İstanbul'daki yaya yolu düzenlemelerinin bitkisel tasarım açısından değerlendirmesi
Evaluation of the pedestrian street arrangements in İstanbul from the point of planting design
- Tez No: 142629
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
İSTANBUL'DAKİ YAYA YOLU DÜZENLEMELERİNİN BİTKİSEL TASARIM AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Günümüz kentlerinde yaşayan insanlar, kentin getirdiği ruhsal ve fiziksel problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu problemleri gidermek için, insanların rekreasyonel aktivitelerde bulunmaya yönelik yeşil alan varlığı, kent insanı için ihtiyacın da ötesinde bir zorunluluktur. Ancak, kentleşme ve hızlı nüfus artışının bir sonucu olarak, büyük kentlerde görülen aşırı betonlaşma, kent insanının günlük sıkıntılarından kurtulup nefes alabileceği açık ve yeşil alanları neredeyse yok olma noktasına getirmektedir. Bu nedenle, insanların açık ve yeşil alanlara olan ihtiyacını karşılayan alanlardan biri olan yayalaştırılmış caddeler, günümüz koşullarında insanlara kısa süreli de olsa nefes aldırabilecek alanlardır. Yani, bu caddeler, sınırlı sayıdaki açık ve yeşil alanlarla birlikte, kent içinde solunum boşluklarıdır. Bu araştırmada, bahsedilen sorunlar ve ihtiyaçlardan yola çıkılarak, İstanbul metropolünün üç önemli yayalaştırılmış caddesi olan Bahariye, İstiklal ve Nuruosmaniye Caddeleri örnek alanlar olarak seçilmiştir. Bu tezin amacı; örnek olarak seçilen caddelerin, kente ne derece katkı sağladığını ve kent insanının ihtiyaçlarını ne ölçüde karşılayabildiğim ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, öncelikle kentsel mekanın tanımı yapılmış ve yaya yollarının kentsel ulaşım smıflamasmdaki yeri açıklanmıştır. Ardından, kentlerimizde yayalaştırılmış caddelere gereksinim nedenleri ve yayalaştırmanm yararlan anlatılmıştır. Bu tanım ve açıklamalardan sonra, yaya yollarının tasarım ilkeleri anlatılmış ve yaya yollarında kullanılan yapay ve doğal tasarım elemanları tanıtılmıştır. Doğal tasarım elemanlarından bitkilerin özellikleri üzerinde durulmuştur. xıxDördüncü bölümde, araştırmanın asıl odak noktasını oluşturan bitkisel tasarım ilkeleri kapsamında, öncelikle bitkilerin görsel ve işlevsel kullanımları anlatılmış, bunu takiben bitkilerin kent ekosisteminde maruz kaldıkları koşullardan bahsedilmiştir. Daha sonra ise, kentlerde yaya yolu bitkilendirmesinin temel ilkeleri kapsamında, bitki türü seçimi, dikim ve bakım tedbirlerine yer verilmiştir. Araştırmanın beşinci bölümünde, dünyadaki üç önemli yaya yolu düzenlemesi olan Şanzelize Bulvarı, Rambla Bulvarı ve Üçüncü Cadde Yaya Gezinti Yolu tanıtılmış ve yaya yolu bitkisel tasarım kriterlerine göre incelenmiştir. Sonuçta, her üç caddenin de son derece başarılı bitkisel tasarıma sahip olduğu anlaşılmıştır. Bundan sonra, İstanbul'daki örnek caddelerin, yani Bahariye, İstiklal ve Nuruosmaniye Caddeleri 'nin konumu ve genel özellikleri hakkında bilgi verilmiş ve caddeler bitkisel tasarım kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde, bu üç caddede yapılan anket çalışması ile elde edilen bulgular açıklanmıştır. Bu kapsamda, kullanıcıların sosyoekonomik yapısı, yaya yollarım kullanımları hakkındaki bilgiler ve örnek caddelerin bitkisel tasarımları hakkındaki değerlendirmeleri, istatiksel olarak tablo ve grafikler yardımıyla ortaya konmuştur. Kullanıcıların İstanbul'un yayalaştırılmış en önemli üç caddesindeki bitkisel tasarımlardan memnuniyetlerini ve bu tasarımların başarı durumunu belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmanın sonucunda; Nuruosmaniye Caddesi'ndeki bitkisel tasarımın, Bahariye ve İstiklal Caddeleri 'nin bitkisel tasarımlara göre daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. XX
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE PEDESTRIAN STREET ARRANGEMENTS IN ISTANBUL FROM THE POINT OF PLANTING DESIGN SUMMARY People face both physical and psychological problems caused by the cities in which they live today. To help struggle those problems by recreational activities, the presence of public open and green spaces is a must, rather than a necessity. Unfortunately, excessive concriting in big cities due to urbanization and rapid increase of population results in decreasing open and green areas in which people can relax and feel better. Pedestrianized streets, one of the areas to give people open and green spaces, help people breathe in a crowded city. In other words, these streets together with a limited number of open and green areas are a kind of a respiratory support. Istanbul's three important pedestrianized streets, Bahariye, istiklal and Nuruosmaniye Streets were chosen for this research, keeping the previously subjected problem in mind. The goal of this thesis is to find out how much these chosen streets add to the city and how well they serve the needs of the people in the city. This being the goal, the urban space is especially described first, and the place of pedestrian streets in the classification of urban transportation is pointed out. Then, the reason for the need in pedestrianized streets in cities and advantages of pedestrianization are explained. Following this description and explanation, design criterias for pedestrian streets are explained and artificial and natural design elements used in these streets are introduced. Specifications of plants, one of natural design elements, are mentioned as well. xxiIn the fourth chapter, the focus of the research, visual and functional uses of plants as natural design elements are explained, and conditions in the city ecosystem that the plants are subjected to are mentioned. Then, plant selection, seedling and care precautions in planting design of pedestrian streets in cities are stated. In the fifth chapter of the research, three examples of world's important pedestrian street arrangements, Champs-Elysees Boulevard, Rambla Boulevard and Third Street Promenade are presented and examined in terms of pedestrian street planting design criterias. Concludingly, all three are found to be perfectly successful in terms of planting design. Following this, positioning and general specifications of Istanbul's sample streets, Bahariye, istiklal and Nuruosmaniye Streets, are explained and examined in the planting design criterias. In the seventh chapter, the data supplied with questionnaires which were carried out on these three streets is pointed out. In this manner, users' socioeconomical structure, information on how they use the streets and their comments on the sample streets' planting designs are presented with the help of statistic tables and graphs. This research, made to figure out the people's point of view on the planting designs of Istanbul's three most important streets, shows us that the planting design of Nuruosmaniye Street is more successful than Bahariye and istiklal Streets. xxn