Çok katlı bir çelik toplu kanut binasının karşılaştırmalı tasarımı
The Comparative design of a multistorey steel housing development building
  1. Tez No: 142634
  2. Yazar: GÖKHAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Analizi ve Boyutlandırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET: Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada çok katlı bir çelik toplu konut binasının statik hesabı yapılmıştır. Sistem x doğrultusunda 22,90 metre ve y doğrultusunda 15,25 metre genişliklere sahiptir. Sistemin planı Bölüm l'de verilmiştir. X yönünde toplam 5 açıklık bulunmakta y yönünde ise en fazla 4 açıklık vardır. Bina toplu konut binası olarak dizayn edilmiştir. Toplam olarak 20 kattan oluşmaktadır. Zemin kat ve normal katların yükseklikleri 3,5 metre olup toplam yükseklik 70 metredir. Bina 3. Derece deprem bölgesindedir. Yerel zemin sınıfı ise Zl'dir. Deprem ve rüzgar nedeniyle meydana gelecek olan yer değiştirmeleri sınırlamak ve binanın rij itliğini artırmak amacıyla hem x hem de y yönlerinde diyagonaller kullanılmıştır. Süneklik düzeyi yüksek yapı tasarımı gerçekleştirmek amacıyla dışmerkez çaprazlar kullanılmıştır. Malzeme olarak St-52 yapı çeliği ve BS-25 betonu kullanılmıştır. Çaprazlarda ve kirişlerin tamamında yani; basit, tali ve kat kirişlerinde HE-B profil çeşitlerinden kolonlarda ise HE-M profil çeşitlerinden faydalanılmıştır. Yangına karşı güvenlik sağlanması amacıyla çelik üzerine asbest kaplama giydirilmiştir. Döşeme olarak kompozit döşeme kullanılmıştır. Analizler sonucunda zeminde çekme gerilmesi meydana gelmediğinden dolayı radye temel kullanılmıştır. Sistemin statik hesabının yapılmasında bilgisayar programlarından faydalanılmıştır. Statik hesap Eurocode 3 yönetmeliğine göre yapılmıştır. Deprem yönetmeliğine göre deprem bölgesi 3. Sınıf olması ve bina toplam yüksekliği 75 metreden az olmasından dolayı eşdeğer deprem yükü yöntemi esas olarak kullanılmıştır. Ayrıca sonucun güvenilirliği bakımından mod analizi yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bilgisayarda binanın taşıyıcı sistemi ve yükler girildikten sonra çeşitli analizler sonucunda profillerin boyutları belirlenmiştir. Rüzgar ve deprem analizleri yapılmıştır. İkinci mertebe etkileri kontrol edilmiştir. Kesit etkileri bilgisayar verilerinden alınmıştır. Taşıyıcı elemanlarda en elverişsiz yükleme durumları için mukavemet dayanımları kontrol edilmiştir. Birleşimler ilgili yönetmeliklere göre dizayn edilmiştir. Temel hesabı TS-500'e göre yapılmıştır. Sonuçların TS-500 ile karşılaştırılabilmesi amacıyla hem TS-500 için hem de Eurocode 3 için kesit etkilerinin dayanıma oranı l'e en yakın değeri verecek biçimde taşıyıcı elemanlar yeniden boyutlandırılmıştır ve iki yönetmelik arasındaki temel fark değerlendirilmiştir. Son kısımda bir değerlendirme sunulmuştur. Kesit etkileri çok fazla yer kapladığından dolayı veriler disket halinde ekte sunulmuştur. Ayrıca gerekli çizimler eke konulmuştur. Sonuç olarak bina deprem ve rüzgar yüklerini ve diğer tüm etkileri yönetmeliklerde verilenler doğrultusunda karşılayacak biçimde planlanmıştır. XV1U
Özet (Çeviri)
THE STATIC CALCULATION OF A MULTISTORY STEEL APARTMENT SUMMARY In this study, prepared as a M.S. thesis, the static calculation of a multistory steel apartment has been made. The structures lengths are in x direction 22,90 meter and in y direction 15,25 meter. The drawings of the system's layout have been given at section 1. The building have 5 openings at the x direction and the maximum number of openings at the y direction is 4. The building has been designed as a multistory apartment. İt has got 20 story. The basement story and the normal stories are 3,5 meter high. The total length of the building is 70 meter. İt is designed according to the 3 degree earthquake region. Local soil class is Zl. To restrict the displacemens caused by earthquake and wind forces and also to increase stiffness of the building both at x and y directions braces have been used. To achieve a ductile steel frame design eccentric braces have been used. As a material ; for steel St-52 and for concrete BS-25 used. İn all the diagonals and beams HE-B profiles and in columns HE-M profiles have been used. For preserving the building from fire, asbest put over steel frame. Secondary beams have been designed as composite beams. As a result of analysis it has been noticed that the ground does not take any tensile stres. Because of this for foundation radial foundation has been chosen. Computer aid has been used for static calculations. Static calculation has been made according to Eurocode 3 standart. Because of the earthquake region is three and the total height of the building is under 75 meter, equivalent earthquake load method has been used for earthquake analysis. Also modal analyse has been performed. In design firstly the geomety of the static system of the building entered into computer. Load assignments have been made. As a result of some analysis the profile classes have been determined. Earthquake and wind analysis performed. Second order effects has been researched, inner forces taken from computer analysis output. Second order effects has been researched. Connections designed accordinging to the standarts. Fountation calculations has beeen made according to TS-500. To make a compare with TS-500 for both Eurocode 3 and TS-500 inner effects divide design resistance ratio has beeen taken as close as it could be to 1. All the frame elements profiles selected again for this purpose. The basic difference between these two stanadarts has been evaluated. İn the last chapter a evaluation has been submitted. Because of inner effects taking too much space the outputs put into appendix in the format of disket. Also the required drawings has been put into appendix. At the end of this study the analysed structural system has been able to resist to earthquake, wind and all the other effects according to the relavite standarts. XIX