH2OH I CH2OH 2-[ ( l,l-bis(hydroxy methyl ) alkyl]-2-oxazoline The aim of this study is to synthesize polyester from over the oxazoline intermediates The process of this study has many steps. In the first step, [bis(2-oxazoline)-2-il] methane (1) was synthesized. Then, the synthesized compound will lead to 2,2- bis(hydroxymethyl)l[bis(2-oxazoline)-2-il] methane (2) by giving the aldol type condensation reaction with formaldehyde at 120 °C. In the third step, 2,2- bis(hydroxymethyl)l[bis(2-oxazoline)-2-il] methane was transformed to its homologous acid (3 a) and homologous ester (3b) after it is hydro lized with the alcohol, then the hydroxyl groups on the ester was protected with the treatment of triethlychlorosilane. After that, 2,2 -bis(triethylsialnoiloxymethyl)malonic acid dimethyl ester (4) reacted with a diol compound such as ethylene glychol and ester which has a tetramer form (tetra[2,2 bis(triethylsilanoiloxymethyl)malonic acid -2- hydroxy-ethyl ester methyl ester ] (5) was obtained. At the last of the study, tetra[2,2 bis(hydroxymethyl)malonic acid-2-hydroxy-ethyl ester methyl ester (6) was obtained by removing protect groups. o o H3co“ 0CH3 H2N. HO' Xll.OH -N \ -o N. O' (CH20>i 1:2 OH O / O OH - CC - COH OH (3a) -N \ -o Nk Or (2) OH OH O / O II ( II H3CO - CCC - OCH3 OH (3b) OH O / O H3COCCCOCH3 OH + CISi(C2H5)3 O /OSi(C2H5)3 O -*- H3COCCCOCH3 vOSi(C2H5)3 (4) o o nH^OO- Gc- C- OCH3 + n HXH2CH2CH^y^ ”Cfifl^Hk O,CS(CSfe o O- C - C- C- OOKHr - OH (5) H3C- O o O - C? - C - OCH2CH2OH SCSi(C2B;)3 -H3C- 4 o O CC - C - OCH2CH2- OH -OH (6) Xlll