İçme sularında ozonlamanın organik madde giderimi üzerine etkileri ve bromat kontrolü
Effect of ozonation on the removal of natural organic substances in drinking water and control of bromate
  1. Tez No: 142589
  2. Yazar: SİBEL KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ZAHURİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İÇME SULARINDA OZONLAMANIN ORGANİK MADDE GİDERİMİ ÜZERİNE ETKİLERİ VE BROMAT KONTROLÜ ÖZET Bu çalışmanın amacı, ilk olarak THM oluşumunda prekürsor rol oynayan organik madde etkisinin incelenmesi ve ozonlamanın organik madde giderimi üzerine etkisinin araştırılmasını kapsar. İkinci olarak bromat giderimi ve bromür içeren suların ozonlama esnasında bromat oluşumunda katalitik etkisinin araştırılmasıdır. Şu anda içme suyu kaynağı olarak kullandığımız Büyükçekmece Gölü'nde yüksek oranda bromür miktarları gözlenmektedir. Arıtma sistemine ozonlamanın etkisiyle oluşacak bromatı gidermek ya da oluşmasına engel olmak amacıyla yapılan deneyler İ.T.Ü Çevre Mühendisliği laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Değişiklik yapılan su kalite parametreleri pH, amonyak, organik madde, ileri oksidasyon proseslerinden hidrojen peroksit konsantrasyonun ve katalitik etkisi açısından titanyum dioksit konsantrasyonudur. Yapılan deneylerde 11 numune kullanılmış ve farklı ozon dozlarında çalışılmıştır. pH arttıkça bromat oluşumunun arttığı, pH azaldıkça azaldığı görülmüştür. Organik madde gideriminde kullanılan alüminyum sülfat ve demir (III) klorür arasında fark görülmemiştir. Dolayısıyla şu anda alüminyum sülfat ile yapılan kimyasal arıtmaya devam edilmesinde sakınca yoktur. Ozonlamanın organik madde giderimine olumlu yönde etkisi vardır. Bromür ilaveli yapılan deneylerde ozonlama sonucunda düşük pH'larda az oranda bromat oluştuğu gözlemlenmiştir. Oluşan bromat yüksek dozlarda alüminyum sülfat ile kimyasal arıtma sonucunda giderilmiştir. Katalitik etkisinin giderilmesi için titanyum dioksit kullanılmış ve bromat oluşumunu engellediği görülmüştür. Katalitik etki incelerken hidrojen peroksit, amonyak, organik madde, pH ve titanyum dioksit miktarları açısından deneylere yön verilmiştir. Sırasıyla hidrojen peroksit konsantrasyonu bromat oluşumunu arttırmış. Amonyak ve pH konsantrasyonları bromat oluşumunu azaltmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
EFFECT OF OZONATION ON THE REMOVAL OF NATURAL ORGANIC SUBSTANCES IN DRINKING WATER AND CONTROL OF BROMATE SUMMARY The first aim of this study is the investigations of organic matter effect in THM formation. Second aim is that removal of bromate and increasing of bromate formation, while containing bromide water is being catalytic ozonation. Now, Büyükçekmece Lake contains high level bromide concentrations. Experiments were done in İ.T.Ü. laboratory for removing of bromate and increasing of bromate formation. Water quality parameters that were changed are pH, amonia concentration, organic matter concentration, hydrogen peroxide concentration and TİO2 concentration in catalytic ozonation. For each set of experiments water sample having a volume of 1 1 was ozonated in different ozon dosages. Alum and ferric clorur coagulation in organic matter is not different. Ozonation effects removal of organic matter in coagulation nicely. At low pH ozonation in containing bromide forms low bromate concentration. High alum dosages removed bromate. TİO2 is used in catalytic ozonation and increased formation of bromate. Hydrogen peroxide, ammonia, organic matter, TİO2 concentrations and pH, these parameters are effective parameters in bromate formation at catalytic ozonation. Hydrogen peroxide addition prior to catalytic ozonation was resulted in increasing concentration of bromate. Organic matter and ammonia addition prior to catalytic ozonation were resulted in decreasing concentration of bromate. IX