Beyaz Kum Midyesi (Chamelea gallina, Linnaeus, 1758) populasyonlarının genetik yapısının belirlenmesi
Determination of genetic structure of Stripped Venus Clam (Chamelea gallina, Linnaeus, 1758) populations
  1. Tez No: 528833
  2. Yazar: RAFET ÇAĞRI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Genetik, Fisheries Technology, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Beyaz kum midyesi, Chamelea gallina, ekonomik değere sahip Veneridae familyasına mensup çift kabuklu bir yumuşakça türüdür. Bu çalışmada 13 farklı kıyısal bölgeden örneklenen Chamelea gallina populasyonlarının genetik yapısı iki mtDNA belirteç (16S rRNA ve COI) ve 14 mikrosatelit belirteç kullanılarak incelenmiştir. 16S rRNA bölgesinde sekiz haplotip, COI gen bölgesinde ise ondört haplotip belirlenmiştir. Bütün olarak düşünüldüğünde orta seviyede haplotip çeşitliliği (16S rRNA: 0,6028; COI: 0,6410) ve düşük seviyede nükleotit çeşitliliği (16S rRNA: 00405; COI: 0,00405) belirlenmiştir. Mikrosatelit veri analizi sonucunda 14 lokusun yedisinin yüksek oranda null allel varlığından dolayı Hardy-Weinberg dengesinden saptığı belirlenmiştir. Populasyon çiftleri arasındaki genetik farklılık değerleri (FST), Chamelea gallina populasyonları arasında gen akışının olduğunu göstermiştir. Mekansal varyasyon analizleri sonucunda populasyonların mekânsal homojenite gösterdiği ve coğrafik mesafe ile genetik mesafe arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Striped venus clam, Chamelea gallina, is economically valuable bivalve mollusk species belonging to family Veneridae. In this study, two mtDNA markers (16S rRNA and COI) and 14 microsatellite markers were used to investigate the genetic structure of Chamelea gallina populations from 13 different coastal localities. Based on 16S rRNA fragment analysis, eight haplotypes were identified meanwhile 14 haplotypes were identified from COI fragment. In the overall, moderate haplotype diversity (16S rRNA: 0,6028; COI: 0,6410) and low nucleotide diversity (16S rRNA: 00405; COI: 0,00405) were detected. Based on microsatellite data analysis, seven out of 14 loci were deviated from Hardy-Weinberg equilibrium due to the presence of high frequencies of null-alleles. Pair-wise genetic differentiation values (FST) revealed extant gene flow among Chamelea gallina populations. Spatial variation analysis revealed spatially broad and persistent genetic homogeneity of the species and a lack of genetic structuring.