İnşaat sektöründe enformasyo teknolojileri kullanımının proje yönetimi bakış açısıyla analizi
Analysis of information technologies in construction industry from project managements
- Tez No: 142635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN KANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ENFORMASYON TEKNOLOJİLERİ KULLANIMININ PROJE YÖNETİMİ BAKIŞ AÇISIYLA ANALİZİ Küreselleşen bir dünyada, rekabetin ulusal sınırların dışına taştığı bir ortamda varolabilmek için her sektörün ve sektördeki her firmanın güncel üretim, yönetim ve enformasyon teknolojisini bünyesinde bulundurması ve evrensel standartlarda kullanabilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Dünyanın diğer ucundaki bir projeye talip olabilmenin ve onun paydaşları arasına katılabilmenin temel koşulu budur. İnşaat sektöründe kullanılan enformasyon teknolojilerine bakış genellikle operasyonel düzeyde olup verimliliği ve etkinliği arttırmaya yöneliktir. Ancak küresel ortamda rekabet avantajı sağlayabilmek için bunların yamsıra enformasyon teknolojilerinden stratejik düzeyde de faydalanmak gerekmektedir. Proje bazlı çalışan bir sektörde her projenin başarısı temelinde ne kadar başarılı yönetildiği ile ilişkilidir. Bu sebepten dolayı enformasyon teknolojilerinin yönetimsel desteğini de almak önemlidir. Ülkemizdeki inşaat sektörünün enformasyon teknolojilerini kullanım düzeyi açısından konumunun saptanması, içinde var olmaya çalıştığı küresel rekabet ortamındaki başarısı açısından gereklidir. Bu doğrultuda, uluslararası düzeyde inşaat sektörü içinde İT kullanımının nitelik ve boyutlarının ne olduğunun araştırılması, ülkemizdeki durumla karşılaştırılıp eksikliklerin ortaya çıkartılması gerekmektedir. Bu kıyaslamanın yapılabilmesi için aynı açılardan bakılmış standart bir şablona oturan ve doğru açılardan konuya bakabilen yaklaşım ve analizlere ihtiyaç vardır. Şimdiye kadar farklı ülkelerde bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, kendi uygulandıkları ülkeler dışında da uygulanarak değerlendirilmiş olmasına rağmen bu çalışmalarda proje yönetimi bakış açısı eksik kalmıştır. Dolayısıyla proje yönetimi perspektifiyle olaya bakılarak yapılmış gerçekçi bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebepten dolayıdır ki bu araştırmada eksik fotoğraflar belirlenerek, uygulandığı her alanda aynı standara oturan ve yanyana getirildiğinde anlamlı karşılaştırmaların yapılabilmesine olanak verecek bir ölçüm modeli geliştirilmiştir. Böylece sektördeki yönetim mentalitesi ortaya konarak mevcut İT desteğinin nitelik ve durumu belirlenebilecektir. Bu sayede problemin hangi alanlarda ortaya çıktığı, hangi alanlarda İT desteğine daha çok ihtiyaç duyulduğu, sektörde ayakta kalabilmek ve rekabeti sürdürebilmek için neler yapılması gerektiği ortaya konabilecektir. Araştırmanın giriş bölümünde çalışmanın arka planı açıklanmış, problemin tanımı yapılarak amaçlar belirtilmiş ve probleme ilişkin mevcut çalışmalar anlatılmıştır. Araştırmanın kapsam ve sınırlan açıklanarak, çalışmada izlenen yöntem belirtilmiştir. Problemin öneminin küreselleşme süreci ile artması ve enformasyon teknolojileri ile küreselleşmenin birebir etkileşim içinde olmasından dolayı ikinci bölümde küreselleşmeye yer verilmiştir. Küreselleşme sürecinin genel özellikleri, inşaat xısektörü ve enformasyon teknolojilerine etkisi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde geliştirilen modele temel teşkil eden proje yönetim alanları ve enformasyon teknolojileri anlatılmıştır. Enformasyon teknolojilerinin kullanım düzey ve biçimine yönelik olarak geliştirilen modeller açıklanmıştır. Yapım projelerinin yönetiminde enformasyon sistemlerinin rolü anlatılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen analiz modelinin ölçüm alanlarından biri olan stratejik yönetim ve enformasyon teknolojilerinin stratejik açıdan kullanımı ile ilgili konulara dördüncü bölümde yer verilmiştir. Stratejik yönetimle ilgili genel kavramlar ve özellikler, enformasyon teknolojilerinin stratejik yönetim ve rekabet gücüne etkisi, inşaat sektöründe bu teknolojilerin stratejik kullanımı anlatılmıştır. Beşinci bölümde literatürde konu ile ilgili yapılmış mevcut ölçüm modelleri anlatılarak detaylı analizleri yapılmıştır. Son bölümde ise küreselleşme ortamında inşaat sektöründe İT desteğinin boyut ve niteliğinin doğru şekilde saptanmasına ve karşılaştırılmasına olanak verecek proje yönetimi bakış açısıyla geliştirilmiş bir model önerisi ortaya konmuştur. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF INFORMATION TECHNOLOGIES IN CONSTRUCTION INDUSTRY FROM PROJECT MANAGEMENT POINT OF VIEW In the global world, to exist in an environment where the competition has crossed beyond the national boundaries, every sector and each firm in the sector have to use the current production, management and information technologies and it is a must to use them at the universal standards. This is the main provision to seek a project at the other side of the world and to work with other participants. The idea to use information technologies in the construction industry is generally at the operational level devoted to increase the efficiency and effectiveness. However in the global world, to gain competitive advantage it is also important to use the information technologies at the strategic level. In a project based sector, the success of every project is related to the success in the project management. According to this fact it is important to take the support of information technologies at the management level. It is important to determine the situation of information technology usage level in construction industry in Turkey, for the success of industry in the global competitive environment. According to this, it is necessary to analyse the situation of IT usage in construction industry at international standards and to determine the missing to make a comparison between the competitors. An analysing model which has the same standards at every measurement area and a right point of view is needed to make such a comparison. There are some researches about this subject in literature but none of them has the project management point of view, none of them analysed the IT usage on project management so that an analysing model from project management point of view is needed. In this research the missing analysing parts in literature has been determined and an analysing model which enables to make a meaningful comparison between each participant in the construction industry, has been developed by taking the missing parts into consideration. This model enables to determine the existing situation of IT usage at each level such as operational, tactical and strategic levels by exposing the management mentality in the construction industry. By means of these analysis the problematic areas, the areas which needs IT support the most will be determined and the solutions to exist in the competitive environment and to gain competitive advantages will be found. In the first chapter, background of the research is explained, definition of the problem has been determined, goals and objectives has been stated, existing researches in literature about this subject has been explained. Due to the fact that the importance of this problem has been increased during the globalization process, in the second chapter the globalization process and the xminteraction with the information technologies related to construction industry has been explained. In the third chapter, project management areas and the information technologies that form a basis to the developed model, has been explained. The models related to the IT usage level have been determined. The role of information systems in the management of construction projects has been explained. Strategic management and the strategic use of IT which are in the extent of the analyzing model's measurement areas, has been explained in the fourth chapter. General concepts and the characteristics of strategic management, the impact of IT on the competitive advantage and the strategic use of IT in the construction industry have been described. In the fifth chapter, existing researches about the subject has been explained and detailed analysis has been made. At the last chapter a proposal of an analysing model which enables to make a determination and comparison of IT usage level from a project management point of view in construction industry, in the global environment has been explained. xiv