Peyzaj düzenlemelerinde bitkisel tasarım 'Bahçeşehir Doğa Parkı' örneği
Planting design in landscape arrangements: The case of Bahçeşehir Nature Park
  1. Tez No: 142630
  2. Yazar: EBRU ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE BİTKİSEL TASARIM: BAHÇEŞEHİR DOĞA PARKI ÖRNEĞİ ÖZET İnsan, kendi mükemmelliyetine yakışır bir şekilde çevresini düzenleyip güzel leştirdiği kadar insandır. Bitki örtüsü ise yaşadığımız çevrenin önemli bir parçasıdır. İnsanoğlu gerek ekip biçmek gerekse kendisine bir bahçe yapmak gibi çeşitli sebeplerle yaşadığı çevrenin bu önemli parçasını bilinçli olarak kullanmayı öğrenir öğrenmez, bitkilerle tasarım için olanaklar yaratmaya başlamıştır ve bu konu zamanla gelişerek bugün peyzaj mimarlığının temel disiplinlerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışma bitkilerle nasıl tasarım yapılacağı hakkındadır. Bitkilerle tasarım yaparken doğayla tasarım yaparız. Çünkü tüm bitkiler yaşarlar, büyürler ve değişirler. Bu özellik bitkileri diğer tasarım araçlarından farklı kılan şeydir. Onların doğal şekillenmelerini ve büyüme süreçlerini anlamak hortikültürel açıdan gerekli olduğu kadar, ayrıca bitkilendirme sanatı için bir ilham oluşturabilmektedir. Bu bağlamda ilk olarak, bitkisel tasarım ve bir tasarım aracı olarak bitki materyali kavramları tanımlanmış ve tasarımcıların bitkilere bakış açısındaki farklılıklar dile getirilmeye çalışılmıştır. Tasarlanan çevrelerin başarısı, işlevsel olmalarının yanısıra görsel anlamda ne kadar doyurucu olduğu ile de orantılıdır. Bu durumda bitkilendirmenin estetik rolünün iyi kavranması tasarımcılar için büyük bir ihtiyaçtır. Bitkisel tasarımın görsel ve mekansal kalitesi, onun estetik anlamda başarısını sağlayan birincil etkendir ve bu sebeple bu çalışma bitkilerin işlevsel anlamda tasarımda kullanılmalarının yanısıra, mimari ve görsel özelliklerinin de sistematik bir şekilde incelenmesini ve böylelikle bitkilerin tüm potansiyellerini üç boyutlu bir tasarım aracı olarak açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Bitkisel Tasarım, peyzaj mimarlığı mesleğinde çok önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte bitkisel tasarım mimarları, kent plancılarını ve inşaat mühendislerini de ilgilendirmektedir, çünkü bitkilendirme onların karşılaştıkları bazı estetik ve teknik problemlerin çözümünde olanaklar sağlamakta ve ayrıca başarılı bir planlama için binaların, yolların, köprülerin ve diğer yapısal elemanların çevreye entegrasyonun da büyük rol üstlenmektedir. Mekansal ve dekoratif tasanmm pek çok ilkesi peyzaj mimarlığı, mimarlık ve diğer tasarım disiplinlerinde ortaktır. Bu çalışma, tasarım için bitkileri araç yapan özellikleri keşfetmenin yanısıra ayrıca tasarım disiplinleri arasındaki ortak ilkelerin bitkisel tasarıma da uygulanabileceğini göstermektedir. Bu kapsamda bitkisel tasarım öğeleri ve görsel kompozisyon ilkeleri açıklanmış ve tüm bu bilgiler ışığında xıxanlatılan“Geriye Doğru Yöntemi”ile bu kavramların tasarıma nasıl uygulanacağı üzerinde durulmuştur. Tezin çalışma alanı olan“Bahçeşehir Doğa Parkı”ile ilgili araştırma kapsamında ise yukarıda açıklanan tüm bu kriterler değerlendirilerek parkın bitkisel tasarımı işlevsel ve estetik açıdan irdelenmiş ve son olarak da tasarımcılarla yapılan anketlerle profesyonel açıdan parkın görsel kompozisyon ilkelerine uygunluğu ve estetik başarısı değerlendirilmiştir. Alanla ilgili yapılan çalışmalar sonucunda; Bahçeşehir Toplu Konut Alanı içerisinde bir kent parkı niteliğinde düzenlenmiş olan Doğa Parkı 'nın bitkilendirmesinde, işlevsel, ekolojik ve estetik açıdan bir bitkisel tasarımda başarıya ulaşmak için gerekli kriterlerin büyük çoğunluğunun yerine getirildiği ve buna ek olarak da yapılan iyi uygulama ve bakım çalışması sayesinde parkın bitkilendirme açısından başarıya ulaştığı görülmektedir. XX
Özet (Çeviri)
PLANTING DESIGN IN LANDSCAPE ARRANGEMENTS: THE CASE OF BAHÇEŞEHIR NATURE PARK SUMMARY Vegetation is an essential part of our environment. As soon as we begin consciously to modify the vegetation in our human habitat, whether for farming, building or to make a garden, then we created possibilities for designing with plants and today this subject has become the main disciplines of landscape arhitecture by gaining importance in time. This study is about how to design with plants. When we design with plants we design with nature. Because all plants are living, growing and changing. This characteristic makes plants different from any other medium of design. An understanding of natural forms and processes is necessary for horticulture, but it can also be an inspiration for the art of planting. İn this connection, firstly the concepts of planting design and plant material as a medium for design were described and designer's view of plants was expressed. The succes of designed environments are directly proportional to their visual quality in addition to their functional quality. Therefore, understanding of the aesthetic role of planting design is an important necessity for designers. The visual and spatial quality of planting design is the primary factor that provides its sucess in the meaning of aesthetic, and so this study is an attempt to examine the architectural and visual qualities of plants systematicly in addition to using them in the meaning of functional and by this way it aims to uncover the full potential of plants as a three dimensional medium of design. Planting design plays a primary role in the professions of landscape architecture. It is also of relevance to architects, urban designers and civil engineers because it holds possibilities for the solution of some kind of aesthetic and technical problems that they encounter and because buildings, roads, bridges and other structures must frequently be integrated with planting in order to achieve successful site planning. Many of the principles of spatial and decorative design are shared by landscape architecture, architecture and other design disciplines. This study aims to show both what planting design have in common with other design disciplines, as well as to explore the delightful characteristics which make plants a medium for design. In this concept, planting design elements and visual desing principles were explained and how these concepts can be applied through design by“Feed Back Method”was considered. xxiIn the investigation of“ Bahçeşehir Doğa Park”which is the study area of this thesis, the planting design of the park in terms of functional and aesthetic was examined by to be evaluated all topics which described above and finally the appropriateness of the park to visual design principles and its aesthetic success were determined by the questionnaires that were made with designers. As a result of the studies related to the research area, it is being seen that the planting design of Bahçeşehir Nature Park is successful by the meaning of all the criteria of planting design. xxn